Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

“Pemë apo Perime? (KUIZ)” plus 2 more Kuzhina Shqiptare

loading...

“Pemë apo Perime? (KUIZ)” plus 2 more Kuzhina Shqiptare


Pemë apo Perime? (KUIZ)

Posted: 19 Aug 2016 06:50 AM PDT

A mund t’i identifikoni se cilat nga këto produkte janë pemë dhe cilat perime?

Sipas botanistëve, fruti zhvillohet nga lulet. Gjithashtu, kjo është pjesë që përmban vetë fara e frutit. Lloje të tjera të bimëve konsiderohen perime. Ato përfshijnë kërcellin, gjethet dhe rrënjët – madje dhe lulen e sythit apo gonxhes.

Te frutat (pemët) përfshihen: Avokado, fasule, misër, kastravec, drithëra, arra, fruta të thata,  ullinj, speca, kungull, domate dhe farat e lule diellit.

Te perimet përfshihen:  selino (kërcelli), marule ( sallata jeshile), lulelakër dhe brokoli, panxhari, patatet dhe karrotat.

Plotësoni kuizin dhe testoni njohuritë tuaja. Gjithashtu në fund të kuizit SHPËRNDANI rezultatin tuaj!

 

The post Pemë apo Perime? (KUIZ) appeared first on Kuzhina Shqiptare.

Tortë e shpejtë pa pjekje

Posted: 18 Aug 2016 10:07 PM PDT

The post Tortë e shpejtë pa pjekje appeared first on Kuzhina Shqiptare.

Pite me palpeta(pallaqinka,krepa)

Posted: 18 Aug 2016 10:07 PM PDT

Related Posts :