Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!

Albeu: “Arrestimi i prokurorit/ Janeva me ekipin e saj arrijnë tek stacioni policor ?Beko?” plus 19 more

Albeu: “Arrestimi i prokurorit/ Janeva me ekipin e saj arrijnë tek stacioni policor ?Beko?” plus 19 more


Arrestimi i prokurorit/ Janeva me ekipin e saj arrijnë tek stacioni policor ?Beko?

Posted: 21 Oct 2016 01:34 PM PDT

Kryeprokurorja speciale Katica Janevas së bashku me prokuroren Lençe Ristovska dhe anëtarë tjerë të ekipit të speciales arritën para pak çastesh në stacionin policor Beko, ku pasditen e sotme është arrestuar një hetues i tyre. Për momentin nuk ka informacione nga PSP dhe Ministria e Punëve të Bre

Trajneri serb i Sllovenisë: Isha për herë të parë në Kosovë, ja çfarë më ndodhi

Posted: 21 Oct 2016 01:33 PM PDT

Trajneri serb i Sllovenisë, Igor Kokoskov, ka folur në superlativ për basketbollin e Kosovës. Në një prononcim për gazetën serbe ?Blic?, ai theksoi që në Kosovë ka kaluar për mrekulli, edhe pse ishte për herë të parë. ?Për herë të parë isha në Kosovë. Në disa momente në ndeshje madje edhe kem

Rama mbledh qeverinë në Gjirokastër, nxjerr jashtë loje ministrat e LSI-së

Posted: 21 Oct 2016 01:23 PM PDT

Qeveria ?Rama? ka programuar një mbledhje vetëm të ministrave të Partisë Socialist në qytetin e Gjirokastrës, që pritet të mbahet këtë të diel. Takimi informal është programuar të dielën pasdite, ku do të mungojnë pesë ministrat e Lëvizjes Socialiste për Integrim. Pjesë e këtij takimi mësohet

Merkel paralajmëron sanksione ndaj Rusisë për sulmet në Aleppo

Posted: 21 Oct 2016 01:23 PM PDT

Kancelarja Angela Merkel kësaj radhe nuk ka kursyer aleaten e saj të madhe tregtare, duke u shprehur se sanksionet do të vendosen për këdo që kryen sulme në Aleppo, përfshirë Rusinë. Udhëheqësit e BE-së dënuan Rusinë për bombardimet e civilëve në qytetin e rrethuar të Aleppos, por u përballën me

Shpërthen Robert Aliaj: Nuk provokoj me b** jashtë për të marrë "like" (VIDEO)

Posted: 21 Oct 2016 01:10 PM PDT

Artisti, Robert Aliaj është i ftuari i radhës në ?Zonë e Lirë?. Ai ka folur në lidhe me provokimin e tij me shqiponjën në formë të një kryqi të thyer. Aliaj theksoi se mesazhi që kërkonte të jepte është keqkuptuar, pasi me këtë kërkonte që të ndërgjegjësonte për mungesën e një Shqipërie të bashku

MPB arreston prokurorin e Speciales

Posted: 21 Oct 2016 01:04 PM PDT

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë sapo ka arrestuar prokurorin e Prokurorisë Speciale Publike. Mediat raportojnë se prokurori pwr momentin gjendet në stacionin policor Beko, në qendër të Shkupit. Më herët Janeva informoi se e kanë larguar prokurorin i Speciales e kishin larguar nga

Aliaj: Nuk është kryq nazist por Shqipëria e copëtuar në 4 pjesë

Posted: 21 Oct 2016 12:57 PM PDT

Robert Aliaj i ftuar sonte në Zonë e Lirë të Arian Çanit ka shpjeguar për të gjithë se përse e kanë gabim që iu kundërvunë për bluzën e kuqe me shqiponjë e shpërfytyruar si një kryq nazist. Sipas Robertit flamuri ishte një vepër arti, të cilën ai pretendon se nuk e ka krijuar së fundmi, por e k

Përmbyllet aksioni antidrogë i Policisë: Kapen mbi 1 ton drogë, 8 në pranga

Posted: 21 Oct 2016 12:52 PM PDT

Update - Gjatë ditës së sotme, 300 forca policore u angazhuan në një aksion antikanabis në të gjithë vendin, duke bërë të mundur sekuestrimin e 1 ton e 365 kg kanabis sativa dhe po ashtu asgjësuan me anë të djegies 8 mijë bimë narkotike. Sipas shifrave zyrtare të Policisë së Shtetit, janë sekuest

Kush fshihet pas sulmit të sotëm që gati ndali internetin në gjithë botën

Posted: 21 Oct 2016 12:44 PM PDT

Për më shumë se dy orë, sot në mëngjes, shumë përdorues të internetit në SHBA mezi arrinin të vizitonin faqet e tyre të preferuara. Gazeta të njohura e rrjete sociale të përdorimit masiv mezi lëviznin. Nuk ishte iluzion e as përkeqësim i lidhjes personale në internet. Problemi ishte shumë më madh

Historia e tmerrshme e studentes nga Bulqiza: Si më përdhunoi djali që njoha në Facebook

Posted: 21 Oct 2016 12:35 PM PDT

Po nuk u bëre e imja unë të vras?. Kështu e ka kërcënuar 25­vjeçari Sulejman Gjoka studenten nga Bulqiza, të cilën më pas e ka përdhunuar në një hotel në Durrës. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të 18 tetorit, ndërsa e reja nga Bulqiza me iniciale M.XH. ka denoncuar rastin një

Janeva do të padisë personat që penguan punën e Speciales në DSK

Posted: 21 Oct 2016 12:20 PM PDT

Pas më se 48 në ambientet e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë, më saktë nga objekti Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim, Prokurorja Speciale Publike, Katica Janeva ka thënë se do të padisë personat që nuk bashkëpunuan me Specialen. ?Nuk do të padis vetëm tre persona. Do të padis

Vrau dy shqiptarët, gjykata belge dënon me burgim të përjetshëm racistin turk

Posted: 21 Oct 2016 12:10 PM PDT

Një 44-vjeçar me kombësi turke është dënuar me burgim të përjetshëm në Belgjikë për vrasje të dyfishtë, që ndodhi më 30 prill të 2011. Murat Baran ekzekutoi me armë dy shqiptarë, të cilëve u kishte ndaluar hyrjen në lokalin e tij për motive raciste. Të nesërmen, Agron Berisha 41 vjeç dhe Elis Mu

Sulm kibernetik në SHBA, blackout në media e rrjetet sociale

Posted: 21 Oct 2016 12:00 PM PDT

Rrjetet sociale si Tëitter, Spotify dhe mediat e njohura si New York Times, Financial Times, shoqëritë Visa, ebay e Reddit janë përfshirë nga blackout duke iu ndërprerë interneti për të paktën 2 orë. Dyshohet se kjo ka ardhur si pasojë e një sulmi kibernetik që ka goditur serverat që e kanë bazën

Verrati: PSG ka rigjetur formën më të mirë

Posted: 21 Oct 2016 11:54 AM PDT

Mesfushori i PSG-së, Marco Verrati ka thënë se skuadra e tij tashmë ka gjetur formën e mirë. Kampionët e Francës nuk e nisën mirë këtë sezon të garave, por PSG pas fitores së fundmit kundër Baselit, duket se ka rikthyer formën më të mirë. Verrati thotë se skuadra e tij bëri paraqitje të mirë kund

Ja si reagon militanti i ISIS kur i bie shorti të jetë kamikazi i radhës (VIDEO)

Posted: 21 Oct 2016 11:48 AM PDT

Ushtarët e organizatës terroriste ISIS, janë filmuar duke hedhur short se kush do të jetë kamikazi në sulmin e ardhshëm. Një video propaganduese e publikuar së fundmi nga ISIS, shfaq momentin kur një i ri që fiton shortin nuk mund të përmbahet nga emocionet dhe gëzimi, për faktin se do të jetë nj

Incident kimik në Londër, evakuohet aeroporti

Posted: 21 Oct 2016 11:35 AM PDT

Një incident ka ndodhur në aeroportin e Londrës në Britani të Madhe, ku 26 pasagjerë patën vështirësi në frymëmarrje. AerBrigada e Zjarrfikësve të Londrës (LFB) ka thënë se rreth 500 persona ishin të detyruar të largohen nga aeroporti i Londrës lindore pasi disa pasagjerë u sëmurën. Mediat e h

Peshkopi i vdekur në Greqi shëtitet në rrugët e qytetit i ulur në fron (FOTO LAJM)

Posted: 21 Oct 2016 11:27 AM PDT

Banorët e qytetit grek të Lamias janë përballur me pamje të rralla kur kanë parë një prift të vdekur të shëtitet në rrugë i ulur në karrige, ndërkohë që mbahej nga një shpurë e madhe priftërinjsh. Në fakt ky rit i çuditshëm ka të bëjë me një traditë të vjetër fetare. I vdekuri ishte peshkopi i kr

Shaqiri: Ndrecaj, Rizaj dhe të tjerët janë vrarë pasi janë dorëzuar

Posted: 21 Oct 2016 11:17 AM PDT

Në Gjykatën Themelore Shkupi 1, është paraqitur i dyshuari i rastit të Kumanovës Sulejman Sula, i sili u ekstradua nga Kosova në Maqedoni para katër muajve. Sulejman Osmani, i njohur si ?Sula?, një nga pjesëtarët e Grupit të Armatosur, i cili ka qenë pjesëmarrës në betejën e Kumanovës, deklaron s

Të rinj që ende e duan vendin, ja letra mahnitëse e nxënësit nga Shkodra

Posted: 21 Oct 2016 11:15 AM PDT

Një nxënës 15-vjeçar ka shkruar një letër të hapur për pushtetarët dhe qytetarët shqiptarë në lidhje me realitetin disi të zymtë ekonomik në Shqipëri. Të mendosh që një letër e tillë, e shkruar me kaq pafajsi dhe ndjenjë vjen nga një nxënës i një shkolle 9-vjeçare. Ai shkruan se nëse Steve Jo

Nishani del kundër Ramës: Pajtimin shqiptaro-serb duhet ta udhëheqë Kosova

Posted: 21 Oct 2016 10:55 AM PDT

Presidenti i vendit, Bujar Nishani ka dalë kundër Kryeministrit Edi Rama se cili shtet duhet ta udhëheqë procesin e pajtimit mes shqiptarëve dhe serbëve. Në një intervistë për emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit, Nishani është shprehur se duhet të jetë Kosova shteti që të udhëheqë këtë pajtim.

“Mbi 300 policë në operacione antidrogë në Shkodër, Vlorë e Gjirokastër” plus 9 more Gazeta SHQIP

“Mbi 300 policë në operacione antidrogë në Shkodër, Vlorë e Gjirokastër” plus 9 more Gazeta SHQIP


Mbi 300 policë në operacione antidrogë në Shkodër, Vlorë e Gjirokastër

Posted: 21 Oct 2016 02:31 AM PDT

KANABIS (1)Ashtu siç ishte deklaruar një ditë më parë nga ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, policia e shtetit është angazhuar që nga orët e para të mëngjesit të sotëm në një aksion të gjerë antikanabis të shtrirë paralelisht në disa qarqe të vendit, si Shkodër, Vlorë dhe Gjirokastër…

21 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

 

 

Disa këshilla të thjeshta për të kapërcyer frikën

Posted: 21 Oct 2016 02:30 AM PDT

Ka më shumë gjasa që dikush të vdesë nga vetëvrasja, mbytja, elektriciteti apo goditja nga rrufeja. Por asnjë nga këto shifra nuk ju bën të ndiheni më të sigurt

FrikaFrika është një dukuri që asnjë qenie njerëzore nuk mund t'i shmanget. Shkenca ka studiuar shumë mbi ankthin dhe frikën, por studimet e fundit tregojnë se për të kapërcyer frikën, mjaftojnë disa këshilla të thjeshta.

Një mënhyrë për "të mbijetuar" është që njerëzit të luajnë me lojëra elektronike, si për shembull "Tetris". Ose dikush mund të ulërije për të çliruar veten në rast zemërimi apo makthi.

Megjithatë, çdo njeri mund ta nxjerrë veten nga një situatë e frikshme dhe më pas ta stërvitë veten që të mos e kujtojë më atë moment. Mësohuni t'i lini pas çastet e këqija, duke bërë që ato të ndihmojnë gjithnjë e më pak te ju.

Parashikimet e sakta pakësojnë frikën

Ka një arsye përse nuk mund ta gudulisni veten, pasi në këtë veprim, mungojnë elementet e befasisë. Truri juaj e di me saktësi çfarë do të bëjnë duart tuaja. Njerëzit janë të pajisur me aftësitë për të bërë parashikime nga përvojat e së shkuarës. Momentet më të frikshme vijnë kur parashikimet tuaja nuk përputhen me eksperiencat. "Një parashikim jo i saktë të çorienton dhe shton pasigurinë", thotë ekspertja.

 

Kjo është arsyeja përse gjërat që ju trembin me të vërtetë, sfidojnë sistemet tuaja të brendshme të pritshmërive.

Frika nuk ulet apo shtohet bazuar mbi statistika

Udhëtimi me avion do t'i trembë gjithnjë njerëzit, pavarësisht se çfarë thonë statistikat e sigurisë. Po ashtu, fluturime të tjera sportive në qiell parashikohen nga statistikat si të sigurta, nga 3.2 milionë hedhje me parashutë në vitin 2013, pati 24 viktima. Një numër statistikor shumë i ulët. Ka më shumë gjasa që dikush të vdesë nga vetëvrasja, mbytja, elektriciteti apo goditja nga rrufeja. Por asnjë nga këto shifra nuk ju bën të ndiheni më të sigurt.

Nëse doni të harroni diçka të frikshme, luani Tetris

Profesoresha e Oksfordit, Emily Holmes, ka zbuluar se nëse luani një lojë përsëritëse dhe tërheqëse si për shembull Tetris, brenda gjashtë orëve që nga çasti kur shihni diçka shqetësuese, kjo do të pakësojë peshën emocionale të kujtimit. Gjithashtu, do të reduktojë mundësinë e kthimit të kujtimit.

Por përse funksionon Tetris? "Pjesa e trurit tuaj përgjegjëse për shfrimin emocional është shumë e zënë duke parë blloqet që bien dhe duke u përpjekur të kuptojë se ku do të shkojnë format", shkruan Kerr.

Nëse keni frikë, ulërima mund t'ju ndihmojë

Në disa ambiente do ta keni të vështirë të ulërini, por në fakt, nxjerrja e frikës përmes të ulëriturit mund të ketë pasoja pozitive. Kerr thotë se ajo e lejon veten të ulërasë të paktën një herë në javë. Por përse ndihmon kjo?

Mendoni për të gjithë energjinë dhe fokusin që keni kur përpiqeni të mos bërtisni. Aktivitetet që ju japin mundësinë të çlironi veten, ofrojnë një hapësirë ku ju lini të lirë 'policinë' e kontrollit të impulsit. Mund ta aplikoni këtë mësim në rastin e frikës dhe inatit tuaj.

Njerëzit që tremben bashkë, qëndrojnë bashkë

Kërkimi nga Arthur Aron tregon se marrëdhëniet e familjeve, çifteve, miqve dhe kolegëve që tremben së bashku, mund të përmirësohen pasi marrin pjesë në një aktivitet të ri dhe entuziazmues së bashku. Kërkimi nga Universiteti i Tenesit tregon se ndjenjat intensifikohen kur përjetohen njëkohësisht me të tjerë. Frika duket edhe më e frikshme dhe lumturia edhe më e madhe. Mund t'i përdorni këto dije për të forcuar shpirtin e skuadrës.

Të folurit me vete ju ndihmon të qetësoheni

Nëse po kryeni një aktivitet të frikshëm, vizualizimi dhe të folurit me vete ju ndihmon shumë që ta kaloni frikën. Këto janë mjete ideale për t'u ndier më mirë. Ndjesia e frikës ose shqetësimi, mund të lihen lehtësisht pas, për sa kohë që mendoni se çdo gjë do të shkojë mirë dhe ia thoni vetes këto ide.

Mund ta stërvitni veten të harroni kujtimet e këqija

Një nga çastet më të frikshme të ekspertes së specializuar për këtë ndjesi nuk ndodhi në eksperimentet e saj, por në jetën e vërtetë. Ajo mbeti në ashensor midis dy kateve dhe askush nuk iu përgjigj butonit të emergjencës. Ironikisht situata bëhet edhe më e vështirë kur ajo u shpëtua. Ashensori, i prishur, ishte disa metra poshtë katit më të afërt, ndaj për këtë iu desh të kërcente duke kapur dorën e dikujt që po e ndihmonte dhe incidentet vazhduan derisa iu desh të kërcente dhe të dilte që andej.

21 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

NE E KEMI HASHASHIN NË TRU!

Posted: 21 Oct 2016 02:20 AM PDT

Artan Fuga

fuga-artanOre mos jemi bërë komb idiotësh ne duke parë televizor!!!

Se ndryshe si t’a shpjegoj ore burra! Gjithë vitin mbjellim hashash, pastaj e bëjmë hasha, pra e mohojmë në mënyrë zyrtare, dhe pastaj e shkatërrojmë, e fusim në burg njerëzit që e eksportojnë apo shesin hashash.

Hashash!
Hasha!
Shashka!

Po mirë mo po nuk dimë që tjetër të bëjmë veçse të prodhojmë gjëra të ndaluara ne!

Po mirë mo nuk kemi turp që ekonomia jonë, prodhon gjëra që pastaj i shkatërrojnë organet e rendit!

Ta zemë sikur Amerika të prodhojë nga NASA anije kozmike dhe pastaj policia, t’i shkatërrojë…

Ore e quajmë hashashin ne si pjesë e buxhetit apo jo mo,

Po prishet pasuria e kombit mo! Duhen dënuar ata që mbjellin hashash, por edhe ata që prishin hashashin mo! Prishin pasurinë publike mo!

Po mirë mo mirë, hajde zëre se nuk ka qeveritarë që përfitojnë prej hashashit, e bëjnë hasha hashashin, hajde se si me zemër të mirë po e pranoj rrenën e tyre, por turp mo nuk na vjen pak që polici të ne shkatërron atë që prodhon bujku mo!

Po si nuk na vjen turp mo, të fusim kokën nën batanije dhe të ulurijmë mo brenda saj!

Po kalanë e Rozafës do të vazhdojmë të ndërtojmë ne mo çdo vit dhe ta shkatërrojmë çdo vit.

Shohim lajme në televizion që kapen me hashash, mo! Sukses mo, sukses! Po turp mo nuk ka ministri i bujqësisë, i ekonomisë, i financave, që produktin e ekonomisë së tyre e prish ministri i policisë mo!

Po kjo është qeverisja mo?

Hajde Henri Cili hajde! Më thotë se nuk do të merret me politikë në ditë festash e qokash, dhe pastaj merret me propagandë në ditë të zakonshme.

Propopagandë mo, se mos po mbjell hahahahhashash!

Ne mbjellim hashash me shkollë të lartë mo!

Ore budallajo, a nuk thua shyqyr që prindërit mbjellin hashash mo, që t’u japin ca lekë kalamajve të vijnë të paguajnë masterat mo, se kemi ngel pa studentë mo! E po ngelëm pa studentëe mo, ngelim dhe pa rroga mi!

Pastaj me ato lekë mo, ngremë dhe media mo, dhe me ato media mo, lëvdojmë edhe politikën ekonomike të hashashit mo. Dhe ata prodhojnë hashash, pastaj, përsëri me lekët e hashashit…. Cikël ekonomik mo, as ciu as viu… Violinë mo fare! Mo!

Ore mos jemi bërë komb idiotësh ne!

Hajde vallja rrotullo, mo, si mendja kur pi hashash. Budalla je ti mo? – që nuk kupton më bërtet te veshi Qenan K.-ja.

Njera ministri prish punën e tjetrës mo!

Kjo është racionale mo?

Dhe pastaj hamë hashash nga ajri, mbjellim hashash, kapim hashash, shkatërrojmë hashash, pimë hashash, bëjmë lajme me hashash, bëjmë politikë me hashash, opozitë me hashash,

Ne e kemi hashashin në tru mo!

U pika që nuk më bie se nën çfarë qeverisje jetoj!

Mua mo mua të më bjerë, që mendoj sikur pi hashash, se qeverisja mirë e ka mo, rrotaxhile, vjen rrotull, mo, mbjell hashash dhe prish hashash.

Katundari mbjell hashash, pastaj paguan taksa për shtetin, pastaj shteti paguan policë që ta prishin hashash, po kjo është për të vënë kujën mo, jo për të qarë mo jo, se ata që bijnë hahahashash, nuk qajnë po qeshin, mo, hahahahahaha, ha hashash, pi hashash, kap hashash, bluaj hashash,

Cfarë diskutoni të enjten në televizionin e hashashit mo!

Na e bëtë mendjen hashash, jo mua mo, por këtij populli që mbjell hashash, dhe e ka fajin vetë mo, si tha avokati i hashashit mo!

Kjo nuk është qeverisje mo, kjo është batërdi mo, mbill hashash, prish hashash, kap hashash, burgos hashash, fito lekë nga hashashi.

Ne dënojmë atë që na mban ekonominë mo.

Sikur Gjermania të prishi me polici Benzat mo!
Sikur Europa të prishi me Euleks airbus-in mo!
Sikur Franca të prishi me policë Trenat e shpejtë mo!
Sikur Amerika të prishi me policë anijet kozmike mo!

Ore, ka pilot në avion apo jo mo!

Ore mos jemi çmendur ne!

Ore mos ka ndikim hashashi edhe nga ajri që thithim mo!

Aman mo vini ca ventilatorë të fuqishëm në dritaret tuaja ta fryjë erën e hashashit këtej nga ne mo, nga populli, që të paktën të shpëtojmë udhëheqjen mo!

21 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

 

Veseli: E pakuptimtë mos heqja e vizave për Kosovën

Posted: 21 Oct 2016 02:16 AM PDT

auto_unnamed_514770361461477038775Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka deklaruar se është e pakuptimtë mos heqja e vizave për Kosovën nga ana e Bashkimit Evropian.

Kështu ai tha në mbledhjen që po mbahet në Prishtinë në përkujtim të 60 vjetorit të Luftës për Liri dhe Revolucionit Hungarez.

Nga ana e tij, ambasadori i Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz ka thënë se populli i tij dhe kosovarët kanë shume të përbashkëta sikurse që është lufta për liri e pavarësi.

21 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

Obama: Retorika e Trump për mospranim të zgjedhjeve, e rrezikshme

Posted: 21 Oct 2016 02:00 AM PDT

obamaPresident Barack Obama i ka cilësuar të rrezikshme pretendimet e kandidatit republikan, Donald Trump se ai mund të mos e pranojë rezultatin e zgjedhjeve presidenciale.

Duke folur gjatë një takimi të kandidates demokrate për Shtëpinë e Bardhë, Hillary Clinton në Miami, presidenti tha se komentet e Trump minojnë demokracinë amerikane. Trump, gjatë debatit të fundit televiziv me rivalen e tij Clinton, refuzoi të thoshte se do të pranonte rezultatin e zgjedhjeve presidenciale.

Më vonë ai tha se do të pranonte një rezultat 'të qartë', por e la sfidën të hapur.

21 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

Irak, sulmohet ndërtesa qeveritare në Kirkuk

Posted: 21 Oct 2016 01:56 AM PDT

_92010377_mediaitem92010371Militantë të armatosur kanë bastisur ndërtesën qeveritare në qytetin Kirkuk të Irakut. Mediat irakiane bënë me dije se kamikazët kanë sulmuar një stacion policor dhe një termocentral.

Sulmi është marrë përsipër nga militantët e Shtetit Islamik, të cilët kanë thënë se kanë marrë kontrollin e një hoteli. Sulmi i fundit vjen pas përpjekjeve të forcave irakiane për të rimarrë nën kontroll qytetin e fortifikuar të Mosulit.

Pas sulmit të sotëm, policia kishte arritur të ekzekutonte një kamikaz, ndërsa tre të tjerë kishin arritur të hidhnin veten në erë,. Ndërsa, një zyrtar i policisë ka thënë se situata ishte nën kontroll.

21 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

Shkodër, plagosën me armë 78-vjeçarin, 3 në pranga, 1 në kërkim

Posted: 21 Oct 2016 01:46 AM PDT

armePolicia e Shkodrës ka arrestuar 3 persona dhe ka shpallur në kërkim një tjetër me akuzën e plagosjes së një 78-vjeçari.

Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme në fshatin Zues në Shkodër, në vendin e quajtur Dajlan ku është plagosur lehtë me armë në këmbë shtetasi S.H. 78 vjeç, banues në Zues, i cili ka marrë mjekim në spitalin Rajonal Shkodër dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Menjëherë është ngritur grupi hetimor dhe si rezultat i veprimeve të kryera në lidhje me këtë ngjarje, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve Fatmir Derguti, 45 vjeç, banues në  Shkodër; Musa Torishta, 62 vjeç, banues në Shkodër dhe Akil Isufi, 27 vjeç, banues në  Shkodër.

Gjithashtu, u bë shpallja në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasit H.I, 55 vjeç, banues në Shkodër

Këta  shtetas  dyshohet  se  për  motive të  dobëta  kanë  plagosur  me  armë  pneumatike, shtetasin S.H si dhe gjatë kontrollit të ushtruar në ambientet e ishullit Dajlan, tek “Shtëpia e  peshkatarit” e cila  ndodhet  në  afërsi  të  vendit  të ngjarjes ku e administron shtetasi Fatmir  Derguti dhe është në pronësi të shtetasit Akil Isufi, u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 2 pistoleta tip "Ekol" me kreher me 6 fishekë; 1 pistoletë tip"Baret" me kreher me 4 fishekë; 6 fishekë model 54; 1 armë gjahu; 2 armë gjahu teke; 162 copë fishekë.

Materialet procedurale iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër në ngarkim të shtetasve Fatmir Derguti i dyshuar për veprat penale të “Plagosje e lehtë me dashje” , “Prodhim dhe mbajtje pa leje e armëve luftarake dhe municionit” dhe “Moskallëzim krimi".

Musa Torishta i dyshuar për veprat penale te "Plagosje e lehtë me dashje” dhe ” Moskallzim krimi ".

Akil Isufi dhe H.I. të dyshuar për veprën penale te "Prodhim dhe mbajtje pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

21 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

Sekuestrohen 12 kg kanabis në portin e Durrësit, në pranga 51-vjeçari nga Shijaku

Posted: 21 Oct 2016 01:06 AM PDT

kanabisPolicia e Durrësit ka sekuestruar një sasi prej 12 kg kanabis sativa dhe ka vënë në pranga 1 poseduesin e saj.

Burime nga policia lokale bëjnë me dije se lënda narkotike është gjetur dhe sekuestruar gjatë kontrollit të ushtruar në mjetin kamion tip Reno me targa AA 655FF në portin e Durrësit.

Në pranga ka rënë drejtuesi i mjetit shtetasi, H. Nderjaku, 51 vjeç nga Shijaku, i cili akuzohet për trafik të lëndëve narkotike.

21 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

Turizmi fetar dhe shëndetësor, rritet interesi për të vizituar Shqipërinë, konkurrenca e fortë

Posted: 21 Oct 2016 01:00 AM PDT

kisheee-300x200Shqipëria po kthehet ne një destinacion të kërkuar për turizmin fetar. Si një vend ku janë ndërthurur qytetërimë të ndryshme, romake e bizantine, e më tej ndikimi prej 5 shekujsh i perandorisë otomane po i tërheqin ndjeshëm turistët e huaj.

Rreth 58% u rrit numri i turistëve që vizituan vendin tonë në tremujorin e parë të këtij viti, me destinacion turizmin fetar, duke u llogaritur në rreth 250 persona.

Agjencitë turistike shqiptare ofrojnë paketa turistike me qëndrime që zgjasin nga 7 deri në 8 ditë dhe me çmime që nisin nga rreth 470 euro për person. Destinacionet kryesore janë Kruja, Shkodra, Durërsi, Berati, Korça, Voskopoja e Përmeti.

Krahas, këtij turizmi, rritja ka pasur edhe për qëllime shëndetësore ku ritmi i rritjes është akoma më i lartë. Në tremujorin e parë u llogaritën rreth 154 persona që hynë në vendin tonë për këtë qëllim nga rreth 15 që ishin në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Kryesisht në Shqipëri, turistët vijnë për marrë trajtime për kurimin e dhëmbëve, duke qenë se tarifat janë të favorshme. Llixhat gjithashtu janë të preferuara  nga turistët e huaj dhe vendas.

Por, në këtë sektor, konkurrenti më i fortë i Shqipërisë është Maqedonia, ku shteti ofron subvencionim në masën 50% për investimet në këtë fushë. Lehtësi zbatohen edhe në fushën e taksimit, ku spitalet e reja përjashtohen për 10 vjet nga taksat dhe punonjësit nga pagesa e tatimit mbi të ardhurat.
Qëllimi i shtetit maqedonas është që deri në vitin 2017 të krijohet një zonë për trajtimin shëndetësor.
Në këto kushte, Shqipërisë do t'i duhet t'i bëjë ballë një konkurrencë në rritje.

21 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com) Monitor

Mallakastër, arrestohet 33-vjeçari, kapet me 3.7 kg kanabis në banesë

Posted: 21 Oct 2016 12:43 AM PDT

PRANGAAAPolicia e Mallakastrës ka sekuestruar një sasi prej 3.7 kg lëndë narkotike kanabis sativa. Në pranga përfundoi 33-vjeçari Klemend Zeqaj, banues në fshatin Dukas.

"Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi nga kontrolli i ushtruar në banesën e tij iu gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 3.7 Kg lëndë narkotike e dyshuar kanabis sativa", sqaron policia.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve".

21 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

“'Fake Pills' May Help Ease Back Pain” plus 1 more Medline Plus

“'Fake Pills' May Help Ease Back Pain” plus 1 more Medline Plus


'Fake Pills' May Help Ease Back Pain

Posted: 19 Oct 2016 04:00 PM PDT

Patients knew they were taking a placebo and still obtained relief, study finds

HealthDay news image

Source: HealthDay

New Treatment Approved for Soft-Tissue Cancers

Posted: 19 Oct 2016 12:01 PM PDT

Malignancies that develop in muscles, fat, tendons and blood vessels
Source: HealthDay

ABC News: “Trump Booed at Al Smith Dinner After Jabbing Clinton” plus 24 more

ABC News: “Trump Booed at Al Smith Dinner After Jabbing Clinton” plus 24 more


Trump Booed at Al Smith Dinner After Jabbing Clinton

Posted: 20 Oct 2016 10:45 PM PDT

The presidential nominees will share a stage one more time before Election Day.

The Al Smith Dinner: Clinton and Trump's Most Memorable Jabs

Posted: 20 Oct 2016 09:21 PM PDT

The presidential candidates didn't miss a beat during the NYC event.

Voters React to 'Nasty Woman' Remark With Disgust, Mockery

Posted: 20 Oct 2016 12:41 PM PDT

Donald Trump's reference to Hillary Clinton as "a nasty woman" during the last presidential debate before the election has inspired reactions ranging from disgust to mockery

Police Arrest 2 in San Francisco High School Shooting

Posted: 20 Oct 2016 11:12 PM PDT

Four students were shot, one of whom was in critical condition.

US Confirms 11th Death Due to Takata Air Bags

Posted: 20 Oct 2016 11:20 PM PDT

A 50-year-old woman who died after a car wreck last month in California is the 11th U.S. victim of Takata Corp.'s defective air bags

The UN's Role in the Devastating Cholera Epidemic in Haiti

Posted: 20 Oct 2016 06:26 PM PDT

Cholera has infected hundreds of thousands in Haiti since 2010.

Planned Parenthood Wins Suit to Block Mississippi Law

Posted: 20 Oct 2016 04:50 PM PDT

Federal judge blocks Mississippi law that banned the state's Medicaid program from spending money with any health care provider that offers abortion

Obama Calls For Public Option, Which He Once Hedged Against

Posted: 20 Oct 2016 04:05 PM PDT

Obama made the push to renew focus on a public option in Miami today.

Seattle Teachers Wear 'Black Lives Matter' T-Shirts

Posted: 20 Oct 2016 03:20 PM PDT

"We need to come together, we need to show support" one teacher says.

FLOTUS: Trump's Rigged Election Talk Threatens 'Idea of America'

Posted: 20 Oct 2016 04:19 PM PDT

Trump's "vision for our country is ... utterly lacking in hope," said Obama.

Philippines Separating From 'Discourteous' US, Says President

Posted: 20 Oct 2016 01:58 PM PDT

Philippines will end its 70-year alliance with the U.S., Duterte said.

Obama on Trump's 'Rigged' Claims: 'Not a Joking Matter'

Posted: 20 Oct 2016 06:39 PM PDT

The president warned Clinton supporters about Trump's comments.

Mosul Operation Advancing 'More Quickly' Than Expected, Iraqi Prime Minister Says

Posted: 20 Oct 2016 09:57 AM PDT

An Iraqi-led coalition of forces captured several more villages around Mosul.

What Happens if Donald Trump Doesn't Concede?

Posted: 20 Oct 2016 03:02 PM PDT

Trump has repeatedly said that the election is "rigged."

Donald Trump Will 'Totally' Accept Election Results 'if I Win'

Posted: 20 Oct 2016 06:38 PM PDT

Trump made the remark at his rally in Delaware, Ohio, today.

Trump Just Wants a 'Fair Shot' at Winning, Campaign Manager Says

Posted: 20 Oct 2016 06:28 AM PDT

"He just wants a fair shot," Kellyanne Conway told ABC's "Good Morning America."

NY Giants Kicker Admitted in Journal Entries That He Abused His Wife

Posted: 20 Oct 2016 07:58 PM PDT

The NFL is reviewing the documents, released by Washington authorities.

American Dies in Northern Iraq in Offensive Against ISIS

Posted: 20 Oct 2016 06:40 PM PDT

The U.S. service member died from an IED blast in northern Iraq.

WATCH: The Road to Mosul: Embedded With the Iraqi Army

Posted: 20 Oct 2016 04:19 PM PDT

Alex Marquardt rides along with the Iraqi Army into liberated towns.

Iraqi Villagers Near Mosul Recount Life Under ISIS

Posted: 20 Oct 2016 01:20 PM PDT

ABC News’ Alex Marquardt spoke with residents in liberated villages near Mosul.

WATCH: Florida: Battleground Breakdown

Posted: 14 Oct 2016 11:34 AM PDT

Where the Sunshine State stands in the 2016 presidential race.

WATCH: Ohio: Battleground Breakdown

Posted: 14 Oct 2016 11:34 AM PDT

How the Buckeye State stands in the 2016 presidential race.

WATCH: North Carolina: Battleground Breakdown

Posted: 14 Oct 2016 11:34 AM PDT

How the Tar Heel State stands in the 2016 presidential race.

WATCH: Presidential Concessions Through the Years

Posted: 20 Oct 2016 02:58 PM PDT

Presidential candidates have a long history of graciously conceding to the elected winner.

Tim Kaine on 'Starkest Moment' of Final Presidential Debate

Posted: 20 Oct 2016 07:14 AM PDT

Hillary Clinton and Donald Trump faced off in Las Vegas.

Albeu: “Porsche shpjegon arsyet përse vdiq Paul Walker në aksident” plus 19 more

Albeu: “Porsche shpjegon arsyet përse vdiq Paul Walker në aksident” plus 19 more


Porsche shpjegon arsyet përse vdiq Paul Walker në aksident

Posted: 20 Oct 2016 01:20 PM PDT

Kompania e automjeteve ?Porsche? ka fituar gjyqin dhe ka shpjeguar faktet lidhur me vdekjen e aktorit tw njohur hollivudian Paul Walker në nëntor të 2013. Vajza e aktorit të ndjerë bëri fajtor ?Porschen? për aksidentin tragjik, makinë me të cilën udhëtonte Walker kur u përplas. Në bazë të fa

Thaçi: Qeveria e Shqipërisë është fajtore për rrugën Nish-Durrës

Posted: 20 Oct 2016 01:15 PM PDT

Në intervistën për ?Jeta në Kosovë?, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur për një ndër çështjet më të debatueshme të ditëve të fundit: një projekt rrugor që është raportuar se është bërë nga qeveritë e Serbisë dhe Shqipërisë për ta lidhur Nishin dhe Durrësin me autostradë. Kosova e ka gjet

Kampe stërvitore nacionaliste për rininë ruse

Posted: 20 Oct 2016 01:05 PM PDT

Politikat aktuale të Kremlinit për të nxitur ndjenja patriotike në popullatë duket se kanë ndihmuar në shtimin e organizatave të ekstremit të djathtë. Këto grupe ushqejnë cinizëm të hapur ndaj Perëndimit dhe kanë krijuar kampe stërvitore për rininë në përgatitje për një luftë të mundshme. Në pyje

Zbulohet fjalimi i jashtëzakonshëm i Ronaldos, ja për kë bëhet fjalë (VIDEO)

Posted: 20 Oct 2016 12:55 PM PDT

Pritet që shumë shpejtë publikohet dokumentari i jashtëzakonshëm i "La Undecimas". Bëhet fjalë për trofeun e 11-të të Ligës së Kampionëve të Real Madridit, që ?Los Blancos? e fituan në Milano kundër Atletico Madridit. Aty janë publikuar disa pamje nga dhoma e zhveshjes, ku Cristiano Ronaldo iu

?Olli? autobusi që flet dhe ecën vetë (FOTO LAJM)

Posted: 20 Oct 2016 12:51 PM PDT

Do duhet të paktën edhe një dekadë që makinat pa shofer të përdoren për publikun e gjerë, por një autobus që ecën vetë dhe flet në të njëjtën kohë do të jetë në shërbim të qytetarëve amerikanë brenda një viti. Automjeti elektrik i kompanisë ?Local Motors? i quajtur ?Olli? po testohet në zonën e W

?Mashtrim për favore seksuale?, 18 vjeçarja shqiptare zhvat zviceranin

Posted: 20 Oct 2016 12:40 PM PDT

Një vajzë 18 vjeçe ka luajtur me dashurinë një burri 59 vjeç, duke e shfrytëzuar financiarisht. Tani ajo dhe tutori i saj janë arrestuar, raporton gazeta zvicerane ?Blick?. Ngjarja ka ndodhur në Uster të Zvicrës, ku vajza ka arritur t?i rrëmbejë atij rreth 2000 franga në emër ?të dashurisë për in

E dënuan sërish, Alket Rizai sfidon gjykatësit grekë (VIDEO)

Posted: 20 Oct 2016 12:39 PM PDT

Alket Rizai, shqiptari që u bë i famshëm për tentativën e arratisjes nga burgu i Malandrinos në Greqi në mars të vitit 2013 është dënuar me burg sërish nga Gjykata e greke e Apelit. Transferimi i tij në Gjykatën e Apelit të Lamias u krye nën masa të rrepta sigurie. Forcat Speciale greke EKAM kis

NATO i shqetësuar me nisjen e luftanijeve ruse drejt Sirisë

Posted: 20 Oct 2016 12:30 PM PDT

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se është i ?shqetësuar?, pasi Rusia ka nisur një avionmbajtëse dhe një task forcë, drejt Detit Mesdhe, me qëllim që t?i bashkohet sulmeve ruse dhe siriane në qytetin e Alepos. Admirali Vyacheslav Popov, ka thënë se task forca do të

Çfarë ndodh kur një kameleon shihet në pasqyrë (VIDEO)

Posted: 20 Oct 2016 12:19 PM PDT

Çfarë ngjyre do të ishte një kameleon në një dhomë plot me pasqyra? Ngjyrat e tij nuk janë thjesht kamuflazh, thotë Eli Greenbaum, gjenetist evolucionar në Universitetin e Teksasit në El Paso ? ato ndryshojnë gjithashtu për shkak të ndryshimit të temperaturës e emocioneve. Meshkujt emocionohen k

SHBA-BE porositin institucionet edhe partitë të mos pengojnë punën e Speciales

Posted: 20 Oct 2016 12:01 PM PDT

Ambasada e BE-së në Shkup u ka bërë thirrje të gjitha palëve në Maqedoni që t?i përmbahen marrëveshjes së e arritur në Përzhino dhe të mos pengojnë punën e Prokurorisë Speciale Publike. Kjo ka qenë përgjigja e ambasadës së BE-së në Maqedoni lidhur me pyetjen e shtruan nga agjencia e lajmeve ME

SHËNIM/ Për inat të Metës..

Posted: 20 Oct 2016 12:00 PM PDT

Nga Albeu.com PDIU duket se po e merr tani copën e plotë që i takon asaj në ?tortën? e pushtetit të maxhorancës së majtë. Rama i ka dhënë një tjetër pozicion të rendësishëm Shpëtim Idrizit duke emëruar Vjollca Brahon si zv.ministre në Ministrinë e Rinisë dhe Çështjeve Sociale. Për më shumë s

Asllan Dogjani shpjegon kafen me Ramën pas sherrit në Kuvend: Ja çfarë i thash

Posted: 20 Oct 2016 11:56 AM PDT

Pak pas debatit të zjarrte në seancë plenare mes Ramës dhe deputetëve demokratë, portali City Neës publikoi një foto të kryeministrit teksa pinte kafe me deputetë të së djathtës në kafenenë e Kuvendit. Një ndër deputetët e pranishëm në tavolinë ishte edhe Asllan Dogjani, dikur socialist, por demokra

E pazakontë, shikoni çfarë i ndodh prezantuesit gjatë emisionit ?live? (VIDEO)

Posted: 20 Oct 2016 11:54 AM PDT

Prezantuesi televiziv teksa po lexonte titujt e gazetave në mëngjes është befasuar nga një vizitë e papritur. Në tavolinë ku ishin vendosur gazetar, ndërsa prezantuesi lexonte mbi të kërceu një mace. Megjithatë, prezantuesi vazhdoi emisionin, po ashtu dhe macja e pa shqetësuar vijoi të eksploron

Inter merr me vështirësi pikët e para në Europa Ligue (VIDEO)

Posted: 20 Oct 2016 11:50 AM PDT

Inter ka fituar ndaj Southamptonit në kuadër të Ligës së Evropës. Ndeshja e zhvilluar në Milano iu takoi zikaltërve 1:0. Golin vendimtar në këtë ndeshje e shënoi Antonio Candreva. Vendësit e mbyllën ndeshjen me një lojtar më pak në fushë, pas përjashtimit të Marcelo Brozovic./Albeu.com/

Shpërthim i fuqishëm në një qendër tregtare në SHBA, 8 të lënduar (FOTO LAJM)

Posted: 20 Oct 2016 11:45 AM PDT

Të paktën tetë persona janë lënduar sot në një shpërthim të fuqishëm që ndodhi në një qendër tregtare në qytetin Portland në Oregon. Pas shpërthimit e gjithë ndërtesa u përfshi nga flakët, raporton AP. Raportohet se si pasojë e shpërthimit kanë mbetur të lënduar tre zjarrfikës, dy policë dhe t

E pabesueshme/ Pronari i rrobaqepësisë i çon punonjësit në fushat e hashashit

Posted: 20 Oct 2016 11:33 AM PDT

Fenomeni i kultivimit të kanabisit në Shqipëri ka marrë përmasa vërtetë të jashtëzakonshme. Rasti i fundit vjen nga gazetari i ABC News, Flamur Vezaj ku ai bënë me dije se punonjësit e një rrobaqepësie në Fushë-Krujë janë marrë me ?qira? nga një kultivues kanabisi. Vezaj, shkruan se pronari i rro

Shkencëtarët humbin kontaktet me sondën ?Schiaperelli? të dërguar në planetin e kuq

Posted: 20 Oct 2016 11:32 AM PDT

Shkencëtarët vazhdojnë të jenë të pasigurt nëse sonda ?Schiaperelli? ka arritur sigurt në planetin Mars, apo është shkatërruar. Agjencia evropiane e Hapësirës ka thënë se ka humbur kontaktin me sondën më 19 tetor, pak kohë para se pritej të arrinte në planetin Mars, transmeton REL. Sonda është

Monika Kryemadhi bën fushatë "kundër" Metës për kreun e LSI-së

Posted: 20 Oct 2016 11:25 AM PDT

Lëvizja Socialiste për Integrim vazhdon fushatën në kuadër të zgjedhjeve të brendshme të partisë që do të zhvillohen më 6 nëntor. Deputetja e LSI-së, Monika Kryemadhi dhe kandidati për kryetar i LSI-së, Shezai Rrokaj zhvilluan takime me strukturat e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Njësitë Admini

Fajon aspak optimiste: Dyshoj se do liberalizohen vizat

Posted: 20 Oct 2016 11:24 AM PDT

Raportuesja në Parlamentin Evropian për çështjen e vizave për Kosovën, Tanja Fajon, ka deklaruar se nuk është shumë optimiste se vendimi i Kuvendit për të dërguar një deklaratë në Bashkimin Evropian do të ndikojë që të kalohet në hapin e radhës për vizat pa u plotësuar kriteri i Demarkacionit me Mal

Roma ? Austria Vjenës, ja formacionet zyrtare

Posted: 20 Oct 2016 11:16 AM PDT

Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes Roma ? Austria Vjenës. Roma: Alisson; Florenzi, Fazio, Manolas, Jesus; Nainggolan, Paredes, Gerson; Iturbe, Totti, El Shaarawy Austria Vjenës: Almer; Stryger, Stronati, Filipović, Martschinko; Serbest, Holzhauser; Pires, Grünwald, Venuto; Kay