Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Forumi Shqiptar: ““Gjeni alienët përpara se ata të na gjejnë ne”” plus 10 more

loading...

Forumi Shqiptar: ““Gjeni alienët përpara se ata të na gjejnë ne”” plus 10 more


“Gjeni alienët përpara se ata të na gjejnë ne”

Posted: 26 Sep 2016 03:03 PM PDT

Shkencëtari Stephen Hawking paralajmëron njerëzimin që të bëjë kujdes, sa i përket jetës së mundshme jashtëtokësore.

Hawking thotë se ne mund të jemi duke përdorur një metodë më të prapambetur sesa alienët, për të rënë në gjurmët e tyre. Deklaratën, shkencëtari e bëri në dokumentarin me titulli, "Vendet e preferuara të Stephen Haëking".

Sipas tij njerëzimi rrezikon që të përballet me një civilizim më të evoluar që mund të mos ketë një fund të mirë.

Fizikanti Hawking ka bërë profeci të shumta në lidhje me rritjen e shfrenuar e teknologjisë, gjë që çon në zhdukjen e racës njerëzore.

Pak kohë më parë Hawking sëbashku me një grup të tjerë shkencëtarësh prezantuan projektin "Starshot Project", me anë të së cilit ata shpresojnë që të dërgojë robotë të vegjël në sistemin diellor më të afërt, "Alpha Centauri", 25 trilion milje larg. Për të mbërritur atje në rrugë normale do të duheshin 30 mijë vite, por projekti i ri shpreson që falë përdorimit të raketave të vogla të mbërrijnë për 20 vite.

Shkencëtarët besojnë se sistemi "Alpha Centauri" mund të ketë një planet të ngjashëm me tokën që mund të gjendet në "zonat e tij të banueshme".

Ky projekt ambicioz kërkon të zbulojë sekrete të mëdha të universit dhe do t'i lejojë njeriut që të fotografojë vende ku mund të ketë kushte të përshtatshme për të jetuar./tvklan.al
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Faqe per ebooks

Posted: 26 Sep 2016 12:24 PM PDT

Pershendetje!
Dini ndonje faqe per ebooks?
Me duhen libra relativisht te rinj, te pakten 2-3 vitet e fundit.

Speca te mbushur

Posted: 26 Sep 2016 08:15 AM PDT

1: Durimi ka kufi , ma përtej është : Ligji .

Posted: 26 Sep 2016 07:12 AM PDT

Emri: BAHRI ..jpg  Shikime: 56  Madhësia: 46.9 KB
përshndetje i nderuemi lexues .
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Durimi ka kufi . Ma përtej : Ashtë ligji .

Posted: 26 Sep 2016 06:25 AM PDT

Emri: BAHRI..jpg  Shikime: 39  Madhësia: 55.0 KB
përshndetje i nderuemi lexues .
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Kisha të shndërrohet në muze për ekspozimin e gjenocidit serb që ka bërë në Kosovë

Posted: 26 Sep 2016 06:12 AM PDT

(E plotësuar) - Organizata studentore "Demokracia studentore", sot mbajti një aktivitet simbolik para kishës ortodokse serbe, për t'i kundërshtuar punimet në këtë kishë, e cila gjendet në kampusin e Universitetit "Hasan Prishtina". me gjersisht linku.
http://www.botasot.info/aktuale-lajm...ere-ne-kosove/
Në këtë aktivitet simbolik, me një pano u prezantuan masakrat që ka kryer Serbia në Kosovë dhe u vendos në murin e kishës. Por, kjo pano nuk arriti të qëndrojw më shumë se një orë e vendosur në këtë objekt, pasi një person civil me syze e hoqi panon në prani të policisë së minoritetit serb që vëzhgonin gjendjen pas shpërndarjes së studentëve dhe në këtë aksionit.


Kryetar i organizatës "Demokracia studentore", Mexhid Ramusa tha se ky objekt duhet të shërbejë muze për prezantimin e masakrave dhe gjenocidit që e kanë kryer serbët në Kosovë gjatë luftës së fundit.

Ramusa: Kërkojmë që ky objekt të jetë muze për prezantimin e masakrave dhe gjenocidit
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Durimi ka kufi , ma përtej : është ligji .

Posted: 26 Sep 2016 02:55 AM PDT

Emri: BAHRI.jpg  Shikime: 43  Madhësia: 53.5 KB
përshndetje i nderuemi lexues .
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Shqiptarja Klejda Bega kandidate për çmimin Nobel

Posted: 26 Sep 2016 02:31 AM PDT

Tiranë, 20 shtator 2016 – Shkencëtarja shqiptare, Klejda Bega nga Elbasani, është në prag të çmimit Nobel, pasi në arritjet e saj në shkencë, ka gjetur një formulë që mund të lëvizë atomet sipas dëshirës nëse përdor një procedurë të veçantë dhe disa pajisje sipas skemës së krijuar prej saj.
Që në fillim, Bega ka qenë një nxënëse e shkëlqyer duke u rreshtuar në studentët ekselentë dhe fituese e vazhdueshme e Olimpiadave të Matematikës dhe Fizikës në Shqipëri.
Arritjet bënë që ajo të përfundojë Universitetin në Zvicër për t'u pranuar më pas nga Universiteti i Kalifornisë, i cili është ndër më të mirët, për sa i përket fizikës dhe 33 pedagogët, që japin mësim aty kanë marrë çmimet Nobel. Pas përfundimit të studimeve ajo vijoi të ishte pjesë e këtij universiteti, por si pedagoge.
"Ishte pikërisht biografia e Mari Kyrisë që i dha ngacmimin fillestar. Unë as që e njihja se çfarë ishte fizika, por meqë kjo shkencë i kishte shkaktuar asaj (Marie Kyrisë) aq pasion, me siguri duhej të ishte diçka e mrekullueshme. Dhe thashë: Unë do të bëhem fizikane. Matja e elektroneve përbën një nga sfidat më të mëdha të kohës në fizikë. Është një matje shumë e rëndësishme. Duket si diçka e thjeshtë. Por në fakt këtu qëndron baza e ligjeve të fizikës. Pra, gjithçka e thënë deri tani e ka bazën në vërtetësinë e këtyre matjeve. Si rrjedhim ne vërtetojmë ligje të zbuluara dhe ato që mund të zbulohen", është shprehur Bega për media shqiptare.
Klejda ka një këndvështrim më të gjerë se sa thjesht koncepti fizikë. Madje ajo e sheh këtë shkencë si bazë për të përparuar në fusha të tjera të jetës. /Koha.jonë/

http://illyriapress.com/shqiptarja-k...-cmimit-nobel/

Sot festojën ditlindjet t'nderuemit e datës : 26 - 09 - 2016 . G e z u a r .

Posted: 26 Sep 2016 01:52 AM PDT

Emri: 11 DATLINDJE.jpg  Shikime: 36  Madhësia: 32.4 KBEmri: 11 DATLINDJE.jpg  Shikime: 41  Madhësia: 32.4 KB
ju flet Tirana,
Agron Okaj,
OSTEOMIELITIS,
buc-buci (51),
Hekti (45),
tunxhi (44),
Isidora05 (42),
Bajro (40),
Flori_ (38),
Puthja_Jote (38),
Mefistofel (37),
Elda Cani (36),
lovekiller (36),
Okli (36),
ervisi (36),
b.elton (34),
Kirk_hammet (34),
Love u!!! (33),
kostika (33),
eagleEye (32),
xhoni (31),
nita_01 (30),
Olsir (30),
chiccann (29),
kugjoman (28),
Tetova1 (28),
gentijana55 (23)
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Sot festojën ditlindjet t'nderuemit e datës : 26 - 09 - 2016 . G e z u a r .

Posted: 26 Sep 2016 01:51 AM PDT

Emri: 11 DATLINDJE.jpg  Shikime: 41  Madhësia: 32.4 KB
ju flet Tirana,
Agron Okaj,
OSTEOMIELITIS,
buc-buci (51),
Hekti (45),
tunxhi (44),
Isidora05 (42),
Bajro (40),
Flori_ (38),
Puthja_Jote (38),
Mefistofel (37),
Elda Cani (36),
lovekiller (36),
Okli (36),
ervisi (36),
b.elton (34),
Kirk_hammet (34),
Love u!!! (33),
kostika (33),
eagleEye (32),
xhoni (31),
nita_01 (30),
Olsir (30),
chiccann (29),
kugjoman (28),
Tetova1 (28),
gentijana55 (23)
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Sot festojën ditlindjet t'nderuemt e forumit shqiptar të datës : 26 - 09 - 2016 .gezuar .

Posted: 26 Sep 2016 01:45 AM PDT

Emri: 11 DATLINDJE.jpg  Shikime: 38  Madhësia: 32.4 KB
përshndetje i nderuemi lexues .
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Related Posts :