Merrni njoftime për postimet e reja

Laureta Gashit i besohet edhe muzika e filmit ''Zoka''Laureta Gashi i besohet edhe muzika e filmit ''Zoka''.


Gjithashtu ajo në produksionin Piramit Yapim do të punojë edhe rreth një kënge dhe videoklipi, pastaj do të punojë gjithashtu edhe rreth albumit.Poashtu Laureta Gashi do të angazhohet edhe në shumë emisione të ndryshme. Ajo po shijon fillimin e suksesit në njërin nga produksionet më të mëdha në Turqi.

“Keni puçrra në fytyrë? Ky i ri ju tregon zgjidhjen” plus 1 more Telegrafi Shendetesi

“Keni puçrra në fytyrë? Ky i ri ju tregon zgjidhjen” plus 1 more Telegrafi Shendetesi


Keni puçrra në fytyrë? Ky i ri ju tregon zgjidhjen

Posted: 24 Sep 2016 01:29 PM PDT

Gjatë gjithë jetës së tij që prej pubertetit, ky i ri ka vuajtur nga puçrrat e mëdha në fytyrë. Ka kërkuar zgjidhje pafund tek mjekët, por pa rezultat.

Brian Turner, 23-vjeç, u tregoi ndjekësve të tij se si arriti të humbiste puçrrat e mëdha me qelb. Shumë të rinj e vuajnë këtë.

Këshilla distike duket e habitshme për të pastruar fytyrën. Në një video të postuar në Istagram, ai u tregoi ndjekësve se si arriti të pastronte përfundimisht fytyrën.

Ai tha se ka përdorur një ilaç të rëndë i quajtur "Accutane", të cilin e ka përdorur rreth 70 herë, por pa rezultat.

Sapo përfundonte lyerja, puçrrat rishfaqeshin sërish. Për të arritur tek suksesi, ai hoqi dorë përfundimisht nga qumështi, ndërsa ka konsumuar vazhdimisht sasi të mëdha ujë dhe perimesh çdo ditë.

"Kështu që unë nuk konsumoj më produkte me bazë shtazore", tha ai. Z. Turner 'garantuar' se recetë e tij e ujit dhe perimeve do të ndihmojë sufferers puçrra fytyre.

"Nëse keni puçrra në fytyrë, hiqeni qumështin nga dieta juaj. Pini sa më shumë ujë gjatë ditës dhe hani të paktën 10 deri në 16 porcione me perime në ditë", tha ai.

"Nëse ju bëni këto dy gjëra, unë ju garantoj se do të shihni ndryshime në lëkurën tuaj", shtoi.

38B5589900000578-3803461-image-m-32_1474613625948

The post Keni puçrra në fytyrë? Ky i ri ju tregon zgjidhjen appeared first on Telegrafi.

Të pështjellët e stomakut në mëngjes zbulon gjininë e bebes?

Posted: 24 Sep 2016 10:51 AM PDT

Njëri ndër mitet më të përhapura i cili ka të bëjë me shtatzëninë është që të pështjellët e mëngjesit mund të paralajmërojë nënat e ardhshme për gjininë e fëmijës.

Rezulton që ai mit mund të jetë i vërtetë, transmeton Telegrafi.

Shtatzënat të cilat kanë të pështjellët intensiv të stomakut në mëngjes mund të lindin vajza.

Shumica e nënave të ardhshme gjatë shtatzënisë kanë të pështjellët në stomak, ndërsa një numër i madh i tyre ka të pështjellët ekstrem në mëngjes (hiperemeza e shtatzënisë) të shoqëruar me vjellje që jo rrallë çojnë në dehidratim, në dobësim të vrullshëm për shkak të humbjes së apetitit.

absfree74-shutterstock_185869052

Një hulumtim i ri ka treguar që shtatzënat të cilat vuajnë nga të pështjellët më ekstrem të mëngjesit shpesh lindin vajza.

Në një të tretën e rasteve ndodh që forma ekstreme e të pështjellët të mëngjesit të përfundojë me abort.

Hulumtuesit thonë që vajzat në stomak kanë më shumë shanse se sa djemtë të mbijetojnë hiperemezën e shtatzënisë.

Profesoresha Lena Edlund, nga Universiteti i Kolumbisë, thotë që 56 për qind të rasteve kur shtatzënat kanë të pështjellët ekstrem në mëngjes lindin vajza. /Telegrafi/

The post Të pështjellët e stomakut në mëngjes zbulon gjininë e bebes? appeared first on Telegrafi.

PJ Masks Toys M&Ms Surprise Kinder Eggs SpongeBob, Doc McStuffins, My Little Pony Pinkie Pie FunToyzCollector

PJ Masks Toys M&Ms Surprise Kinder Eggs SpongeBob, Doc McStuffins, My Little Pony Pinkie Pie FunToyzCollector


PJ Masks Toys M&Ms Surprise Kinder Eggs SpongeBob, Doc McStuffins, My Little Pony Pinkie Pie

Posted: 25 Sep 2016 02:17 AM PDT

“Leon Rei, Apolonia dhe meraku shkencor i arkeologut të madh francez” plus 9 more - Gazeta Dita

“Leon Rei, Apolonia dhe meraku shkencor i arkeologut të madh francez” plus 9 more - Gazeta Dita


Leon Rei, Apolonia dhe meraku shkencor i arkeologut të madh francez

Posted: 25 Sep 2016 02:14 AM PDT

 Të gjithë e dimë se kush dhe si e zbuloi Trojën, një zbulim që hapi një derë të madhe për të hyrë në historinë e botës antike. Qe viti 1871, kur arkeologu i famshëm Henrik Shlieman zbuloi Trojën. Dhe kjo ndodhi pas Revolucionit Grek, kur "ujërat u qetësuan". Gati të njëjtën paralele historike duhet të heqim edhe me zbulimet në Shqipëri, të cilat erdhën pas Luftës së Parë Botërore, pas qetësisë dhe rivendosjes së shtetit shqiptar. Ishte invazioni i Luftës së Parë Botërore që brenda rreshtave të ushtrisë, solli në Shqipëri, edhe shkencëtarë e dietarë të fushave të ndryshme, të cilët kanë dhenë një kontribut të shquar për zgjimin e interesave shkencore në Shqipëri. Ndodhi kështu me austriakët për zbulimin e naftës në Kuçovë, në vitin 1916, me zbulimin prej tyre të Apolonisë, por që më pas Misioni francez drejtohej nga një njeri  që e quajti Apoloninë "Troja Shqiptare" dhe pasionin e tij për të një brengë personale jetësore. Ky njeri quhej Leon Rei dhe meriton vëmendje e respekt nga histriografia shqiptare.

Kush ishte Leon Rei

14459138_1241348115917960_259916091_nLeon Rei lindi në vitin 1877 në Formantier pranë Parisit.  U diplomua për arkeologji në Universitetin Chartre, i njohur si një nga institucionet më të famshme të arkeologjisë franceze.

Në vitin 1916 gjatë Luftës  Parë Botërore u thirr nën armë, ku angazhohet në misionin arkeologjik ushtarak francez në Maqedoninë greke dhe Selanik. Këtu pati sukses të madh dhe të gjitha punimt i botoi në vitin 1921. Dy vjet më vonë, në vitin 1923 së bashku me senatorin francez Justin Gotard vizitoi vendin tonë.

I apasionuar nga burimet e autorëve antike, ai nisi punën si arkeolog në Durrës. Pas disa muajsh e “braktisi” këtë qytet, duke u zhvendosur 80 km më në jug, pikërisht në Apoloni. Këtu erdhën edhe sukseset e Reit, ku Apolonia do të bëhej “shtëpia e dytë” e tij. Nga ajo ai do të ndahej vetëm i detyruar me forcë, sepse në vitin 1939 autoritetet italiane të pushtimit ia ndaluan hyrjen në Shqipëri. Po kështu edhe përpjekjet e tij në vitin 1945, pas çlirimit, për t'u rikthyer këtu dështuan.

Me një punë të lënë përgjysëm ai vdiq në Francë në vitin 1956. Puna dhe kontributi i tij përveç se  nga Bashkia e Fierit, që i ka dhënë titullin Qytetar Nderi dhe ka emërtuar një rrugë me emrin e tij, nuk është vlerësuar nga asnjë institucion tjetër më i lartë shtetëror dhe shkencor.

 

Misioni arkeologjik dhe "shtëpia e frëngut"

14463915_1241348132584625_432982877_nMisioni arkeologjik francez u themelua në vitin 1924 me iniciativën e senatorit francez Justin Gotard, mik i Shqipërisë.  Ekspeditat kërkimore që drejtoheshin nga Rei zhvilloheshin çdo fund pranvere – fillim vjeshte. Gjatë viteve 1924-1939 u bënë gjithsej 15 fushata të tilla, duke zbuluar nga pluhuri i harresës së shekujve Apoloninë. Udhëtimi i tij i përvitshëm niste nga Parisi, ku së bashku me të shoqen, Margaritën, ata udhëtonin me veturën e tyre të veçantë, me mbishkrimin “ALBANIA”, ku rruga plot pluhur i çonte drejtë  e në Apoloni.  Ndërtesa ku ai ndenji me të shoqen, që në atë kohë quhej "shtëpia e frëngut", është edhe sot, kuptohet, e restauruar, pasi gjatë Luftës së Dytë Botërore u kthye në gërmadhë. E quajtur sot bar restorant “Rei”, ajo ka mirëpritur studiues, arkeologë, turistë, nga gjithë bota. Me objektet e zbuluara në Apoloni u hap më 8 tetor 1936 në Vlorë, Muzeu Arkeologjik, i cili mbante emrin e Mbretit të Shqipërisë “Zogu I”.  Si ndërtesë e tij shërbeu një pjesë e shtëpisë ku më 28 Nëntor 1912 u mblodh Kongresi që shpalli Pavarësinë e Shqipërisë. Kështu në katin e parë u vendosën të gjitha statujat dhe kolonat e gjetura në Apoloni. Ndërsa në katin e dytë qëndronin në stenda prej xhami enët e qeramikës, monedhat terrakotat dhe figurinat e ndryshme. Ky muze pati fatin e keq sepse ditët e para të pushtimit të Shqipërisë u grabit nga italianët në prill të vitit 1939. Për këtë veprim Rei u ndje shumë keq dhe nuk pushoi së protestuari, të cilën e shprehu në numrin e gjashtë të revistës arkeologjike që ai botonte “ALBANIA”.

 "Skripta manent", ç'ka ngelur nga Rei

Rezultatet e punës së tij voluminoze Rei i botoi në revistën “Albania”, e cila doli në 6 numra në vitet 1927-1939. Ai disa nga këto studime arkeologjike dhe historike i formuloi në formën e cikleve të  leksioneve, të cilat i referonte në Liceun francez në Korçë, në Tiranë e në Shkodër. Ndërsa kumtonte  në konferenca shkencore të organizuara nga shoqëri të ndryshme arkeologjike jashtë vendit në atë kohë si në Berlin, Drezden, Luven (Belgjikë), etj. Ai nuk "u ngul" vetëm në Apoloni. Sa qe në Shqipëri, ai  vizitoi objekte me interes arkeologjik dhe historik në Shqipëri, ku me materialet e grumbulluara botoi “Guidën e Shqipërisë” në vitin 1930. Së bashku me mikun dhe bashkëpunëtorin e tij shqiptar, arkeologun Hasan Ceka ai pregatiti edhe një studim për xhaminë e famshme të Et'hem beut në Tiranë. Në projektet e tij ishte edhe ngritja e një institut studimesh për Skënderbeun, gjë të cilën nuk e realizoi dot.  Ndërkohë që merita e veçantë e Reit ishte se me kontributin e tij ai ishte pararendësi i Arkeologjisë Shqiptare. Me botimet e studimeve të tij ai e bëri të njohur Apoloninë në fushën e Arkeologjisë dhe historisë antike, duke “na dhuruar” atë “minierë arkeologjike” që do të bëhej “shkolla” e gjithë arkeologëve të mëvonshëm shqiptarë.

Apolonia

Qytet antikë, ndër më të mëdhenjtë në Pellgun e Adriatikut dhe më i përmenduri në 30 qytetet e tjerë me të njëjtin emër të kohës antike. Gërmadhat e Apolonisë u zbuluan në fillim të shekullit të 19-të midis fshatrave Pojan dhe Kryegjatë në rrethin e Fierit. Si qytet Apolonia u themelua në shekullin e 6-të p.e.r. me kolonistë të ardhur nga Korkyra, Korinti dhe ndoshta edhe nga Dyrrahu. Apolonia lidhej me detit nëpërmjet lumit Vjosë, që ishte i lundrueshëm dhe kalonte pranë qytetit. Në kohën romake lulëzoi arkitektura dhe degë të tjera të artit sidomos skulptura. Qyteti e mori emrin për nder të perëndisë Apolon. Apolonia ishte në atë kohë një qytet i madh me rreth 60 000 banorë, një shifër rekord për Antikitetin. Apolonia e ruajti madhështinë e saj edhe në periudhën romake. Shkolla apoloniate e arteve të bukura ishte me famë në të gjithë botën antike. Arkeologët e quajnë Apoloninë, Pompei i Shqipërisë, pasi vetëm 10% e territorit të qytetit të dikurshëm është zbuluar deri më sot.  Ndodhet 12 kilometra larg qytetit të Fierit.

Zbulimi më i fundit

Ndryshon data e themelimit të Apolonisë

Gërmimet arkeologjike në qytetin antik të Apolonisë kanë nxjerrë në dritë një objekt të rrallë dhe të parin e këtij lloji për të gjithë rajonin e jugut. Një objekt metalik prej plumbi i periudhës parahelenistike në Apoloni, është zbuluar gjatë gërmimeve të ekspeditës shqiptaro-franceze.  Drejtori i Parkut Arkeologjik të Apolonisë thotë se ky objekt është gjetur pas zbulimit të një strukture prej 128 m gjatësi. Vetë kjo strukturë  mund të ketë qenë Agoraja e Vjetër e qytetit antik. Zbulimi i Agorasë  së qytetit mund të riformulojë njohuritë për datën e  themelimit të Apolonisë, ndërsa objekti prej plumbi përbën një zbulim të rrallë. Sipas arkeologëve objekti i në këto gërmime daton në vitet 630-620 para erës sonë çka e shtyn datën e themelimit të qytetit edhe 2 shekuj pas nga sa njihej deri tani. Të ngjashëm me këtë objekt janë  gjetur vetëm në Dodonë të Greqisë

Dita e Trashëgimisë Kulturore Shqiptare

Një grup oficerësh austriakë në Shqipëri nisen për të plaçkitur monumentet e kulturës në Apolloni, por befasohen nga thirrjet “ndal” të oficerit shqiptar Kamber Benja dhe 2 nënoficerëve të tij, Bexhet Manastirliu dhe Abaz Taushani; pas shkëmbimeve të shtënash me armë, tre oficerët shqiptarë mbetën të vrarë në mbrojtje të pasurive të trashëguara kulturore. Për nder të tyre, që prej vititi 2007, Shqipëria e ka shpallur 29 shtatorin si Ditën Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore.

Leon Rei…dhe "gurët që flasin"

Për jetën dhe veprimtarinë e arkeologut të shquar Leon Reit në Shqipëri, krahas të tjerave, hedh dritë mirë autori Luan Rama në librin e tij "Leon Rei…dhe gurët që flasin". Në libër krahas të tjerave, Luan Rama flet edhe për vizitën në Shqipëri pas vdekjes së Leon Reit, në vitin 1965, të gruas së tij, Arlette dhe të të birit, Jean Gabriel, me rastin e pagëzimit të një rruge me emrin “Leon Rei” në Fier.  Nëpërmjet ambasadës shqiptare në Paris ata u ftuan për një vizitë në Shqipëri Jean-Gabriel i ruan ende të freskëta kujtimet e atyre ato ditëve kur bashkë me nënën e tij, mori rrugën në aeroportin e Orly-së drejt Tiranës me një avion të “Air France”.

Me një emocion të veçantë, duke kaluar mbi Adriatik, ata prisnin të shfaqeshin brigjet e Durrësit me kështjellën e vet historike, Tirana dhe Apollonia, për të cilën aq shumë kishte ëndërruar të kthehej Léon Rey. Në aeroportin e vogël të Rinasit, ku zbritën fare pak udhëtarë, dy miqtë francezë i priti një arkeolog: ishte Skënder Anamali. Me të mbërritur në Tiranë, ata u vendosën në hotel Dajti, ku vendoseshin shpesh të gjithë të huajt, apo miqtë e ftuar të qeverisë shqiptare në atë kohë.

“Ishte e habitshme, – kujton sot Jean-Gabriel, – sepse bulevardi që mbante emrin e Stalinit, ishte tepër i gjerë dhe në të kalonin përgjithësisht këmbësorë, dhe fare rrallë makina, ca vetura të zeza të tipit sovjetik, ku në sediljet prapa qëndronin funksionarë.

Më kujtohet që në mbrëmjen e parë apo të dytë, ne shëtisnim në bulevard dhe pastaj morrëm për në thellësi të kryeqytetit, kur dy burra na u afruan dhe njëri prej tyre na tha me mirësjellje: “Zoti Rey, duhet të ktheheni në hotel. Nuk duhet të vazhdoni më tej!…”

Të nesërmen e mbërritjes së tyre, ata prisnin të shkonin për në Fier, për ceremoninë e pagëzimit të rrugës, por kjo nuk varej nga ata, pasi zyrtarët kishin vendosur tu tregonin më parë “sukseset” e Shqipërisë.

Një ditë ishte vizita në Kombinatin Tekstil “Stalin”; një tjetër ditë në hidrocentralin “Karl Marks”, pastaj në ekspozitën “Lenin”, apo në ekspozitën fotografike të Ho Shi Minit dhe luftëtarëve vietnamezë kundër agresorëve amerikanë; dhe kështu, vizitat vazhdonin më pas në një fabrikë çorapesh, në një shkollë apo fermë.

Padyshim, atyre u bënte përshtypje pritja dhe dashuria që u tregonin shqiptarët, por gjithnjë ata prisnin ceremoninë për të cilën kishin ardhur. Jean-Gabriel nuk i harron parullat e mëdha të vendosura në të katër anët, e sidomos një parullë të shkruar në faqen e malit të Dajtit ku shkruhej: “Poshtë Revizionizmi”.

Pas një jave, më së fundi, “delegacioni” nga Franca u nis drejt Fierit, në një rrugë plot gjelbërim. Kjo ishte një kënaqësi e veçantë për ta. Në Fier, ata morën pjesë dhe në ceremoninë që u zhvillua për përurimin e rrugës me emrin “Leon Rey".

Miqtë shqiptarë të Reit

Leon Rei ka patur tre bashkëpunëtorë shqiptarë për të cilët është shprehur me konsideratat më të larta. Këta ishin arkeologu Hasan Ceka, që ka punuar gjashtë vjet me Rein. Në vitin 1930 ai u caktua si vëzhgues i Ministrisë së Arsimit dhe Kulturës, pranë misionit francez, me qëllim që të merrte në dorëzim të gjitha objektet, që do të zbuloheshin nga rrënojat antike. Hasan Ceka njihet si “Babai” i arkeologjisë shqiptare, në të cilën dha një kontribut të jashtëzakonshëm gjatë gjithë jetës së tij. Në Apoloni ai punoi për rreth 40 vjet duke përfunduar gërmimet e ndërmara nga Leon Rei, si dhe punime e botime të tjera. Një tjetër bashkëpunëtor i Leon Reit ishte edhe Perikli Ikonomi, drejtor i shkollës femërore të Fierit. I diplomuar në “Zosimean” e famshme të Janinës ai ishte një njohës i mirë i disa gjuhëve, veçanërisht i greqishtes së vjetër. Pikërisht si zotërues i saj ai u angazhua në misionin arkeologjik, për të zbërthyer mbishkrimet antike, ku dha edhe kontributin e tij. Kjo pjesëmarrje i dha shkas Perikli Ikonomit, që të botonte më vonë disa vepra si: Historia e Tomorrit dhe Dodonës Pelazgjike dhe Historikun e rrethit të Fierit, ku vend të veçantë zinte edhe Apolonia antike. I treti, ishte Pilo Samarxhiu, nga Pojani, një ish-emigrant i kthyer nga SHBA. Ai ishte kryepunëtor i misionit francez. Përvoja e fituar pranë Leon Reit dhe vite më vonë pranë Hasan Cekës e ndihmoi që të shërbente pas vitit 1960 si cicëroni i parë i Muzeut Arkeologjik të Apolonisë. Për kohën e gjatë që ndenji në Shqipëri, Rei zuri shumë miq të tjerë, midis të cilëve edhe poetin Ali Asllani, në atë kohë kryetar i Bashkisë së Vlorës.

 

 

 

 

 

Përplasja me armë në Sauk, për tavolinat VIP të klubit të natës

Posted: 25 Sep 2016 02:12 AM PDT

Të shtëna me armë zjarri kanë tronditur banorët në Sauk, rreth orës 05:00 të mëngjesit të sotëm. Burime për "BalkanWeb", bëjnë të ditur se dy grupe të rinjsh janë përplasur me armë zjarri, në hyrje të "Arena Culb" në Sauk, ku kishin kaluar mbrëmjen.

Mësohet se sherri ka nisur fillimisht brenda clubit, dhe më pas ka vijuar jashtë, ku të rinjtë kanë përdorur edhe armët. Shkak për sherrin mes dy grupeve, që kishin rivalitet mes tyre, është bërë prenotimi i tavolinave në zonën VIP të lokalit të natës.

Mësohet se të rinjtë kanë qëlluar me armë nga 4 makina të ndryshme, në drejtim të njëri –tjetrit. Fatmirësisht nuk ka patur persona të lënduar.

Ndërkohë policia ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe po punon për identifikimin dhe kapjen e të rinjve që qëlluan me armë. Në vendngjarje janë gjetur 4 gëzhoja pistolete, ndërsa policia shoqëroi dy truproje të lokalit, P. G dhe E. D, si persona që kanë dijeni për ngjarjen.

Lu reciton Migjenin në Pukë. Mesazh për politikën?

Posted: 25 Sep 2016 02:07 AM PDT

Panairi i vjeshtës në Pukë ka dërguar këtë fundjavë në Pukë shumë të huaj, në mesin e të cilëve edhe Ambasadorin Amerikan Donald Lu, i cili së bashku me familjen zhvilloi një vizitë në qytetin verior.

I mahnitur nga veshjet tradicionale të zonës, diplomati amerikan në fjalën përshëndetëse, teksa vlerësoi Pukën si një prej resurseve të pazbuluara në Shqipëri, interpretoi dhe një nga krijimet e Migjenit, pikërisht në vendin ku poeti ishte frymëzuar të shkruante, çfarë la të kuptohej se ky ishte një tjetër mesazh për politikën shqiptare.

"Vjeshtë në natyrë, vjeshtë ndër fytyrat tona
Afshon erë e mekun, lëngon i zymt dielli
Lëngon shpirti i smun ndër krahnoret tona
Dridhet jet' e vyshkun ndër gjemba të një plepi.

Ambasadori Lu gjatë vizitës në Pukë u përball me bujarinë e fermerve pukjane të cilët gjithnjë shpejtonin ti dhuronin diçka nga prodhimet e tyre, por gjithnjë ambasadori ka paguar si të gjithë blerësit e tjerë. Një kostum kombëtar, dhuratë nga kryebashkiaku i Pukës, është konsideruar si një nder i veçantë nga familja Lu.

Panairi i Agro Pukës organizohet prej 11 vitesh në qendër të qytetit malor, përmes të cilit shpalosen prodhimet bujqësore, blegtorale dhe atyre artizanale, duke e kthyer qytetin në destinacion të fundjavës.

Pse janë të tillë këta, beratasit?!…

Posted: 25 Sep 2016 02:07 AM PDT

Para disa ditësh, në statusin e fb të miku tim, Ilir Manka, gazetar i vjetër nga Berati, ishte hedhur një shënim nga kolegu tjetër beratas, shkrimtari dhe publicisti Simon Vrusho. Shënimi, që, për mua, s'ishte thjeshtë shënim, por një ese, pamflet a diçka tjetër më e fortë dhe më e zëshme, që nuk e klasifikoj dot si gjini, mbante titullin "Pse janë të tillë këta beratasit"?!…Dhe më poshtë vazhdonte:

"Këtë pyetje e ka formuluar një krutan, një krutan i veçantë, Xhavit Qesja. Gjimnazist i shkëlqyer -1941, komisar i brigadës 23 gjatë Luftës, sekretar i parë në Shkodër e Berat (1955), kundërshtues i Enver Hoxhës, disident, që këtë kundërshti e pagoi me 30 vjet burgje e internime.
E ka dashur Beratin, i ka dashur beratasit dhe këtë e ka dëshmuar vetëm me një pyetje, një pyetje prekëse, të lënë në ditar, pyetjen e dhimbshme:
-Pse janë kështu, këta, beratasit?

Zylyftar Hoxha

Zylyftar Hoxha


Me këtë pyetje Xhavit Qesja, inteligjent, i zgjuar dhe i mençur, siç ishte, ka nënvizuar, ka qartësuar, ka evidentuar, ka dalluar, ka theksuar, madje, në kontekst, edhe e ka stigmatizuar një tipar të dukshëm të beratasve:
Timiditetin.
Timiditeti. Beratasit e kultivuar, të ndriçuar e kuptojnë fort mirë Xhavit Qesen. Shkaqet, arsyet, rrethanat që kanë sugjeruar dhe përvetësuar këtë tipar duan analiza, shqyrtime, argumentime.
Por kupolistët e Tiranës, jo vetëm në shek. XX, para dhe pas viteve ’90-të, por edhe në fillimet e shek. XXI e kanë parë Beratin dhe beratasin timid deri në atë shkallë, sa në funksione kyçe kanë emëruar apo kanë zgjedhur teleshmënë, molomënë, injorantë, debilë edhe të marrë, deri në funksione prefekti apo zgjedhjeje si deputetë dhe shumica e tyre jo nga Berati, por të importuar, sepse Berati është i urtë, njëlloj si të thonë se Berati është i humbur!
E papranueshme.
Refuzoji Berat horrat që të imponojnë xhahilët e Tiranës"!

Pasi e lexova dy-tri herë, mu duk pak, madje nënvleftësuese, të vendosja shenjën e pëlqimit (like); u hodha te komentet dhe fillova të shkruaj konsideratat, dobësitë dhe nostalgjitë e mia personale për qytetin e lashtë dhe të bukur të Beratit, për të cilin, sa herë e kujtoj, si i thonë fjalës, ngrihem në këmbë, për historinë dhe kulturën e tij, por edhe se aty kam kaluar adoleshencën time në shkollën e mesme pedagogjike dhe më pas kam patur lidhje të vazhdueshme me shumë miq e shokë beratas.

Duke vazhduar të shkruaj, mu kujtua se për Beratin, unë jam shprehur më se një herë publikisht dhe do të qe më mirë, që, në vend të komentit, të postoja diçka nga ato që kam shkruar më parë. Hoqa dorë nga komenti dhe, në vend të tij, zgjodha nga libri im "Orakuj të harruar" pjesën "Berati, për ata që nuk e njohin" dhe bisedën (e pa botuar më parë) me shkrimtarin dhe publicistin e njohur, Ylli Polovinën. Më duket se duke botuar këto dy shkrime, kam plotësuar diçka dhe kam marrë pjesë në merakun që ka miku dhe kolegut im, Simon Vrusho për timiditetin, urtësinë, ndrojtjen dhe modestinë e Beratit dhe beratasve, që politika dhe horrat e saj i shfrytëzojnë keqas.

Berati, për ata që nuk e njohin

Në emisionin "Top Show" të kanalit më të njohur televiziv në Shqipëri, "Top Chanel", para disa kohësh u paraqit Berati. Jo për meritë të organizatorëve të kësaj shfaqjeje, që, pa dyshim, janë profesionalë dhe mjaft të talentuar, por më tepër të protagonistëve të saj në sallë, disa prej intelektualëve të shquar dhe të qytetarëve të thjeshtë beratas, që me qytetarinë, me thjeshtësinë dhe sinqeritetin e tyre karakteristik dhanë një nga shfaqjet më të realizuara, më pasionantet dhe më mbresëlënëset që kemi parë në këtë kanal televiziv. Të paktën ky ishte një opinion i përgjithshëm i marrë menjëherë pas shfaqjes.

Intelektualët më në zë të Beratit, profesori i mjekësisë Pandeli Çina, Hysen Kordha, Bujar Lybesha, Yzedin Shelegu, Myslim Hotova, Virgjini Mile e shumë të tjerë, por edhe mjaft qytetarë në platé, folën për vlerat e qytetit të tyre, që Berati i ka me shumicë, të pakrahasueshme me të tjerët dhe të gjithanshme: arkeologjike, arkitektonike, historike, kishtare, shpirtërore dhe, mbi të gjitha, njerëzore.

Nga ky emision, por edhe shumë raste të tjera, nxjerr përfundimin se Berati, vlerë mbi vlerat ka njerëzit e tij, banorët e vjetër e të rinj, me një kulturë të trashëguar, por edhe të kultivuar, që e duan aq shumë qytetin e tyre piktoresk, por edhe civilë në të gjitha pikëpamjet, sa nuk gjejnë dot mënyrën për ta shprehur këtë dashuri. Secili në atë sallë ku sundoi patetizmi, donte të thoshte një fjalë për qytetin e tij. Me të drejtë. Jo të gjithë e dinë ç'është Berati, jo të gjithë ia njohin thesaret që ai fsheh nën atë bukuri mahnitëse. Një fjalë e urtë e popullit e që shkon në këtë rast, thotë: "Se çfarë ka tenxherja që zien, e di luga që e përzien". Ndaj pasioni, patetizmi dhe mburrja e beratasve janë plotësisht të ligjshme.

Nuk është një ngjarje e sajuar apo thjesht një kuriozitet, por një e vërtetë, që e dëshmojnë autoritete të kulturës të asaj kohe, ajo që ka ndodhur aty nga fundi i viteve '80-të, kur një grup i huaj turistësh kishin ardhur  për të vizituar Beratin dhe, kur u ngjitën në kala, nga ku qyteti duket si në pëllëmbë të dorës, u shprehën: ”Sikur ta kishim ne këtë qytet, në hyrjen e tij kryesore, te Kombinati do të vinim një portë, ku çdo vizitori të huaj që do të vinte për ta vizituar do t'i duhej të paguante biletën e hyrjes…”.

Bindet për këtë atij që i ka rënë rasti të vizitojë Akropolin e lashtë të Athinës, apo shumë komplekse muzeale nëpër Evropë. Por ne, si ne, mes halleve të tjera, pak na shkon mendja tek këto pasuri, tek këto trashëgimi e vlera të paçmuara që na kanë lënë të parët tanë. Ajo që bëhet, është pak. Edhe për të ruajtur vlerat tona ne shikojmë nga bota, nga ajo botë që, megjithëse e ndjeshme ndaj artit dhe e kulturës, përsëri po na lë pas derës, siç është rasti i dosjes së Beratit nga UNESKO.

Pushtetarë, mbroni Beratin!

14424170_1241347872584651_1829999871_oPas një mjeshtri të kuzhinës karakteristike, i cili tregoi se si një paraardhës i tij, kuzhinier beratas, kishte çuditur Carin e Rusisë me ëmbëlsirën e gatuar me…rrënjë preshi; fjalën e mori një zonjë e vjetër nga Tutulanët e dëgjuar për shpirtin e tyre poetik e shpërthyes; "Çdo gur që rrëzohet nga Kalaja apo muret në Berat krijon dhimbje therëse në shpirtin e çdo banori", tha ajo, dhe, duke iu drejtuar deputetit të zonës, ngriti zërin përvajshëm: "Pushtetarë, shpëtojeni Beratin, se njërës nga vlerat më të çmuara të vendit, po i ikin gurët në lumë, po shkërmoqet zishëm në mes të ditës para syve tanë. Nuk durojmë dot…"!

Edhe Virgjini Mile s'ndihet mirë në këto çaste. Ajo ka bërë epokë në vitet '60-'70 me këngën karakteristike beratase, por këtë këngë tani po e shpërdorojnë keqas, po e deformojnë dhe po i marrin autorësinë. Këngës së Qerimesë i dihet edhe autori edhe rrethanat si u krijua, ajo është e vetme dhe s'ka të dytë në llojin e vetë, por fatkeqësisht e dëgjon në Elbasan me variante banale. Po kush ta mbrojë këngën? Grupi karakteristik i këngës së vjetër qytetare, që i kishte dalë për zot asaj, është bërë kokrra-kokrra, s'ka fonde të mbahet e të ringrihet. Po kush pyet për të, kur s'ka fonde për më të dukshmen, restaurimin fizik të qytetit.

Bashkëjetesa, vlerë

Kur profesori i respektuar Pandeli Çina foli për figurat më të ndritura të Beratit, dhe ndër të parët renditi Kahreman Yllin, dikush ia mori për një lapsus. Por profesori e çoi deri në fund atë që tha. Në thelb mendimi i tij ishte se Skrapari dhe Berati janë një, janë ata që kanë ruajtur gjuhën e Naimit, janë ata që bashkë kanë përballuar luftëra e përpjekje, kanë patur dhe kanë një administratë të përbashkët, një fat të përbashkët dhe ngjashmërinë etno-kulturore si dy pika uji.

Në '14-ën Berati u bë strehë e skraparasve që iu dogjën shtëpitë nga greku, një pjesë e mirë e tyre qëndruan përgjithmonë aty. Pas çlirimit shumë oficerë e kuadro civilë, të shpërndarë në të katër anët e vendit, kur u dilte transferimi, parapëlqenin Beratin, si vendin e tyre, por edhe për të qenë pranë të afërmve dy çapa më tej. Është kjo një nga arsyet që në Berat skraparasit zënë një pjesë të konsiderueshme të popullsisë, të integruar plotësisht në jetën ekonomike, politike e kulturore të qytetit.

Por le ta lëmë profesorin e nderuar me opinionet e tij dhe të ecim pak më tej. Në një qytet ku kisha dhe xhamia i bëjnë hija njëra-tjetrës, në një qytet ku siç thotë kënga; djemtë e Goricës dhe të Kalasë (krishterë) prisnin të dilnin nga Xhamia e Beqarëve djemtë e Kasabasë (myslimanë) për t'u larë bashkë në lumë, bashkëjetesa kthehet në një vlerë, në pasuri shpirtërore. Se beratasit janë aq të urtë, aq miqësorë dhe tolerantë, sa gjen aty familje me origjinë të lashtë çifute, persiane, greke, sllave, egjiptiane, por që tashmë e kanë harruar origjinën e tyre, janë shkrirë natyrshëm, ashtu siç janë shkrirë edhe skraparasit që kishin dhjetë arsye më tepër për t'u shkrirë më shpejt.

'97-a nuk i dogji dot lulet e Beratit

14455859_1241347889251316_1136339101_oRrëmuja e 97-ës e goditi keqas Beratin, dëshmi e kësaj ngjarje kobë janë qindra viktima të vendosura në një parcelë përmendore që i ngrihet absurdit. Ndaj beratasit nuk kanë dëshirë t'ua përmendësh '97-ën, ndaj ata bëjnë përpjekje për ta mbyllur atë kapitull të errët, për ta harruar një herë e përgjithmonë.

Grindja dhe hasmëria nuk kanë qenë në natyrën e këtij qyteti, ato dikush i futi si një magji të zezë. Po asht siç erdhën, ikën. Gjërat shumë shpejtë u normalizuan. E keqja s'gjeti dot shtrat të ngrohtë. Se Berati është i gjerë, është i dashur, është miqësor, me një qytetari të kahershme, që di t'i zgjidhë punët e veta. Ai nuk e njeh kanunin dhe hakmarrjen. Në vend të këtij institucioni ai ka institucionin e mirëkuptimit, të pajtimit. Berati është edhe qytet i luleve dhe i trëndafilave; ai ka lule edhe për ata që lanë një borxh që s'ia kishin askujt, e që prehen në qetësi në varreza, por ka edhe lulet e kënaqësisë e të bukurisë që mbushin lulishte e ballkone, lule që '97-a nuk i përzhiti dot.

Tingëllojnë pak si patetike këto fjalët e fundit të këtyre shënimeve. Por kush shkel në këtë qytet, nuk u shpëton dot ngarkesave emocionale nga ajo që sheh dhe dëgjon në çdo hap që hedh. Provojeni!

  Korrik, 2007

Të mirë, se janë pranë orakujve dhe historisë!…

Bashkëbisedim elektronik me publicistin dhe studiuesin e njohur, Ylli Polovina

14470822_1241347382584700_110916962_n

Ylli Polovina

Një natë, aty nga ora 12, pasi ktheva faqen e fundit të librit më të ri të publicistit dhe studiuesit të njohur, Ylli Polovina, "Gjysma e harruar e Skënderbeut", vendosa të flisja me të, jo me telefon, jo në ndonjë takim në ndonjë kafe, por on-line me elektronikë. Fat i madh që edhe pse në moshë të dy, si unë dhe ai, jemi aty te vjeshta, e kemi kapur këtë produkt të lartë të mendjes njerëzore që na i ka thjeshtuar shumë punët.

Me Yllin njihemi qysh herët, kur ne të dy, në të njëjtën kohë, ishim kryeredaktorë të gazetave lokale, ai në "Kushtrimin" e Beratit dhe unë në "Jehonën e Skraparit".

Më pas puna e ka sjellë të takohemi rrallë, por, edhe pse në distancë, e kemi ndjekur dhe kemi pyetur për njëri-tjetrin. Më ka gëzuar çapitja e tij e matur dhe e kujdesshme në jetë, vitaliteti i tij krijues, me gati 20 libra të karakterit politik, historik, diplomatik dhe shoqëror të shkruar brenda një dhjetëvjeçari, zëri i tij i ndjeshëm intelektual dhe polemist në shtypin e përditshëm, suksesi i tij diplomatik në vitet që ai përfaqësonte vendin tonë në Itali; ashtu siç ka ndodhur edhe e kundërta: më kanë hidhëruar peripecitë e telashet e tij me politikën, kur trajta veprore është bërë për të pësore, uljet e ngjitjet e pamotivuara dhe ai pozicion i sotëm i një punonjësi të thjeshtë në Ministrinë e Jashtme, që edhe pse ashtu, herë-herë ia përflasin kërcënueshëm atë të shkretë vend dhe atë të shkretë zyrë, që mezi nxë shpirtin bohem të një diplomati të suksesshëm, por të pafat.

Nejse, ashtu siç thashë më lartë, në mëngjes hapa email-in dhe shkrova:

I dashur Ylli,

Mbrëmë mbarova librin tënd të fundit "Ana tjetër e Skënderbeut" dhe të them të drejtën kisha shumë për të thënë. Por çuditërisht në mëngjes i harrova të gjitha. Kot s'thonë që nata të bën gjeneral dhe të gdhin ushtar. Megjithatë, hulumtimi dhe përpjekja jote është e admirueshme, me vlera të gjithanshme, madje edhe historike, që pasurojnë dhe ndriçojnë pikat më të errëta të legjendës tonë kombëtare.

Ajo që do të theksoja dhe që më ka ngelur në mend, është se me atë urtësinë tipike të një beratasi të kulturuar dhe me nam modest siç je, e ke kapur mirë fillin. Suksesi yt i padiskutueshëm në këtë libër është te qëndrimi yt gjakftohtë, profesionalizmi i padiskutueshëm dhe patriotizmi i ndjerë thellë. Veç kësaj do të shtoja se vështrimi yt nëpër skutat e errëta të historisë në këtë rast është skifterik. Të lumtë!

Kam edhe të tjera për të thënë, por po e lë me kaq për Skënderbeun, ndërsa "Kallashnikovin" sapo e kam nisur.

Ylli: Mik e koleg i dashur,

Në të vërtetë ndodhi që ta "kalova"(?!) Ndërsa i shkëmbyem miqësisht në një ditë unë e mbarova librin tënd "Orakuj të harruar" dy-tre dyzina orësh më parë se ti t'i jepje fund timit, "Gjysma e harruar e Skënderbeut". Siç e sheh, që të dy shkruajmë për gjëra të shtrenjta që kanë rrezik të harrohen nga poterja e ditëve të sotme dhe që të dy bëhemi një me ata bashkëkombas, të cilët nuk duan që kjo të ndodhë.

 I dashur skraparlli (ta dish se sa me qejf e shqiptoj këtë fjalë, si të jetë varg kënge!) i ke rrënjët në një truall me në gjoks Malin e Tomorrit. Ti dhe kushdo që është rritur pranë kësaj madhështie shkëmbi, pyjesh, ujërash e bore e di shumë mirë se nuk mund të lejohet të bëhet ai mal i lartë, ai rrokaqejsh, një kodër apo një pirg me dhe. Si mund të bëhet xhuxh historik Gjergj Kastrioti?! Nuk ka Skrapar e Berat pa Tomorrin, nuk mund të ketë Shqipëri pa Skënderbeun.

Ky është vëllimi im i parë për këtë temë, do të ketë edhe të tjerë në vazhdim…Ndërkohë po ta them intimisht, i miri Zylyftar, se do të ketë edhe një libërth për Skënderbeun dhe Beratin, ose më qartësisht për Kastriotët, zotërit e Krujës dhe Muzakët, zotërit e Beratit, të Skraparit dhe të Myzeqesë.

Zylyftari: Me që e nisëm, kur kam qenë në pedagogjiken e Beratit, por edhe më pas, pasi unë kam pasur lidhje të vazhdueshme pune me Beratin, kisha dëgjuar se, në se të duhet të dish për familjet e njohura beratase, ato janë shumë, por nëse të duhen pesë apo gjashtë, në këtë numër ke pa diskutim Polovinat. Nuk e di sa e saktë është kjo, por unë veç teje kam njohur edhe një Polovinë tjetër, të cilin e kam patur kujdestar konvikti në pedagogjike, Pajtim Polovina e quanin, një burrë shumë-shumë i mirë, korrekt dhe me kulturë, nuk e di ku është tani.

Ylli: Berati përherë e më shumë më mahnit me thesaret historikë që ka. Prej kohësh po pasuroj një arkivë personale me këtë temë. Duke punuar, kam vënë re se janë me qindra familjet e nderuara të qytetit tim, janë aq shumë, i dashur Zylyftar, sa që Polovinat duken fare modestë, edhe pse kanë kontributin e tyre. Në librin tënd një nga ato që më dha emocione, por edhe dituri, ishte citimi yt pambaruar i fiseve, familjeve apo individëve që kishte jo vetëm qyteti, Çorovoda, por krahina juaj. E veçanta me Beratin është se pjesën më të madhe të bëmës historike ne e kemi në qytet, ju në rrethinat. Por sikur të bashkosh historinë e dy qyteteve dhe fshatrave tanë, pra të Beratit me të Skraparit, a e di çfarë mrekullie del? Sepse racat i kemi përzierë dhe nga martesa mes një beratasi e një skraparlliu, të siguroj edhe pse ti e di mirë këtë gjë, minimalisht del një pasardhës i bukur fizikisht, që vishet mirë e po ashtu di të hajë me qejf, por mbi të gjitha që është i matur dhe i pangutur. Patjetër beratasit kanë patur fat me fqinjin e tyre, sepse urtësinë, ndonjëherë edhe në kuptimin e plogëtisë së veprimit historik, ja kanë pasuruar skraparllinjtë me pasionin për protagonizëm.

Më vjen mirë që kujton Pajtim Polovinën. Gjyshi im ishte vëlla i babait të tij. Me Galo Polovinën, veprimtar në "Vatra", në emigracion, në SHBA dhe pastaj sepse e mbyti malli për vendin e tij u rikthye në Shqipëri, ne krenohemi. Pajtimi ka disa vite që nuk jeton më. Një sëmundje e papritur zemre e vuri poshtë atë njeri që nuk kishte lodhje e mundim njerëzor ta bënte të dorëzohej. Faleminderit që e kujtove!

Zylyftari: Sa herë që kemi biseduar bashkë ti flet me shumë admirim dhe respekt për Skraparin dhe skraparllinjtë, mos nga që je dhëndër në Skrapar?

Ylli: Po të përgjigjem shkurt, edhe pse diçka për këtë temë thashë më sipër: Unë jam e do të jem gjithë jetën krenar që vjehrrin tim, Skënder Hysin, e kam bir të Skraparit. Ndihem i nderuar që kam marrë vajzën e tij, Fatbardhën.

Zylyftari: Faleminderit për telefonatën dhe mendimet për librin tim "Orakuj të Harruar". Më fole me superlativa, por si publicist profesionist të kam marrë për të vërtetë dhe që më nxit mendimin për stilin dhe mënyrën e të shkruarit.

Ylli: Ti je njeri i tokës, i tabanit. Ti je vërtet tomorrian. Tomorrian do të thotë forcë Anteu. Nëpërmjet librit tënd kuptova më mirë sa afër legjendës dhe Dodonës hyjnore, sa afër orakujve dhe thellë historisë jeni ju, skraparllinjtë. Tomorrian do të thotë edhe njeri i ngrohtë, i ëmbël. Në Shqipëri si malësorë të ëmbël unë deri tani kam njohur vetëm bashkëkombasit që janë rritur në krahinën tuaj.

 Zylyftari: Ke një faqe interneti shumë të ngrohtë dhe intime. Aty, veç Bardhës që e kam njohur me kohë, u njoha edhe me gocat e tua, Albanën dhe Besjanën. U uroj sukses dhe fat në jetë!

Ylli: Faleminderit, gëzime paç edhe ti në familjen tende!

I dashur Zylyftar, tani jetohet edhe në on-line, siç e di. Nëpërmjet webfaqes time dygjuhëshe përpiqem të komunikoj me të tjerët. Atje është vendosur pothuaj e gjithë krijimtaria ime. Kur ka kohë, dëshirë apo mundësi, secili mund të gjejë atje një tashmë një gjashtëdhjetë vjeçar që të paktën nuk i gënjen kurrë në ato të thotë.

Tiranë 23 maj 2008

 

Rama i shpreh ngushëllimet familjarëve të Arben Malos

Posted: 25 Sep 2016 02:02 AM PDT

Kryeministri Edi Rama shprehu sot ngushëllime për ndarjen e papritur nga jeta të kryetarit te bashkisë së Kolonjës, Arben Malo.

Nëpërmjet një postimi në statusin e tij Facebook paraditen e së dielës, kryeministri Rama shprehet:"Arben Malo, një mik i mirë dhe pjesëtar i respektuar i familjes sonë të madhe politike, kryebashkiak i Bashkisë së re të Kolonjës propozuar nga LSI, u nda papritur nga jeta".

"Me respekt për punën e tij të mirë në drejtimin e bashkisë dhe me dhembshuri për humbjen e tij, ngushëllime familjarëve, miqve, qytetarëve të Kolonjës".

Durrës, aksidenton për vdekje të moshuarin

Posted: 25 Sep 2016 02:00 AM PDT

Një i moshuar 76 vjeç u aksidentua për vdekje në aksin rrugor Fllakë-Fshati Rinia.

"Më datë 24.09.2016, rreth orës 19:00,  më afërsi të kryqëzimit të rrugës Fllakë- fshati Rinia, një automjet, ka aksidentuar shtetasin H.A. 76 vjeç, banues në fshatin Qerret. Për pasojë shtetasi i mësipërm ka ndërruar jetë në Spitalin Rajonal Durrës", deklaron policia. 

Specialistët e Sektorit të Policisë Rrugore në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës po punojnë për identifikimin dhe kapjen e autorit.

Materialet I kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale"Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor"dhe"Largimi nga vendi i aksidentit"parashikuar në nenet 290 dhe 273 të Kodit Penal.

Ish-ambasadori amerikan Arvizu rikthehet në Tiranë

Posted: 25 Sep 2016 01:53 AM PDT

Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Alexander Arvizu është rikthyer në Tiranë duke darkuar me miqtë e tij.

Ish-ambasadori ndodhej mbrëmë për darkë në një restorant të Tiranës nën shoqërinë e ish-pjesëtarëve të stafit të tij në Ambasadën Amerikane.

Alexander Arvizu ka qenë ambasador i SHBA në Shqipëri gjatë viteve 2010-2014.

Arziu1Arziu2

Vrasja në Sarandë/ Historia e shkeljeve të ligjit të vëllezërve Bardhi

Posted: 25 Sep 2016 01:47 AM PDT

Ditën e sotme është gjetur i vrarë me armë zjarri Aleksandër Bardhi, 47 vjeç në Shëndelli të Sarandës.

Petrit Bardhi, ish-zyrtar vendor

Mësohet se ai është qëlluar me automatik dhe është hedhur në kanal, ku e ka gjetur një i afërm. Por, Aleksandër Bardhi është vëllai i Petrit Bardhit, ish-kryeplak i Shëndellisë dhe ish-administrator i Kaçinarit në Mirditë.

Petrit Bardhi dhe Vëllai tjetër, Florian Bardhi kanë patur probleme me ligjin. Petriti dhe Floriani janë arrestuar kohë më parë për trafik të lëndëve narkotike.

Një sasi e madhe droge, prej 424 kg kanabis u gjet në banesën e tyre në Sarandë, e cila dyshohet se kishte si denstinacion Greqinë, raporton Panorama.

Floriani, do të merrte përsipër trafikimin e drogës nga Saranda në Greqi, pasi në banesë u gjet edhe një pasaportë biometrike me emrin e Florian Bardhit, 50 vjeç.

Operacioni policor në atë kohë ishte koduar "Shëndellia", pikërisht me emrin e fshatit të Sarandës ku jeton Petrit Bardhi dhe ku në 00:35 të këtij mëngjesi u gjet i vrarë vëllai i tij.

Petrit Bardhi rezulton i dënuar edhe më parë për veprën penale "dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit".

Në maj të vitit 2015 Petrit Bardhi u ndalua në Tiranë pasi iu gjet një pistoletë, por më vonë u vërtetua se ai kishte leje për mbajtjen e armës. Ndërsa në vitin 2013 kur mbante postin e kryetarit të komunës së Kaçinarit ai pati një përplasje me armë me policinë.

Madje, Petrit Bardhi u lirua nga burgu me pretendimin se "gërhiste shumë".

44-vjeçari u emërua administrator i njësisë administrative Kaçinar pas zgjedhjeve vendore 2015, nga kryetari i Bashkisë së Mirditës, Ndrec Dedaj, i Partisë Socialiste.

Berisha flet për herë të parë për Arminën

Posted: 25 Sep 2016 01:46 AM PDT

Sali Berisha ishte i ftuar mbrëmë në një intervistë me Ermal Mamaqin, ku ka folur për familjen, politikën dhe Partinë Demokratike. Duke folur për Arminën, e cila është në lidhje me djalin e tij, Berisha tha se ajo jeton me Shkëlzenin në një shtëpi tjetër dhe se lidhja e tyre po shkon drejt finalizimit.

I pyetur nëse e ka bekuar këtë lidhje, ai thotë se ka bekuar zgjedhjen e djalit. "Absolutisht, unë zgjedhjen padiskutim. Respektoj zgjedhjen e djalit tim dhe të sajin pa diskutim", ka thënë Berisha.

Më tej, Ermali e ka pyetur edhe për kohën e Fatos Nanos. Ai e ka pyetur nëse e merr malli për atë kohë dhe Berisha mendohet të jetë përgjigjur shkurt se me Nanon nuk ka patur marrëdhënie të mira.

Ermali e ka ngacmuar Berishën edhe për ish-aleatin e tij, Ilir Metën, duke e pyetur nëse e ka puthur ndonjëherë atë. Përgjigja e Berishës është befasuese: "Burrat si rregull nuk puthen, por ka edhe përjashtime", mësohet të ketë thënë Berisha.

 

Qan me lot një gur i thinjur (baladë)

Posted: 25 Sep 2016 01:42 AM PDT

Tani shkoj në fshat pa zhurmë
se syri mu mjegullua
qan me lot një gur i murrmë
qan për vete-qan për mua.

Trupin drejt s’e mbaj më dot
m’u venitën sytë e zinj
guri i murrmë derdhi lot
dhe nga fati im u thinj.

Trokëllij ngadalë me shkop
në qilim të Luarisë
bëj t’i ngjall e s’i ngjall dot
kujtimet e miturisë.

Në rrugicën me barishte,
jap e marr të bëhem djalë
në një këngë labërishte
them të tretem dalëngadalë.

në një këngë labërishte,
them të rri- e them të tretëm,
të tretem si rreze drite
dhe aty përjetë të mbetem.

Të me gjejnë si mjaltë të tretur
gjithë ata që dot s’më panë
në Labovë ende ka mbetur,
për poetin një kambanë.

Për poetin një kambanë
një kandile-një qiri
ju të gjithë merrni dynjanë
unë këtu përjetë do rri.

Unë këtu përjetë do mbetem
në rrjetat e dashurisë,
do më bëhet Monument
Gur i Murrmë i Luarisë.

Te ky prag e te ky krua,
buza kurrë s'më është nginjur,
qan për vete dhe për mua,
qan me lot një gur i thinjur.

Tiranë, 29.01.2007

“User:ChelseyWithA_Y” plus 49 more wikiHow

“User:ChelseyWithA_Y” plus 49 more wikiHow


User:ChelseyWithA_Y

Posted: 25 Sep 2016 02:07 AM PDT

User account ChelseyWithA_Y was created by FB_100000902454618

User:Ghost kid

Posted: 25 Sep 2016 02:05 AM PDT

User account Ghost kid was created

User:Pramodh rk naik

Posted: 25 Sep 2016 02:02 AM PDT

User account Pramodh rk naik was created

Image:User Completed Image Make Pizza Dough 2016.09.25 09.02.18.0.jpg

Posted: 25 Sep 2016 02:02 AM PDT

User:Holly57F2445

Posted: 25 Sep 2016 02:01 AM PDT

User account Holly57F2445 was created

User:JadaStreit71078

Posted: 25 Sep 2016 02:00 AM PDT

User account JadaStreit71078 was created

User_talk:Adelaide

Posted: 25 Sep 2016 01:59 AM PDT

←Older revision Revision as of 08:59, 25 September 2016
Line 6: Line 6:
 
-[[User:Gymnast 7|Gymnast 7, Loving DIY, Loving to cook or bake]] ([[User_talk:Gymnast 7|talk]]) 02:31, 25 September 2016 (GMT)
 
-[[User:Gymnast 7|Gymnast 7, Loving DIY, Loving to cook or bake]] ([[User_talk:Gymnast 7|talk]]) 02:31, 25 September 2016 (GMT)
 
{{comment_footer|Gymnast 7|Emma}}
 
{{comment_footer|Gymnast 7|Emma}}
 +
 +
{{comment_header|Nitish2794|Nitish Srivastava|date=2016-09-25T08:59:01Z}}
 +
Thank You :) I will surely try to make more contributions.
 +
{{comment_footer|Nitish2794|Nitish Srivastava}}

User_talk:KK Girl 300

Posted: 25 Sep 2016 01:56 AM PDT

←Older revision Revision as of 08:56, 25 September 2016
Line 294: Line 294:
 
[[User:WikihowSaver|WikihowSaver&#59; The Fun, Cooking Saver]] ([[User_talk:WikihowSaver|talk]]) 20:36, 24 September 2016 (GMT)
 
[[User:WikihowSaver|WikihowSaver&#59; The Fun, Cooking Saver]] ([[User_talk:WikihowSaver|talk]]) 20:36, 24 September 2016 (GMT)
 
{{comment_footer|WikihowSaver|Nadia}}
 
{{comment_footer|WikihowSaver|Nadia}}
 +
 +
{{comment_header|NatarianQueen|NatarianQueen|date=2016-09-25T08:56:48Z}}
 +
Thanks! Well that is good, I hope you pull through all those tests :)
 +
{{comment_footer|NatarianQueen|NatarianQueen}}

User:Hemant 9495

Posted: 25 Sep 2016 01:55 AM PDT

User account Hemant 9495 was created

User:Sachin kumar tiwari

Posted: 25 Sep 2016 01:50 AM PDT

User account Sachin kumar tiwari was created

User_talk:Mohil Khare

Posted: 25 Sep 2016 01:42 AM PDT

←Older revision Revision as of 08:42, 25 September 2016
Line 517: Line 517:
 
I'm glad to join your wonderful website:)
 
I'm glad to join your wonderful website:)
 
{{comment_footer|Khalid khairy khalil|Khalid khairy}}
 
{{comment_footer|Khalid khairy khalil|Khalid khairy}}
 +
 +
{{comment_header|ZeldaSolo|ZeldaSolo|date=2016-09-25T08:42:46Z}}
 +
Ok Thanks
 +
{{comment_footer|ZeldaSolo|ZeldaSolo}}

User:ZeldaSolo

Posted: 25 Sep 2016 01:42 AM PDT

User account ZeldaSolo was created

User:Malypanse

Posted: 25 Sep 2016 01:40 AM PDT

User account Malypanse was created

Succeed in Harvest Moon Back to Nature

Posted: 25 Sep 2016 01:40 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:40, 25 September 2016
Line 42: Line 42:
 
*The point of hitting on more than one girl is because in winter, there will be a time when girls give chocolate to people they like. As long as you are not married at this time, you can collect chocolate from girls with at least a purple or blue heart. Chocolate is crucial for some recipes.
 
*The point of hitting on more than one girl is because in winter, there will be a time when girls give chocolate to people they like. As long as you are not married at this time, you can collect chocolate from girls with at least a purple or blue heart. Chocolate is crucial for some recipes.
 
*Try to buy the seeds for the upcoming season during your current season. This can only be done if you have built a hothouse!
 
*Try to buy the seeds for the upcoming season during your current season. This can only be done if you have built a hothouse!
 +
*You cannot talk to your baby or hold him until a season passes. Once you can, give him hot milk which can be made in your kitchen.
 
*Recipes also add to your percentage. Try to cook up all of them.
 
*Recipes also add to your percentage. Try to cook up all of them.
*You cannot talk to your baby or hold him until a season passes. Once you can, give him hot milk which can be made in your kitchen.
 
 
*Save your game before important festivals like the chicken or swimming festivals because if you lose, you can always try again.
 
*Save your game before important festivals like the chicken or swimming festivals because if you lose, you can always try again.
 
*If you are going to try to figure out all of the recipes, make sure you save before trying something new so you do not waste your ingredients.
 
*If you are going to try to figure out all of the recipes, make sure you save before trying something new so you do not waste your ingredients.
*Be reasonable. Crops do not grow overnight. Spending all your money on crops may yield a great profit, but do you have adequate money for other things like medicine, livestock, poultry, expansions, fodder, or gifts?
 
 
*In total, there are ten power berries. They are extremely important to get to ensure that you can work hard all day long. They also add on to your percentage. Try to get all of them!
 
*In total, there are ten power berries. They are extremely important to get to ensure that you can work hard all day long. They also add on to your percentage. Try to get all of them!
 
*Ann, Karen, Popuri, Mary, and Elli are the five eligible girls you can woo. Find what gifts will absolutely titillate your girl and give one to her every day. It is a good idea to hit on more than one girl while focusing specifically on one (Three, including your own girl, should do it).
 
*Ann, Karen, Popuri, Mary, and Elli are the five eligible girls you can woo. Find what gifts will absolutely titillate your girl and give one to her every day. It is a good idea to hit on more than one girl while focusing specifically on one (Three, including your own girl, should do it).
 +
*Be reasonable. Crops do not grow overnight. Spending all your money on crops may yield a great profit, but do you have adequate money for other things like medicine, livestock, poultry, expansions, fodder, or gifts?
 
*Upgrade your tools only once they reach 400% mastery level to save money. To do this, just keep using the tool you want to master and wait until it reaches 400%. Make sure you have a Blue Mystrile ore with you to upgrade.
 
*Upgrade your tools only once they reach 400% mastery level to save money. To do this, just keep using the tool you want to master and wait until it reaches 400%. Make sure you have a Blue Mystrile ore with you to upgrade.
 
*Cows are one of the best money-makers in the game. Take good care of them by putting fodder into their feed boxes, talking to them, brushing them, and milk in your profits!
 
*Cows are one of the best money-makers in the game. Take good care of them by putting fodder into their feed boxes, talking to them, brushing them, and milk in your profits!

Build a Shed

Posted: 25 Sep 2016 01:40 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:40, 25 September 2016
Line 27: Line 27:
 
== Tips ==
 
== Tips ==
 
* You may want to stain or paint your shed to make it last longer.
 
* You may want to stain or paint your shed to make it last longer.
 +
* Let your shed breathe
 
* Don't scrimp on windows
 
* Don't scrimp on windows
* Let your shed breathe
 
 
* A ramp instead of stairs will allow you to move wheeled equipment in and out of the shed easily.
 
* A ramp instead of stairs will allow you to move wheeled equipment in and out of the shed easily.
 
* If you plan to finish the inside, you should add an additional stud in each corner for a nailing surface.
 
* If you plan to finish the inside, you should add an additional stud in each corner for a nailing surface.

Make Crispy Penne Snacks

Posted: 25 Sep 2016 01:40 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:40, 25 September 2016
Line 21: Line 21:
  
  
==Tips==
+
== Tips ==
*Serve as part of a tomato and mozzarella salad (instead of bread or croutons).  
+
*Serve as part of a tomato and mozzarella salad (instead of bread or croutons).
*Mix a small amount of tomato sauce into your boiled pasta to give it a tomato appeal when it bakes and crisps.
+
*Mix a small amount of tomato sauce into your boiled pasta to give it a tomato appeal when it bakes and crisps.
 +
 
 
==Sources and Citations==
 
==Sources and Citations==
 
http://luxirare.com/crispy-penne/
 
http://luxirare.com/crispy-penne/

Massage a Horse

Posted: 25 Sep 2016 01:40 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:40, 25 September 2016
Line 36: Line 36:
 
*Watch your horse. If you know any of these steps may anger your horse do not do it.
 
*Watch your horse. If you know any of these steps may anger your horse do not do it.
 
*Essential oils may sting eyes and, if not used properly, may be harmful to the horse.
 
*Essential oils may sting eyes and, if not used properly, may be harmful to the horse.
 +
 
== Sources and Citations ==
 
== Sources and Citations ==
 
{{reflist}}
 
{{reflist}}
 
__Methods__
 
__Methods__

Make a Memory Book

Posted: 25 Sep 2016 01:40 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:40, 25 September 2016
Line 59: Line 59:
 
#Share your memory book. If you want professionally bound digital hard copies of your memory book, either use your software's printing service or find one online that's compatible. You can also choose to do an inexpensive version of this at home by printing out your pages and assembling them in a notebook or with binder clips. You may also choose to store your book onto disks or flash drives to share with others. If the file is small enough, you can even simply email the file out. If you're using an online scrapbooking tool, make sure your privacy settings allow it to be viewable and share the link to you page.[[Image:Make a Memory Book Step 15.jpg|center]]
 
#Share your memory book. If you want professionally bound digital hard copies of your memory book, either use your software's printing service or find one online that's compatible. You can also choose to do an inexpensive version of this at home by printing out your pages and assembling them in a notebook or with binder clips. You may also choose to store your book onto disks or flash drives to share with others. If the file is small enough, you can even simply email the file out. If you're using an online scrapbooking tool, make sure your privacy settings allow it to be viewable and share the link to you page.[[Image:Make a Memory Book Step 15.jpg|center]]
  
==Tips==
+
== Tips ==
 
*Physical memory books are similar to scrapbooks, and the two terms may be used interchangeably. However, "scrapbook" is a broader term that also includes books with themes that may not involve memories or biographical information.
 
*Physical memory books are similar to scrapbooks, and the two terms may be used interchangeably. However, "scrapbook" is a broader term that also includes books with themes that may not involve memories or biographical information.
 
*A common type of memory book is to commemorate the life of a loved one who has passed away. They are often especially used to help children cope with loss.<ref>http://www.winstonswish.org.uk/wp-content/uploads/2013/10/Activities-to-do-with-a-child-that-has-been-bereaved.pdf</ref>
 
*A common type of memory book is to commemorate the life of a loved one who has passed away. They are often especially used to help children cope with loss.<ref>http://www.winstonswish.org.uk/wp-content/uploads/2013/10/Activities-to-do-with-a-child-that-has-been-bereaved.pdf</ref>

Cope With a Fight with a Friend

Posted: 25 Sep 2016 01:40 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:40, 25 September 2016
Line 17: Line 17:
 
*If you get back to being friends, don't bring the subject you were fighting over up.
 
*If you get back to being friends, don't bring the subject you were fighting over up.
 
*Don't be rude.
 
*Don't be rude.
 +
*Never try too hard.
 
*If your friend really doesn't want to be friends ever again, you have to accept their decision.
 
*If your friend really doesn't want to be friends ever again, you have to accept their decision.
*Never try too hard.
 
 
*Don't be depressed about it.
 
*Don't be depressed about it.
 
*Express your feelings calmly and nicely.
 
*Express your feelings calmly and nicely.

Win at Roulette

Posted: 25 Sep 2016 01:40 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:40, 25 September 2016
Line 38: Line 38:
  
 
== Tips ==
 
== Tips ==
 +
*There is a house advantage of 5.6% on American roulette wheels. If you are looking for a guaranteed high return, you may want to choose a game that is based less on chance and in which the house has less of an advantage.
 
*Look for common ball drop points on your wheel.  This means that the ball drops at certain points into a numbered slot routinely. All you can do is watch the wheel over time to notice this.
 
*Look for common ball drop points on your wheel.  This means that the ball drops at certain points into a numbered slot routinely. All you can do is watch the wheel over time to notice this.
*Identify wheels that are biased. You may find wheels that have dominant drop zones (wheel imperfections cause the ball to fall at certain points more than others), tilted wheels (the greater the wheel tilt, the more likely a wheel is to exhibit a bias), higher frets (pocket separators that are more likely to exhibit mechanical flaws), or wheels that decelerate at certain spots.
 
 
*Always gamble responsibly. Never bet more money than you know you can afford to lose.
 
*Always gamble responsibly. Never bet more money than you know you can afford to lose.
 
*Look for low quality or deformed balls in play. If a ball is deformed, you will hear it rattle at different parts of the ball track. If the ball rattles at the same parts of the track, then it is more likely a ball track deformation.
 
*Look for low quality or deformed balls in play. If a ball is deformed, you will hear it rattle at different parts of the ball track. If the ball rattles at the same parts of the track, then it is more likely a ball track deformation.
 
*Look for deformed ball tracks. If it is the track that is deformed, no matter what ball is used, you will find the ball usually rattles at the same part of the ball track. By listening for the rattle and noting where a rattle occurs, you can detect deformed ball tracks and likely common drop points in less time.
 
*Look for deformed ball tracks. If it is the track that is deformed, no matter what ball is used, you will find the ball usually rattles at the same part of the ball track. By listening for the rattle and noting where a rattle occurs, you can detect deformed ball tracks and likely common drop points in less time.
 +
*Identify wheels that are biased. You may find wheels that have dominant drop zones (wheel imperfections cause the ball to fall at certain points more than others), tilted wheels (the greater the wheel tilt, the more likely a wheel is to exhibit a bias), higher frets (pocket separators that are more likely to exhibit mechanical flaws), or wheels that decelerate at certain spots.
 
*Also look for wheels that wobble. Move to a location where you can see a strong light reflection on the wheel. If the wheel wobbles, the reflection will warp. This can greatly affect where the ball goes.
 
*Also look for wheels that wobble. Move to a location where you can see a strong light reflection on the wheel. If the wheel wobbles, the reflection will warp. This can greatly affect where the ball goes.
*There is a house advantage of 5.6% on American roulette wheels. If you are looking for a guaranteed high return, you may want to choose a game that is based less on chance and in which the house has less of an advantage.
 
  
 
== Sources and Citations ==
 
== Sources and Citations ==
 
{{reflist}}
 
{{reflist}}
 
__PARTS__
 
__PARTS__

Choose Your Guinea Pig's Name

Posted: 25 Sep 2016 01:40 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:40, 25 September 2016
Line 40: Line 40:
 
#*You could name a female guinea pig Hermione, Scarlett, Pippi, or Katniss.  
 
#*You could name a female guinea pig Hermione, Scarlett, Pippi, or Katniss.  
  
==Tips==
+
== Tips ==
 
*Get help from your family and friends if you can't seem to think of the perfect name!
 
*Get help from your family and friends if you can't seem to think of the perfect name!
*Keep a list of all the names you are considering to make sure you don't forget any.  
+
*Keep a list of all the names you are considering to make sure you don't forget any.
  
 
==Sources and Citations==
 
==Sources and Citations==
 
{{reflist}}
 
{{reflist}}

Get a Guy to Notice You

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 85: Line 85:
 
*Remember who you are and a guy is not who you are! Stay true to yourself!
 
*Remember who you are and a guy is not who you are! Stay true to yourself!
 
*Don't let boys take over your life.  There are so many other great things in this world.
 
*Don't let boys take over your life.  There are so many other great things in this world.
 +
*If a guy is getting between you and your girls, he is the problem.  Remember, don't let a guy get between you and your besties.
 
*Never come across as desperate! It will just get him away. Don't force things if they aren't working.
 
*Never come across as desperate! It will just get him away. Don't force things if they aren't working.
*If a guy is getting between you and your girls, he is the problem.  Remember, don't let a guy get between you and your besties.
 
  
 
== Related wikiHows ==
 
== Related wikiHows ==

Hack

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 52: Line 52:
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==
 
*If you aren't confident with your skills, avoid from breaking into corporate, government, or military networks. Even if they have weak security, they could have a lot of money to trace and bust you. If you do find a hole in such network, it's best to hand it to more experienced hacker that you trust who can put these systems to good use.
 
*If you aren't confident with your skills, avoid from breaking into corporate, government, or military networks. Even if they have weak security, they could have a lot of money to trace and bust you. If you do find a hole in such network, it's best to hand it to more experienced hacker that you trust who can put these systems to good use.
 +
*Although you may have heard the opposite, don't help anyone patch their programs or systems. This is considered extremely lame and leads to being banned from most hacking communities, and if you would release a private exploit someone found, this person may become your enemy. This person is probably better than you are.
 
*Hacking into someone else's system may be illegal, so don't do it unless you are sure you have permission from the owner of the system you are trying to hack or you are sure it's worth it ''and'' you won't get caught.
 
*Hacking into someone else's system may be illegal, so don't do it unless you are sure you have permission from the owner of the system you are trying to hack or you are sure it's worth it ''and'' you won't get caught.
*Although you may have heard the opposite, don't help anyone patch their programs or systems. This is considered extremely lame and leads to being banned from most hacking communities, and if you would release a private exploit someone found, this person may become your enemy. This person is probably better than you are.
+
*Be careful what you hack. You never know if it has any thing to do with the government.
 
*Be extremely careful if you think you have found a very easy crack or a crude mistake in security management. A security professional protecting that system may be trying to trick you or setting up a [http://en.wikipedia.org/wiki/Honeypot_%28computing%29 honeypot].
 
*Be extremely careful if you think you have found a very easy crack or a crude mistake in security management. A security professional protecting that system may be trying to trick you or setting up a [http://en.wikipedia.org/wiki/Honeypot_%28computing%29 honeypot].
*Be careful what you hack. You never know if it has any thing to do with the government.
 
 
*Don't delete entire logfiles, instead, just remove only the incriminating entries from the file. The other question is, is there a backup log file? What if they just look for differences and find the exact things you erased? Always think about your actions. The best thing is to delete random lines of log, including yours.
 
*Don't delete entire logfiles, instead, just remove only the incriminating entries from the file. The other question is, is there a backup log file? What if they just look for differences and find the exact things you erased? Always think about your actions. The best thing is to delete random lines of log, including yours.
 +
*Never do anything just for fun. Remember it's not a game to hack into a network, but a power to change the world. Don't waste that on childish actions.
 
*Misusing this information may be a local and/or federal criminal act (crime). This article is intended to be informational and should only be used for ethical - and not illegal - purposes.
 
*Misusing this information may be a local and/or federal criminal act (crime). This article is intended to be informational and should only be used for ethical - and not illegal - purposes.
*Never do anything just for fun. Remember it's not a game to hack into a network, but a power to change the world. Don't waste that on childish actions.
 
  
 
== Things You'll Need ==
 
== Things You'll Need ==

Make Chorizo, Potato and Kale Soup

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 21: Line 21:
  
 
== Tips ==
 
== Tips ==
 
 
 
 
 
 
 
*Chives can be substituted for onion.
 
*Chives can be substituted for onion.
 
*Leeks make a nice addition to this dish.
 
*Leeks make a nice addition to this dish.
Line 36: Line 30:
  
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==
 +
*If you're not a fan of spicy food, make sure you buy a mild chorizo.
 
*As with any cooking project, there is a risk of cuts and burns.
 
*As with any cooking project, there is a risk of cuts and burns.
*If you're not a fan of spicy food, make sure you buy a mild chorizo.
 
  
 
== Things You'll Need ==
 
== Things You'll Need ==

Play the Concertina

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 20: Line 20:
 
*English concertinas tend to be a little more expensive than Anglos: More reeds and buttons!
 
*English concertinas tend to be a little more expensive than Anglos: More reeds and buttons!
 
*Because it is diatonic (different note on push/pull) an Anglo can be more difficult to play for experienced musicians with other instruments.  A lot depends on the type of music or sound desired.  For more questions ask on a Concertina forum such as at www.concertina.net.  Some players prefer one over the other than many players do have strong opinions about their chosen style.
 
*Because it is diatonic (different note on push/pull) an Anglo can be more difficult to play for experienced musicians with other instruments.  A lot depends on the type of music or sound desired.  For more questions ask on a Concertina forum such as at www.concertina.net.  Some players prefer one over the other than many players do have strong opinions about their chosen style.
 +
*There are some producers of concertinas in the United States and Europe.  If you eventually get to the the point where you wish a high quality instrument, seek out one of these manufacturers.  These tend to be private individuals making them rather than mass produced, so the quality can be high but also more expensive.
 
*An Anglo is good for Irish music or folk music, with push/pull on the bellows quickly changing the notes.  An English is more versatile having additional buttons for the accidentals (sharps and flats).  If you are used to playing accordion or want more choices in the music you play choose an English.
 
*An Anglo is good for Irish music or folk music, with push/pull on the bellows quickly changing the notes.  An English is more versatile having additional buttons for the accidentals (sharps and flats).  If you are used to playing accordion or want more choices in the music you play choose an English.
*There are some producers of concertinas in the United States and EuropeIf you eventually get to the the point where you wish a high quality instrument, seek out one of these manufacturersThese tend to be private individuals making them rather than mass produced, so the quality can be high but also more expensive.
+
*Chords are playable on concertinas, but start with simple melodies firstOn an English or Duet concertina just about any major or minor chord can be made, if you are dexterous enoughAn Anglo is more limited in that regard.
 
*An Anglo will typically have a particular chord associated with it "C/G" or "G/D" for example, and have rows of chords.  An English will have columns of buttons, the middle 2 columns are the natural or "white notes", and the outer two columns of buttons are the accidentals.  A 30 button English will have some missing places for sharps/flats, whereas a 48 button English should have all 4 columns filled with buttons.
 
*An Anglo will typically have a particular chord associated with it "C/G" or "G/D" for example, and have rows of chords.  An English will have columns of buttons, the middle 2 columns are the natural or "white notes", and the outer two columns of buttons are the accidentals.  A 30 button English will have some missing places for sharps/flats, whereas a 48 button English should have all 4 columns filled with buttons.
*Chords are playable on concertinas, but start with simple melodies first.  On an English or Duet concertina just about any major or minor chord can be made, if you are dexterous enough.  An Anglo is more limited in that regard.
 
 
*Look through eBay for one on sale, ask your local musicians where you could rent one, or ask if anyone happens to have one from their grandpa in an attic that you might borrow.  There are a lot of expensive or antique concertinas out there (1800's-1900s) so don't be dismayed to see concertinas selling in the multiple-thousands of dollars.  A good starter instrument should run from $80-$200.
 
*Look through eBay for one on sale, ask your local musicians where you could rent one, or ask if anyone happens to have one from their grandpa in an attic that you might borrow.  There are a lot of expensive or antique concertinas out there (1800's-1900s) so don't be dismayed to see concertinas selling in the multiple-thousands of dollars.  A good starter instrument should run from $80-$200.
  

Put on a Musical

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 17: Line 17:
  
 
== Tips ==
 
== Tips ==
 +
*Don't just give out parts to anybody. Make sure they play the role well, can pull off their songs and are convincing. If you're not sure or have any doubt, do some callbacks or offer them a different role.
 +
*When asking for funding, don't be pushy. If they say no, then it's no. Thank them for their time and consideration and move on. If you can't get any funding, don't give up! Keep looking, and if you need money immediately, ask cast and crew if they can put a small amount in the kitty, which will be returned to them on the basis that they attend rehearsals, keep to deadline, learn their lines and songs etc.
 
*To boost ticket sales, perhaps give some, if not all, of your profits to a charity.
 
*To boost ticket sales, perhaps give some, if not all, of your profits to a charity.
*When asking for funding, don't be pushy. If they say no, then it's no. Thank them for their time and consideration and move on. If you can't get any funding, don't give up! Keep looking, and if you need money immediately, ask cast and crew if they can put a small amount in the kitty, which will be returned to them on the basis that they attend rehearsals, keep to deadline, learn their lines and songs etc.
 
*Don't just give out parts to anybody. Make sure they play the role well, can pull off their songs and are convincing. If you're not sure or have any doubt, do some callbacks or offer them a different role.
 
 
*If things don't go to plan on the night, don't worry! Hopefully your audience will be sympathetic and try to improvise around the problem.
 
*If things don't go to plan on the night, don't worry! Hopefully your audience will be sympathetic and try to improvise around the problem.
 
*Make up a contract that everyone has to sign, saying that they promise to attend rehearsals, keep to deadlines, learn their lines and songs, no bullying etc..
 
*Make up a contract that everyone has to sign, saying that they promise to attend rehearsals, keep to deadlines, learn their lines and songs, no bullying etc..

Make Tea As a Kid

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 24: Line 24:
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==
 
* Be careful with hot water!!!
 
* Be careful with hot water!!!
*Make sure you use a microwave safe cup if you are making it in the microwave.  
+
*Make sure you use a microwave safe cup if you are making it in the microwave.
 
*Make sure that you use safe drinking water.
 
*Make sure that you use safe drinking water.
  

Be Naked More Often While Living With Family

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 43: Line 43:
  
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==
 +
*It is quite normal for both boys and girls in their early adolescence to go naked, and some people might even find it cute. As you get older and near puberty, however, it may be interpreted as indecent, rude or vulgar.
 
*The other members of your household have a right to be comfortable as well, and this might mean that they don't want to see you without clothes on. If this is the case, save your nakedness for your own private space.
 
*The other members of your household have a right to be comfortable as well, and this might mean that they don't want to see you without clothes on. If this is the case, save your nakedness for your own private space.
*It is quite normal for both boys and girls in their early adolescence to go naked, and some people might even find it cute. As you get older and near puberty, however, it may be interpreted as indecent, rude or vulgar.
 
 
*The desire to be naked at home may clash with your family's values. You should be certain that no one takes offense before acting like an exhibitionist.
 
*The desire to be naked at home may clash with your family's values. You should be certain that no one takes offense before acting like an exhibitionist.
 
*Make sure no one has company over before you risk being seen in the nude.
 
*Make sure no one has company over before you risk being seen in the nude.

Stop Answering Instant Messages from Your Crush So Quickly

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 14: Line 14:
  
 
== Tips ==
 
== Tips ==
 +
*Try to avoid using too much 1337 talk as it is often hard to understand. Don't use 'u' instead of 'you' or 'r' instead of 'are'. It makes you appear more intelligent.
 
*It's always better to get to know him in real life, but it can be hard making conversation face to face with a guy.
 
*It's always better to get to know him in real life, but it can be hard making conversation face to face with a guy.
*Try to avoid using too much 1337 talk as it is often hard to understand. Don't use 'u' instead of 'you' or 'r' instead of 'are'. It makes you appear more intelligent.
 
 
*Talking with him face-to-face is always better, IM should be used only for around half an hour, and not every day. You wouldn't want him thinking you have no life, after all.
 
*Talking with him face-to-face is always better, IM should be used only for around half an hour, and not every day. You wouldn't want him thinking you have no life, after all.
 
*Taking a long time to answer can make you seem mysterious, which most guys like.
 
*Taking a long time to answer can make you seem mysterious, which most guys like.

Deal With Bullies

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 79: Line 79:
 
*If the bully is an adult or young adult and is threatening you or hurting you, that is called abuse. Talk to someone immediately, or call Kids Help Phone(1-800-668-6868)
 
*If the bully is an adult or young adult and is threatening you or hurting you, that is called abuse. Talk to someone immediately, or call Kids Help Phone(1-800-668-6868)
 
*Once again, don't take anything they say about you to heart. Don't be fooled by them either. If they try to act nice to you and they look like they mean it, give them a chance. If they look like they're faking it, ignore them.
 
*Once again, don't take anything they say about you to heart. Don't be fooled by them either. If they try to act nice to you and they look like they mean it, give them a chance. If they look like they're faking it, ignore them.
 +
*Always tell a member of authority (teacher, policeman, adult) and do not stop until you are listened to. Ignorance is a good way to combat bullying, yes, but making your voice heard is a better way.
 
*All bullies are different. Some bullies may still bully you even if you are showing them you don't care what they think about you, so if they do that's when you need to tell a teacher.
 
*All bullies are different. Some bullies may still bully you even if you are showing them you don't care what they think about you, so if they do that's when you need to tell a teacher.
*Always tell a member of authority (teacher, policeman, adult) and do not stop until you are listened to. Ignorance is a good way to combat bullying, yes, but making your voice heard is a better way.
 
 
*Do not fight with the bullies.
 
*Do not fight with the bullies.
 
*Many children are taught that bullies will not get physical if they are only making fun of you. This is not always true, as it can always escalate. Be careful around any bully, always stay in public places or among others (especially authority figures) when a bully picks on you.
 
*Many children are taught that bullies will not get physical if they are only making fun of you. This is not always true, as it can always escalate. Be careful around any bully, always stay in public places or among others (especially authority figures) when a bully picks on you.

Survive Infinity Mode in Dead Rising for Seven Days

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 52: Line 52:
 
*Check weather conditions for the day you are attempting this on. You don't want any storms to have a chance knock the power out in your area while you are in the middle of a good run.
 
*Check weather conditions for the day you are attempting this on. You don't want any storms to have a chance knock the power out in your area while you are in the middle of a good run.
 
*For the over-heating issue I recommend installing the game to your hard drive via the new Xbox 360 Experience update.  Prevents the disc from constantly spinning saving on normal wear and tear as well as over-heating.
 
*For the over-heating issue I recommend installing the game to your hard drive via the new Xbox 360 Experience update.  Prevents the disc from constantly spinning saving on normal wear and tear as well as over-heating.
 +
*Infinity Mode can overheat your Xbox 360, so play this mode AT YOUR OWN RISK!  You need to leave your 360 on for a minimum of 10 hours straight to get the 5 day achievement, 14 hours for the 7 day, and even MORE if you're going for high scores!
 
*Boredom is your biggest threat here, Infinity Mode is not that hard but the wait for your health bars to go down is a REALLY long time.
 
*Boredom is your biggest threat here, Infinity Mode is not that hard but the wait for your health bars to go down is a REALLY long time.
*Infinity Mode can overheat your Xbox 360, so play this mode AT YOUR OWN RISK!  You need to leave your 360 on for a minimum of 10 hours straight to get the 5 day achievement, 14 hours for the 7 day, and even MORE if you're going for high scores!
 
 
*Don't leave the room  because the unexpected can ALWAYS happen. It would suck if you survived for six days only to have to lose because you left to heat some pizza.
 
*Don't leave the room  because the unexpected can ALWAYS happen. It would suck if you survived for six days only to have to lose because you left to heat some pizza.
  

Identify Poison Ivy

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 41: Line 41:
  
 
== Tips ==
 
== Tips ==
* When you wash any skin you think may have contacted poison ivy (or oak or sumac), the most important thing is to use a washcloth - with any good soap - and bear down to scrape the oil off the skin. Wash thoroughly within an hour if possible, two at most.
 
 
* Teach children from when they can walk not to touch unidentified plants. This is part of going into nature. This is especially true in winter when plants don't have identifying leaves.
 
* Teach children from when they can walk not to touch unidentified plants. This is part of going into nature. This is especially true in winter when plants don't have identifying leaves.
 
* Once you break out, keep the rash as uncovered as you can.  The air seems to hasten healing.
 
* Once you break out, keep the rash as uncovered as you can.  The air seems to hasten healing.
Line 51: Line 50:
 
*A bad reaction and getting yourself contaminated is also possible with outdoor cats.
 
*A bad reaction and getting yourself contaminated is also possible with outdoor cats.
 
*These plants are also found in Bermuda and the Bahamas.
 
*These plants are also found in Bermuda and the Bahamas.
 +
* When you wash any skin you think may have contacted poison ivy (or oak or sumac), the most important thing is to use a washcloth - with any good soap - and bear down to scrape the oil off the skin. Wash thoroughly within an hour if possible, two at most.
 
*Go home and wash all exposed skin carefully after a hike. Wash your hands first before rubbing them all over your body. Use cold water and soap. Use cold water because warm water will open up the pores in your skin allowing the oils to seep in. Cold water will keep pores closed. Normal bar soap will '''not''' work. You may use a kitchen dish washing liquid detergent as a degreaser, applied undiluted, and then rinse it off completely to remove the poison ivy's oil.
 
*Go home and wash all exposed skin carefully after a hike. Wash your hands first before rubbing them all over your body. Use cold water and soap. Use cold water because warm water will open up the pores in your skin allowing the oils to seep in. Cold water will keep pores closed. Normal bar soap will '''not''' work. You may use a kitchen dish washing liquid detergent as a degreaser, applied undiluted, and then rinse it off completely to remove the poison ivy's oil.
 
*Contact your doctor for medication
 
*Contact your doctor for medication

Speak Extemporaneously

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 8: Line 8:
  
 
== Tips ==
 
== Tips ==
 +
*Have a good posture, gesture, and enunciate.
 
*Be Confident! You'll be amazed at how much nervousness can negatively impact your speech.
 
*Be Confident! You'll be amazed at how much nervousness can negatively impact your speech.
*Have a good posture, gesture, and enunciate.
 
 
*Use other examples in your speech to demonstrate your knowledge.
 
*Use other examples in your speech to demonstrate your knowledge.
 +
*Be nice to your judge(s).  They will remember who was polite and who made negative comments.  This does NOT decide a round but making a good impression will give a judge more respect for you and for what you are saying.
 
*Prior the the event, research current events in the world so you get background information
 
*Prior the the event, research current events in the world so you get background information
*Be nice to your judge(s).  They will remember who was polite and who made negative comments.  This does NOT decide a round but making a good impression will give a judge more respect for you and for what you are saying.
 
 
*Smile.
 
*Smile.
 +
*Look sharp. Wear a suit or other nice outfit.
 
*Write down and outline of your speech on a note card and use some of your prep time to practice giving your speech to the wall.  You may think you'll look corny, but EVERYONE does it.  Some meets may let you use your note card during your speech.
 
*Write down and outline of your speech on a note card and use some of your prep time to practice giving your speech to the wall.  You may think you'll look corny, but EVERYONE does it.  Some meets may let you use your note card during your speech.
 
*Be sure to use the speech structure and state the topic (intro, point preview, point 1, point 2, point 3, point review, conclusion, plus transitions).
 
*Be sure to use the speech structure and state the topic (intro, point preview, point 1, point 2, point 3, point review, conclusion, plus transitions).
*Look sharp. Wear a suit or other nice outfit.
 
 
*Watch your time. You only have 30 minutes of prep time and 7 minutes for a speech. (if you are worried about going overtime on your speech, ask the judge for time signals.  Some states allow you to go a few seconds overtime, but try not to push the limits.
 
*Watch your time. You only have 30 minutes of prep time and 7 minutes for a speech. (if you are worried about going overtime on your speech, ask the judge for time signals.  Some states allow you to go a few seconds overtime, but try not to push the limits.
 
*Own the room.
 
*Own the room.
Line 25: Line 25:
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==
 
*Going overtime on a speech will cause you to lose points.
 
*Going overtime on a speech will cause you to lose points.
 +
*DON'T rely on a note card.  Many meets (including sectionals, state, and national) do not allow you to use one during your speech.  Those that do allow a note card allow a maximum of 50 words on your note card- yes, some judges will ask to see your note card and will count the number of words.
 
*No electronic devices are allowed in the prep room at most competitions.
 
*No electronic devices are allowed in the prep room at most competitions.
*DON'T rely on a note card.  Many meets (including sectionals, state, and national) do not allow you to use one during your speech.  Those that do allow a note card allow a maximum of 50 words on your note card- yes, some judges will ask to see your note card and will count the number of words.
 
 
*Make sure to rid your file box of illegal materials (previous outlines, uncopyrighted sources, tip sheets, etc) before entering the prep room.
 
*Make sure to rid your file box of illegal materials (previous outlines, uncopyrighted sources, tip sheets, etc) before entering the prep room.
 
*Watch out for bad judges.
 
*Watch out for bad judges.

Care for Havana Rabbits

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 52: Line 52:
 
#*Dark or red urine
 
#*Dark or red urine
 
#*Fever, which is a temperature of more than 105 °F<ref>http://www.merckvetmanual.com/pethealth/exotic_pets/rabbits/routine_health_care_of_rabbits.html</ref>
 
#*Fever, which is a temperature of more than 105 °F<ref>http://www.merckvetmanual.com/pethealth/exotic_pets/rabbits/routine_health_care_of_rabbits.html</ref>
==Tips==
+
== Tips ==
*Your Havana rabbit will kick you hard if you pick it up incorrectly. This can cause her to break her back as she struggles to get away from you. Make sure you pick her up by scooping up her rear with one hand while you hold your other one under her chest.  
+
*Your Havana rabbit will kick you hard if you pick it up incorrectly. This can cause her to break her back as she struggles to get away from you. Make sure you pick her up by scooping up her rear with one hand while you hold your other one under her chest.
*Your rabbit may have slightly soft stool overnight that she will then eat when she wakes up to help with her digestion. This is normal and isn't a sign of sickness or diarrhea.  
+
*Your rabbit may have slightly soft stool overnight that she will then eat when she wakes up to help with her digestion. This is normal and isn't a sign of sickness or diarrhea.
 +
 
 
==Sources and Citations==
 
==Sources and Citations==
 
{{reflist}}
 
{{reflist}}
 
__PARTS__
 
__PARTS__

Remove Dried Blood Stains from Fabric

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 55: Line 55:
 
*Some of the removal methods above can also be used for carpets or cloth upholstery with dried blood stains. Dab them with a slightly wet sponge rather than soaking them, however, as too much water may damage them.
 
*Some of the removal methods above can also be used for carpets or cloth upholstery with dried blood stains. Dab them with a slightly wet sponge rather than soaking them, however, as too much water may damage them.
 
*If you mix 1/4 of hydrogen peroxide with 3/4 water it will not bleach clothes.
 
*If you mix 1/4 of hydrogen peroxide with 3/4 water it will not bleach clothes.
 +
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==
 
*Never mix ammonia with bleach, as it creates extremely dangerous fumes.
 
*Never mix ammonia with bleach, as it creates extremely dangerous fumes.

Use the Law of Attraction

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 27: Line 27:
 
*Avoid using those negation terms. For example, if you want to get out of debt and you say "I want to get out of debt," the Universe only see the word 'debt' and will send more along your way. It pays no attention to negation terms like, 'no', 'not', 'none', 'out' and so forth. Instead say "I am in rich/wealthy have lots of money."
 
*Avoid using those negation terms. For example, if you want to get out of debt and you say "I want to get out of debt," the Universe only see the word 'debt' and will send more along your way. It pays no attention to negation terms like, 'no', 'not', 'none', 'out' and so forth. Instead say "I am in rich/wealthy have lots of money."
 
*You can't have any resistance in your mind for example: if you have just tried using the law of attraction and you say "this stuff isn't working" then the universe will give you more of 'this isn't working.'
 
*You can't have any resistance in your mind for example: if you have just tried using the law of attraction and you say "this stuff isn't working" then the universe will give you more of 'this isn't working.'
 +
*If you want something to happen, such as you want a bike, don't just say I want that bike, believe you are going to get that bike.  Instead of telling yourself you want the bike, envision yourself riding that bike. It doesn't matter whether or not you know when your going to receive it, just believe you're going to get it and have no doubts about it. If you have any doubts, quickly change your thought pattern to the positive and focus on receiving or having what you want.
 
*If you have a friend who you haven't seen in a long time and you want her to come to you. Instead of saying "I want my friend to show up at my door," just say, "I want to walk down the street and see her pass by," or something like that.
 
*If you have a friend who you haven't seen in a long time and you want her to come to you. Instead of saying "I want my friend to show up at my door," just say, "I want to walk down the street and see her pass by," or something like that.
*If you want something to happen, such as you want a bike, don't just say I want that bike, believe you are going to get that bike.  Instead of telling yourself you want the bike, envision yourself riding that bike. It doesn't matter whether or not you know when your going to receive it, just believe you're going to get it and have no doubts about it. If you have any doubts, quickly change your thought pattern to the positive and focus on receiving or having what you want.
 
  
 
== Related wikiHows ==
 
== Related wikiHows ==

Shop for the Clothes That Are Right for You

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 15: Line 15:
 
== Tips ==
 
== Tips ==
 
*Try going plain. Plain t-shirts or jeans usually work with everything. They also help on those relaxing days.
 
*Try going plain. Plain t-shirts or jeans usually work with everything. They also help on those relaxing days.
 +
*Try some crazy stuff on, then work down from that. It helps more than you think!
 
*If you don't like shopping for clothes because you are insecure, make sure to buy slimming clothes, or clothes that make you feel good. Feeling good in what you wear is pretty much all that matters.
 
*If you don't like shopping for clothes because you are insecure, make sure to buy slimming clothes, or clothes that make you feel good. Feeling good in what you wear is pretty much all that matters.
*Try some crazy stuff on, then work down from that. It helps more than you think!
 
 
*If you are helping someone out, make sure to only use constructive criticism. Try not to hurt their feelings.
 
*If you are helping someone out, make sure to only use constructive criticism. Try not to hurt their feelings.
 
*Accessorize with matching bracelets, necklaces, rings, ext. Not all at once though. Scarves are also great accessories. Try everything out.
 
*Accessorize with matching bracelets, necklaces, rings, ext. Not all at once though. Scarves are also great accessories. Try everything out.

Get the Infinite Rocket Launcher in Resident Evil 5

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 18: Line 18:
  
 
== Tips ==
 
== Tips ==
 +
*A good multiplayer co-op speeds this up tremendously.
 
*The Useful Launcher Info
 
*The Useful Launcher Info
 
** One hit kill to All Bosses
 
** One hit kill to All Bosses
Line 24: Line 25:
 
** For those with questionable aim
 
** For those with questionable aim
 
** Unlocked in 5 hour speed run. Any difficulty
 
** Unlocked in 5 hour speed run. Any difficulty
*A good multiplayer co-op speeds this up tremendously.
 
 
*Earning money
 
*Earning money
 
** 6-3 has 2 power stones, the diamond marquise, multiple necklaces, random money drops.
 
** 6-3 has 2 power stones, the diamond marquise, multiple necklaces, random money drops.

Determine if Someone Is a Child Molester

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 24: Line 24:
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==
 
*Child molesters are unlike other criminals. Their condition that leads them to this behavior does not deprive them or a work ethic. Most child molesters work for a living and are fully devoted to their jobs. Though not always the case, many work or volunteer in a setting where they are exposed to and in many cases can have private time with children. This includes, but is not limited to: teachers, tutors, babysitters, camp counselors, sports coaches, boy/girl scout leaders, youth advisors and counselors, physicians, nurses, and clergy.
 
*Child molesters are unlike other criminals. Their condition that leads them to this behavior does not deprive them or a work ethic. Most child molesters work for a living and are fully devoted to their jobs. Though not always the case, many work or volunteer in a setting where they are exposed to and in many cases can have private time with children. This includes, but is not limited to: teachers, tutors, babysitters, camp counselors, sports coaches, boy/girl scout leaders, youth advisors and counselors, physicians, nurses, and clergy.
 +
*In most cases, the perpetrator is one the victim's parents fully trust with the victim, including those mentioned in the above list, family friends and acquaintances, neighbors, and often one's own relatives.
 
*Every case varies, so the information provided in this article may not accurately reflect every child molester. This is just a general overview. In fact, it is possible that a child molester may read this and other web pages and books on the subject and intentionally avoid the very signs child molesters are said to have in order to avoid detection. Such behavior as not uncommon of child molesters by their very nature.
 
*Every case varies, so the information provided in this article may not accurately reflect every child molester. This is just a general overview. In fact, it is possible that a child molester may read this and other web pages and books on the subject and intentionally avoid the very signs child molesters are said to have in order to avoid detection. Such behavior as not uncommon of child molesters by their very nature.
*In most cases, the perpetrator is one the victim's parents fully trust with the victim, including those mentioned in the above list, family friends and acquaintances, neighbors, and often one's own relatives.
 
 
*Most child molesters are steadily married or in marriage-like relationships with adults, often with children of their own (who often are victims themselves). In some cases, their spouse knows and even subtly helps them commit their acts or stay ahead of the law. The fact that a pedophile is married may give the appearance to the public that they are safe people.
 
*Most child molesters are steadily married or in marriage-like relationships with adults, often with children of their own (who often are victims themselves). In some cases, their spouse knows and even subtly helps them commit their acts or stay ahead of the law. The fact that a pedophile is married may give the appearance to the public that they are safe people.
 
*Most molestation occurs in private. But molestation in public is not unheard of. Molestation has been known to occur in places like parks, stores, malls, in classrooms full of children, and more. Even in a crowd, some pedophiles have committed their acts unnoticed. The act occurs in a manner in which others do not realize it is molestation.
 
*Most molestation occurs in private. But molestation in public is not unheard of. Molestation has been known to occur in places like parks, stores, malls, in classrooms full of children, and more. Even in a crowd, some pedophiles have committed their acts unnoticed. The act occurs in a manner in which others do not realize it is molestation.

Use an Android Phone

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 66: Line 66:
 
#Install the app to your phone. The app will appear in your app drawer and if there is space on your home screen setup, will appear on there as well. Tap the app icon to run it.[[Image:Use an Android Phone Step 22.jpg|center]]
 
#Install the app to your phone. The app will appear in your app drawer and if there is space on your home screen setup, will appear on there as well. Tap the app icon to run it.[[Image:Use an Android Phone Step 22.jpg|center]]
 
#* The "Download" button on the information page will change to an "Uninstall" button which allows you to remove the app from your phone. If you want to re-install the app, tap the download button if you want to download it to your phone again. Apps that were purchased before can be re-downloaded at no cost. You can recall your purchase history by tapping the Menu button then tapping "My apps & games" to retrieve your list of apps.
 
#* The "Download" button on the information page will change to an "Uninstall" button which allows you to remove the app from your phone. If you want to re-install the app, tap the download button if you want to download it to your phone again. Apps that were purchased before can be re-downloaded at no cost. You can recall your purchase history by tapping the Menu button then tapping "My apps & games" to retrieve your list of apps.
==Tips==
+
== Tips ==
 
* If you want to turn your device completely off, press and hold the power button to bring up a list of options to turn the device off or restart it.
 
* If you want to turn your device completely off, press and hold the power button to bring up a list of options to turn the device off or restart it.
 
* You can manage apps that are downloaded to your phone by opening the "Settings" app then navigate to Phone>Apps to list apps that are downloaded to your device. Tap on an application to show a list of options that will let you view how much storage space is being used, remove the app from your phone or move the app's content to the SD card if it is inserted and permitted to be installed there.
 
* You can manage apps that are downloaded to your phone by opening the "Settings" app then navigate to Phone>Apps to list apps that are downloaded to your device. Tap on an application to show a list of options that will let you view how much storage space is being used, remove the app from your phone or move the app's content to the SD card if it is inserted and permitted to be installed there.

Calculate Your Waist to Hip Ratio

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 39: Line 39:
  
 
== Tips ==
 
== Tips ==
 +
*If you have trouble positioning the measuring tape properly or reading the measurements, ask a friend to help.
 
*If you're actively trying to lose weight, revisit your WHR every 1 to 6 months. Write the measurement down every time you take it as a means of tracking your progress over time. As you lose weight your waist-to-hip ratio will go down, too.
 
*If you're actively trying to lose weight, revisit your WHR every 1 to 6 months. Write the measurement down every time you take it as a means of tracking your progress over time. As you lose weight your waist-to-hip ratio will go down, too.
*If you have trouble positioning the measuring tape properly or reading the measurements, ask a friend to help.
 
  
 
==Warnings==
 
==Warnings==

Have Fun with Your Friends (Teen Girls)

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 70: Line 70:
  
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==
 +
*Don't make fun of each other in a hurtful way.
 
*Don't experiment with alcohol, drugs or anything harmful to you and your friends.
 
*Don't experiment with alcohol, drugs or anything harmful to you and your friends.
*Don't make fun of each other in a hurtful way.
 
 
*Don't break anything important!
 
*Don't break anything important!
 
*Don't lie have fun tell the truth
 
*Don't lie have fun tell the truth

Get Noticed by Your Crush

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 41: Line 41:
 
== Tips ==
 
== Tips ==
 
* If he is sad, make him laugh so he knows you're funny and caring!
 
* If he is sad, make him laugh so he knows you're funny and caring!
*Don't stand up for them if they don't want to be stood up for. You don't want them to look pathetic and you to look over-protective!
+
*When you see him/her in the hallway at school flash a smile in their way and make eye contact, but don't stare them down!
 
*Don't get all up in their space. Maybe if you say hi and then leave, it will make them want to talk to you more!
 
*Don't get all up in their space. Maybe if you say hi and then leave, it will make them want to talk to you more!
*When you see him/her in the hallway at school flash a smile in their way and make eye contact, but don't stare them down!
 
 
*Be yourself!
 
*Be yourself!
 
*Don't let them know that you want all of their attention, and that you don't like them liking other people. Let them live a life of their own.
 
*Don't let them know that you want all of their attention, and that you don't like them liking other people. Let them live a life of their own.
 +
*Don't stand up for them if they don't want to be stood up for. You don't want them to look pathetic and you to look over-protective!
 
*Always be friendly--not just around your crush, but to everyone. It will make your crush realize what a nice person you are. However, being obnoxious or over-the-top in general is a turn off. Many guys and girls find this behavior to be downright irritating.
 
*Always be friendly--not just around your crush, but to everyone. It will make your crush realize what a nice person you are. However, being obnoxious or over-the-top in general is a turn off. Many guys and girls find this behavior to be downright irritating.
*Don't try to flirt with him or else everyone will think you like him and tell everyone including your crush.
 
 
*Don't think about your crush in a bad way thinking he's going to reject you. Be confident.
 
*Don't think about your crush in a bad way thinking he's going to reject you. Be confident.
 
*Don't let your friends message them on Facebook and/or text them embarrassing stuff because it might ruin the friendship between you and your crush.
 
*Don't let your friends message them on Facebook and/or text them embarrassing stuff because it might ruin the friendship between you and your crush.
 +
*Don't try to flirt with him or else everyone will think you like him and tell everyone including your crush.
 +
*Smarten up. Dress in fashionable clothes, wear some cologne, smarten up - you'll be noticed more easily!
 
*If you truly want your crush to like you, try using a signature body spray. They will come to associate you with this lovely smell.  Nothing too heavy.  No one likes musk. Science shows that guys are naturally attracted to the scents of vanilla, cinnamon, and pumpkin pie. Girls can try wearing perfume with vanilla undertones. Another sneaky way to attract him with smell is by chewing cinnamon flavored gum and offering him a piece!
 
*If you truly want your crush to like you, try using a signature body spray. They will come to associate you with this lovely smell.  Nothing too heavy.  No one likes musk. Science shows that guys are naturally attracted to the scents of vanilla, cinnamon, and pumpkin pie. Girls can try wearing perfume with vanilla undertones. Another sneaky way to attract him with smell is by chewing cinnamon flavored gum and offering him a piece!
 +
*Make sure you dress nicely. You don't want to be rejected because you're wearing that ugly sweater your grandma knitted you, but be sure to dress in clothes you feel comfortable.
 
*If they're interested in something, try to get interested in it as well. For instance, if they are interested in a video game, try playing it!
 
*If they're interested in something, try to get interested in it as well. For instance, if they are interested in a video game, try playing it!
*Smarten up. Dress in fashionable clothes, wear some cologne, smarten up - you'll be noticed more easily!
 
*Make sure you dress nicely. You don't want to be rejected because you're wearing that ugly sweater your grandma knitted you, but be sure to dress in clothes you feel comfortable.
 
 
*Get a new haircut, most likely they will compliment you, or at least notice you.
 
*Get a new haircut, most likely they will compliment you, or at least notice you.
 
* Don't over do the make up or perfume/cologne. It can sometimes be too much and isn't found attractive. Use just enough to make an appearance.
 
* Don't over do the make up or perfume/cologne. It can sometimes be too much and isn't found attractive. Use just enough to make an appearance.
  
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==
 +
*Don't give your crush the '''wrong message.''' You are a person, not an object to be '''toyed with by others.''' Just as you are being honest with them, be sure they are being honest with you. As long as there's a mutual feeling, you're golden.
 
*Talking about serious problems in your life too soon '''will''' scare your crush away. Avoid opening up on a very deep level when the relationship is still new and growing.
 
*Talking about serious problems in your life too soon '''will''' scare your crush away. Avoid opening up on a very deep level when the relationship is still new and growing.
*Don't give your crush the '''wrong message.''' You are a person, not an object to be '''toyed with by others.''' Just as you are being honest with them, be sure they are being honest with you. As long as there's a mutual feeling, you're golden.
 
 
*Avoid any kind of Deeper Emotional Feelings at the beginning of your relationship.  No need to "put yourself out there" until you know the attraction is mutual.
 
*Avoid any kind of Deeper Emotional Feelings at the beginning of your relationship.  No need to "put yourself out there" until you know the attraction is mutual.
 
*Avoid '''staring.''' your crush will get the wrong idea and think you are a crazy stalker and avoid you more than ever.
 
*Avoid '''staring.''' your crush will get the wrong idea and think you are a crazy stalker and avoid you more than ever.

Live on a Deserted Island

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 62: Line 62:
 
* Those who have lived in temperate climates are used to mosquitos, but remember, in the tropics they are the most deadly animal you will face. Use anything you can to prevent them: spray your body with bug spray (Warning: Handle DEET and permethrin with extreme caution. They are flammable and poisonous in large amounts). Some plants may have bug-repelling properties as well. Fishing nets can be re-purposed for mosquito nets. As often as possible, especially if none of these procedures can be performed, stay on the coast.
 
* Those who have lived in temperate climates are used to mosquitos, but remember, in the tropics they are the most deadly animal you will face. Use anything you can to prevent them: spray your body with bug spray (Warning: Handle DEET and permethrin with extreme caution. They are flammable and poisonous in large amounts). Some plants may have bug-repelling properties as well. Fishing nets can be re-purposed for mosquito nets. As often as possible, especially if none of these procedures can be performed, stay on the coast.
 
* Shark attacks can happen in knee-deep water.
 
* Shark attacks can happen in knee-deep water.
 +
* If you are near places where there has been extensive European colonization in the past (i.e: South America, Africa, or Pacific Islands), watch out for rats. They can cause a lot of danger to you and your food supply.
 
*Do not eat jellyfish or fish with the appearance of spines, fish that puff up, or fish that appear to have beaks.
 
*Do not eat jellyfish or fish with the appearance of spines, fish that puff up, or fish that appear to have beaks.
* If you are near places where there has been extensive European colonization in the past (i.e: South America, Africa, or Pacific Islands), watch out for rats. They can cause a lot of danger to you and your food supply.
 
 
* Don't walk on the seafloor with bare feet. Rays and stonefish are common, and are often deadly.
 
* Don't walk on the seafloor with bare feet. Rays and stonefish are common, and are often deadly.
 
* When looking for insects to eat, do not disturb a nest of stinging insects, spiders, or ants! Enough bugs attacking can kill.
 
* When looking for insects to eat, do not disturb a nest of stinging insects, spiders, or ants! Enough bugs attacking can kill.
 
* Do not resort to cannibalism, especially if you're the only one on the island. It takes more energy to recover from loss of limb than is gained by the food itself.
 
* Do not resort to cannibalism, especially if you're the only one on the island. It takes more energy to recover from loss of limb than is gained by the food itself.
* Know the tides before you go spearfishing. There are difficulties to surviving on an island, but they are far worse if you are pulled out to sea.
 
 
*Only drink urine as last resort, only when there is no obtainable source of water, should you drink your own urine. Do not store the urine in a bottle as only fresh urine is sterile. Also only drink the first passing of urine, because drinking highly concentrated urine can cause kidney failure. You need to make a desalinator to do this. You have to get the water out while leaving the salt and impurities behind. Otherwise, it's worse than salt water.
 
*Only drink urine as last resort, only when there is no obtainable source of water, should you drink your own urine. Do not store the urine in a bottle as only fresh urine is sterile. Also only drink the first passing of urine, because drinking highly concentrated urine can cause kidney failure. You need to make a desalinator to do this. You have to get the water out while leaving the salt and impurities behind. Otherwise, it's worse than salt water.
 +
* If you have clothes, don't rip them for raw materials. Exposure, especially to sunburn, can be deadly.
 
* Stay away from crags on the seafloor, or if you must go there for food, come prepared. Not only are stonefish an issue here, but eels have been known to pack ferocious bites.
 
* Stay away from crags on the seafloor, or if you must go there for food, come prepared. Not only are stonefish an issue here, but eels have been known to pack ferocious bites.
* If you have clothes, don't rip them for raw materials. Exposure, especially to sunburn, can be deadly.
+
* Know the tides before you go spearfishing. There are difficulties to surviving on an island, but they are far worse if you are pulled out to sea.
 
* Stay on the coast whenever possible
 
* Stay on the coast whenever possible
 
*Do not eat berries that are white, most white berries are poisonous. if you are not 100% sure what they are, don't eat them
 
*Do not eat berries that are white, most white berries are poisonous. if you are not 100% sure what they are, don't eat them

Look Like a Zombie

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 65: Line 65:
 
*Get permission from your boss if you do this at work. Unless your office is really straight-laced, it shouldn't be too much of an issue.
 
*Get permission from your boss if you do this at work. Unless your office is really straight-laced, it shouldn't be too much of an issue.
 
*Try the cute zombie approach. Roll around in the dirt, bark or chuff and play with fellow zombies, just don't forget you're a zombie and start giggling. If you try this approaching kids and adults will find you less threatening but you won't get in trouble with cops or parents for scaring little kids.
 
*Try the cute zombie approach. Roll around in the dirt, bark or chuff and play with fellow zombies, just don't forget you're a zombie and start giggling. If you try this approaching kids and adults will find you less threatening but you won't get in trouble with cops or parents for scaring little kids.
 +
* Grunt and groan whilst doing your zombie impression. A lot of zombies grunt and groan.
 
*Clean up when you're done.
 
*Clean up when you're done.
 
** [[Take a Shower|Take a shower]]. Make sure you put your clothes somewhere that they won't get something else ruined. This blood mixture will usually come off pretty quickly with hot water, but make sure you scrub down and wash your hair several times. If you have light hair, it might get stained.
 
** [[Take a Shower|Take a shower]]. Make sure you put your clothes somewhere that they won't get something else ruined. This blood mixture will usually come off pretty quickly with hot water, but make sure you scrub down and wash your hair several times. If you have light hair, it might get stained.
 
** If you're not throwing your clothes away, put them in the washer by themselves. Usually the blood will wash out.
 
** If you're not throwing your clothes away, put them in the washer by themselves. Usually the blood will wash out.
 
**Make sure to clean out the tub, wipe up the sink, and make sure all the blood is gone. You don't want guests to freak out if they see your bathtub is splattered with blood!
 
**Make sure to clean out the tub, wipe up the sink, and make sure all the blood is gone. You don't want guests to freak out if they see your bathtub is splattered with blood!
* Grunt and groan whilst doing your zombie impression. A lot of zombies grunt and groan.
 
  
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==

Play the Violin

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 64: Line 64:
 
*If you don't have the money to buy a violin, renting is always an option. Rental violins should always come with a bow, case, and strings.
 
*If you don't have the money to buy a violin, renting is always an option. Rental violins should always come with a bow, case, and strings.
 
*Get a teacher, and you'll learn much faster. Check for teachers at local universities, community colleges, orchestras, and some high schools. If you don't find the best teacher for you right away, continue to look until you find someone you are comfortable with.
 
*Get a teacher, and you'll learn much faster. Check for teachers at local universities, community colleges, orchestras, and some high schools. If you don't find the best teacher for you right away, continue to look until you find someone you are comfortable with.
 +
* Before you start playing be sure you're devoted. Playing any instrument can cost lots of money and time but is extremely rewarding in the end.
 
* If you know someone who plays a violin, ask them where they acquired the skill. You could attend the same lesson.
 
* If you know someone who plays a violin, ask them where they acquired the skill. You could attend the same lesson.
 
*If you want to just try out the violin or if you are not a full size yet, consider renting a violin. Most music stores allow you to rent an instrument instead of buying one straight away, and some let you pay monthly and can return it anytime.
 
*If you want to just try out the violin or if you are not a full size yet, consider renting a violin. Most music stores allow you to rent an instrument instead of buying one straight away, and some let you pay monthly and can return it anytime.
* Before you start playing be sure you're devoted. Playing any instrument can cost lots of money and time but is extremely rewarding in the end.
+
* You are not going to learn to play in a day it will take a few months to a few years depending on if you are teaching yourself or have a good teacher!
 
* Ask a family member if they know somewhere you can get a violin and ask if they know somewhere you can learn to play. Try to get lessons locally to you if possible.
 
* Ask a family member if they know somewhere you can get a violin and ask if they know somewhere you can learn to play. Try to get lessons locally to you if possible.
* You are not going to learn to play in a day it will take a few months to a few years depending on if you are teaching yourself or have a good teacher!
 
 
*Before purchasing your violin, make sure you are dedicated to learning so you don't waste your time and money. Remember, the average violin is five hundred dollars (for a good one).
 
*Before purchasing your violin, make sure you are dedicated to learning so you don't waste your time and money. Remember, the average violin is five hundred dollars (for a good one).
 +
*Practice slowly, then work up to tempo. As in typing, eventually, your fingers will remember where to go by themselves.
 +
* Keep your wrist straight when you play. This way you can reach the notes easier.
 +
* Set a goal to complete by the end of your practice session.
 
* Never put your violin in your case with your shoulder rest on.
 
* Never put your violin in your case with your shoulder rest on.
* Set a goal to complete by the end of your practice session.
 
* Keep your wrist straight when you play. This way you can reach the notes easier.
 
*Practice slowly, then work up to tempo. As in typing, eventually, your fingers will remember where to go by themselves.
 
* Use your hands by plucking (Pizzicato) then use your bow.
 
 
* Check to see if your bow is sliding on the violin strings. This means either your bow isn't tight enough, or you need rosin.
 
* Check to see if your bow is sliding on the violin strings. This means either your bow isn't tight enough, or you need rosin.
 
* NEVER pick up your violin by the strings. It is possible that the strings will break and damage the nut of violin.
 
* NEVER pick up your violin by the strings. It is possible that the strings will break and damage the nut of violin.
 +
* Use your hands by plucking (Pizzicato) then use your bow.
 
* '''Do not''' leave your bow tight after playing as it can be damaged and bows can be very expensive.
 
* '''Do not''' leave your bow tight after playing as it can be damaged and bows can be very expensive.
  
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==
 
*Always treat your instrument with great care. Don't drop it, throw it, or expose it to extremes of temperature or humidity. The same goes for your bow.
 
*Always treat your instrument with great care. Don't drop it, throw it, or expose it to extremes of temperature or humidity. The same goes for your bow.
 +
*While the price of a violin ''generally'' reflects the tone, it does not always. Don't get scammed trying to spend the most money on a violin because you want the best possible sound. Many beautiful violins can be some of the least expensive.
 
* If you aren't confident using the tuning pegs, ask someone with more experience (such as a teacher, shopkeeper, or violinist friend) to do peg tuning for you. It's easy to snap violin strings (especially steel core strings) by turning them too far on the pegs, which is both irritating and time-consuming to rectify.
 
* If you aren't confident using the tuning pegs, ask someone with more experience (such as a teacher, shopkeeper, or violinist friend) to do peg tuning for you. It's easy to snap violin strings (especially steel core strings) by turning them too far on the pegs, which is both irritating and time-consuming to rectify.
*While the price of a violin ''generally'' reflects the tone, it does not always. Don't get scammed trying to spend the most money on a violin because you want the best possible sound. Many beautiful violins can be some of the least expensive.
 
  
 
== Related wikiHows ==
 
== Related wikiHows ==

Seal a Door

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 61: Line 61:
 
#Test the seal once more. Open and close the door several times to test the bottom seal.<br><br>{{whvid|Seal a Door Step 17.360p.mp4|Seal a Door Step 17-preview.jpg|Seal a Door Step 17.jpg|gif=Seal a Door Step 17.360p.gif|giffirst=Seal a Door Step 17.360p.first.gif}}
 
#Test the seal once more. Open and close the door several times to test the bottom seal.<br><br>{{whvid|Seal a Door Step 17.360p.mp4|Seal a Door Step 17-preview.jpg|Seal a Door Step 17.jpg|gif=Seal a Door Step 17.360p.gif|giffirst=Seal a Door Step 17.360p.first.gif}}
 
#*Once the sides, top, and bottom portions of weatherstripping are properly installed, the process is complete. Your door should now be sealed.
 
#*Once the sides, top, and bottom portions of weatherstripping are properly installed, the process is complete. Your door should now be sealed.
==Tips==
+
== Tips ==
 
*Take each measurement twice to ensure accuracy.
 
*Take each measurement twice to ensure accuracy.
*Note that weatherstripping should be applied when temperatures are above 20 degrees Fahrenheit (-7 degrees Celsius).<ref>http://energy.gov/energysaver/articles/weatherstripping</ref>  
+
*Note that weatherstripping should be applied when temperatures are above 20 degrees Fahrenheit (-7 degrees Celsius).<ref>http://energy.gov/energysaver/articles/weatherstripping</ref>
 +
 
 
==Things You'll Need==
 
==Things You'll Need==
 
*Weatherstripping kit
 
*Weatherstripping kit

Babysit

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 113: Line 113:
 
*Be nice to the kids. Who are kids more likely to obey and like? The babysitter who sits on the couch on Facebook, or the babysitter who is nice and plays with them?
 
*Be nice to the kids. Who are kids more likely to obey and like? The babysitter who sits on the couch on Facebook, or the babysitter who is nice and plays with them?
 
*Have patience. Kids might not always obey you the first time, but remember to remain calm!
 
*Have patience. Kids might not always obey you the first time, but remember to remain calm!
* If the kid is misbehaving don't yell at him or her just say to the kid that:Hey you can either go in time out or play another game! And if the kid still isn't listening, call their parents. Also if its close to their bed time play calmer games or read a book!
 
 
* If the kid(s) you are babysitting are being good, give them a treat. (Cookies, Candy, etc.).
 
* If the kid(s) you are babysitting are being good, give them a treat. (Cookies, Candy, etc.).
 
*Have extra baby-sitters help you if you are babysitting more than four kids. That can be anyone to a helpful friend, to another babysitter who wants to help.
 
*Have extra baby-sitters help you if you are babysitting more than four kids. That can be anyone to a helpful friend, to another babysitter who wants to help.
 
*When starting a game or activity with the child, make sure the child is willing to participate. If they don't want to play a specific game, move on to a new game. Make sure that the kids can tell the parents they had a great time.
 
*When starting a game or activity with the child, make sure the child is willing to participate. If they don't want to play a specific game, move on to a new game. Make sure that the kids can tell the parents they had a great time.
 
*If the family you are babysitting for has pets, be sure to ask the parents if you will have to care for the pets too; if you were supposed to but didn't, that can lead to consequences.
 
*If the family you are babysitting for has pets, be sure to ask the parents if you will have to care for the pets too; if you were supposed to but didn't, that can lead to consequences.
*If you are young (typically 13-15) and are not comfortable with caring for a child who is not toilet trained or looking after 3+ kids at once, set limits while advertising (such as you only do kids who are age 3 or 4 to 8).
 
 
*Have fun when baby sitting! Play the Wii or go outside.
 
*Have fun when baby sitting! Play the Wii or go outside.
 
*If the child is known to move a lot then ask the parents to bring out a play-pen, If they don't have one then put all of the children into one room with the cot and put on an appropriate film.
 
*If the child is known to move a lot then ask the parents to bring out a play-pen, If they don't have one then put all of the children into one room with the cot and put on an appropriate film.
 
*If you are bathing a kid who doesn't want you in the bathroom with them, you probably don't need to be there! Just use your best judgement. If you decide that they are young enough that you ''do'' need to be there, read a book or a magazine to make them feel more comfortable.
 
*If you are bathing a kid who doesn't want you in the bathroom with them, you probably don't need to be there! Just use your best judgement. If you decide that they are young enough that you ''do'' need to be there, read a book or a magazine to make them feel more comfortable.
 +
*If you are young (typically 13-15) and are not comfortable with caring for a child who is not toilet trained or looking after 3+ kids at once, set limits while advertising (such as you only do kids who are age 3 or 4 to 8).
 
* If the child is abusing you, call the parents and if it does not stop with their advice, call them again. Demand they return immediately and do not tend for them again.
 
* If the child is abusing you, call the parents and if it does not stop with their advice, call them again. Demand they return immediately and do not tend for them again.
 
*If you feel nervous with someone else's kids, try babysitting your little sister/brother while your mother's out shopping for practice.
 
*If you feel nervous with someone else's kids, try babysitting your little sister/brother while your mother's out shopping for practice.
 
*Consider starting a babysitting business. If you are successful at the babysitting job, the parent(s) may want to promote you as a recommended babysitter.
 
*Consider starting a babysitting business. If you are successful at the babysitting job, the parent(s) may want to promote you as a recommended babysitter.
 +
* If the kid is misbehaving don't yell at him or her just say to the kid that:Hey you can either go in time out or play another game! And if the kid still isn't listening, call their parents. Also if its close to their bed time play calmer games or read a book!
  
 
== Warnings ==
 
== Warnings ==
*Be sure to watch your language and actions. Children pick up on anything quickly and will claim to their parents you taught them how.
 
 
*Kid-proof the areas you will be playing in. Make sure all electrical outlets are covered and put all sharp objects away. Make sure you do not let the kids get near cleaning fluids. Keep all types of medicines away, the child could think it is candy and gobble them up. Close all windows. If you're watching a toddler, keep all doors leading to basement stairs closed, and all bathroom doors closed.
 
*Kid-proof the areas you will be playing in. Make sure all electrical outlets are covered and put all sharp objects away. Make sure you do not let the kids get near cleaning fluids. Keep all types of medicines away, the child could think it is candy and gobble them up. Close all windows. If you're watching a toddler, keep all doors leading to basement stairs closed, and all bathroom doors closed.
 
*Avoid fall asleep while babysitting unless you are babysitting overnight (or the parents are coming home very late and have said it's okay). It's never a good idea to fall asleep on the job, especially since the kids you're baby-sitting  could get into mischief and trouble.
 
*Avoid fall asleep while babysitting unless you are babysitting overnight (or the parents are coming home very late and have said it's okay). It's never a good idea to fall asleep on the job, especially since the kids you're baby-sitting  could get into mischief and trouble.
 +
*Be sure to watch your language and actions. Children pick up on anything quickly and will claim to their parents you taught them how.
 
*Remember to never accept jobs you don't feel comfortable doing. Whether that's because of location, age, or number of kids.
 
*Remember to never accept jobs you don't feel comfortable doing. Whether that's because of location, age, or number of kids.
 
*If you are babysitting an infant, only feed them food the size of their fist or smaller.
 
*If you are babysitting an infant, only feed them food the size of their fist or smaller.

Show a Guy That You Like Him

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 73: Line 73:
 
*Remember that you are not required to have the same interests and hobbies as your guy. Guys can enjoy things that seem strange to you, don't pretend that you enjoy them too. However do be supportive of the things that make him happy. (ex: Differing tastes in music)
 
*Remember that you are not required to have the same interests and hobbies as your guy. Guys can enjoy things that seem strange to you, don't pretend that you enjoy them too. However do be supportive of the things that make him happy. (ex: Differing tastes in music)
 
* Help him if he is confused or worried. This will show him that you care about him and then he might like you for being caring and kind.
 
* Help him if he is confused or worried. This will show him that you care about him and then he might like you for being caring and kind.
* Show you like him positively don't say anything bad about him.
 
 
*Don't flirt too much. If you're going to flirt, flirt mildly. If you don't, guys will think you're too much of a flirt and start making mean cracks about you. You don't want this.
 
*Don't flirt too much. If you're going to flirt, flirt mildly. If you don't, guys will think you're too much of a flirt and start making mean cracks about you. You don't want this.
 
*'''Don't pretend to be someone you're not.'''
 
*'''Don't pretend to be someone you're not.'''
 +
* Show you like him positively don't say anything bad about him.
 
*Don't worry if you think you've done or said something stupid, because if he likes you, he should understand.
 
*Don't worry if you think you've done or said something stupid, because if he likes you, he should understand.
 
* It's a good idea to be friendly to his friends, but don't seem over the top otherwise your crush might start to think you like his friends and/or are just using him to get to his friends. Just be mutual.
 
* It's a good idea to be friendly to his friends, but don't seem over the top otherwise your crush might start to think you like his friends and/or are just using him to get to his friends. Just be mutual.
 +
* If you start dating don't tell him he can't do things with friends or call him constantly.
 
*Try to boost your self-esteem before you actually talk to him. It'll help!
 
*Try to boost your self-esteem before you actually talk to him. It'll help!
* If you start dating don't tell him he can't do things with friends or call him constantly.
 
 
* When you look at each other, smile then look away. This shows the guy you caught him looking and it's a flirty way to say hi!
 
* When you look at each other, smile then look away. This shows the guy you caught him looking and it's a flirty way to say hi!
 
* If he asks you out let him make the first move don't halfway through the date lean in to kiss him because he may not have meant it that way.
 
* If he asks you out let him make the first move don't halfway through the date lean in to kiss him because he may not have meant it that way.
Line 94: Line 94:
 
* When you talking to him always smile and play with your hair good luck.
 
* When you talking to him always smile and play with your hair good luck.
 
* Don't hangout with your crush 24/7. Because if you do, he'll probably think your stalking him.
 
* Don't hangout with your crush 24/7. Because if you do, he'll probably think your stalking him.
*Don't try hating him into liking you. If he goes out with someone else, don't attack him for it, he'll just hate you.
 
 
*Don't be clingy. Guys don't like girls that are on his case all the time.
 
*Don't be clingy. Guys don't like girls that are on his case all the time.
 
* Often times in "The Friend Zone" a guy would be almost unable to see you in any other way but a friend. He likely would treat you like one of the guys. Understand the difference between being friends and being friend-zoned.
 
* Often times in "The Friend Zone" a guy would be almost unable to see you in any other way but a friend. He likely would treat you like one of the guys. Understand the difference between being friends and being friend-zoned.
 
*Drama is a turn off for guys, most of the time they want nothing to do with it.
 
*Drama is a turn off for guys, most of the time they want nothing to do with it.
*If you don't want to tell your crush that you like him, ask someone else to tell him. Be careful about who you ask though! If you're not careful, things may go wrong.
 
 
* If you like him, hang out with him (but not too much- don't make yourself look like a huge flirt).
 
* If you like him, hang out with him (but not too much- don't make yourself look like a huge flirt).
 +
*Don't try hating him into liking you. If he goes out with someone else, don't attack him for it, he'll just hate you.
 
* If he doesn't like you back, say "Oh, that's OK. " Smile and walk away casually.
 
* If he doesn't like you back, say "Oh, that's OK. " Smile and walk away casually.
 
* Don't talk about your self.Let him know you take interest in what he has to say, and more interest about him than yourself.
 
* Don't talk about your self.Let him know you take interest in what he has to say, and more interest about him than yourself.
 
*Being mean is a horrible way to let him know you're interested. This is just the perception from the media. For you, it may seem like a way to get him to notice you, but it'll just end up with him thinking you hate him.
 
*Being mean is a horrible way to let him know you're interested. This is just the perception from the media. For you, it may seem like a way to get him to notice you, but it'll just end up with him thinking you hate him.
 
*Don't give him too much attention.
 
*Don't give him too much attention.
 +
*If you don't want to tell your crush that you like him, ask someone else to tell him. Be careful about who you ask though! If you're not careful, things may go wrong.
 
*Weeping/crying is also a major turn off.
 
*Weeping/crying is also a major turn off.
 
* If you have his number, don't text him 24/7. He might think that you are stalking him.
 
* If you have his number, don't text him 24/7. He might think that you are stalking him.

Attract a Boy in the Fifth Grade

Posted: 25 Sep 2016 01:39 AM PDT

reordering tips and warnings based on votes

←Older revision Revision as of 08:39, 25 September 2016
Line 76: Line 76:
 
*Don't lie that he likes you, because if he finds out then he would be really mad at you and we don't want that!
 
*Don't lie that he likes you, because if he finds out then he would be really mad at you and we don't want that!
 
*Remember that you're in 5th grade, and that you still have at least 7 years ahead of you to work it out.
 
*Remember that you're in 5th grade, and that you still have at least 7 years ahead of you to work it out.
 +
*Don't ask him if he likes you. He might get nervous, say no and maybe run away.
 
*Don't treat him like he is already your boyfriend.
 
*Don't treat him like he is already your boyfriend.
*Don't ask him if he likes you. He might get nervous, say no and maybe run away.
 
 
*Don't be all alright one day and the next be all over him.  That's just plain creepy, he might get nervous around you.
 
*Don't be all alright one day and the next be all over him.  That's just plain creepy, he might get nervous around you.
 
*Don't hang around his best friends more than you hang around him.
 
*Don't hang around his best friends more than you hang around him.
5 Postimet e fundit nga faqja partnere

Merrni njoftime për çdo postim të ri

Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!