Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Forumi Shqiptar: “Identiteti Kosovar si qëllim i sllavo-ortodoksëve!” plus 6 more

loading...

Forumi Shqiptar: “Identiteti Kosovar si qëllim i sllavo-ortodoksëve!” plus 6 more


Identiteti Kosovar si qëllim i sllavo-ortodoksëve!

Posted: 08 Sep 2016 04:11 PM PDT

Identiteti Kosovar si qëllim i sllavo-ortodoksëve!

Marre nga Jusuf Thaçi

Duke qenë të vetëdijshëm që tashmë e kanë të pamundur ushtarakisht, politikisht e diplomatikisht ndalimin e bashkimit të shqiptarëve, sllavo-ortodoksët tashmë po mundohen që ta pamundësojnë një gjë të tillë sociologjikisht e psikologjikisht.

Shembull tipik i kësaj është Identiteti Kosovar. Kur sllavo-ortodoksët e kuptuan se krijimi i shtetit të Kosovës është i pandalshëm (dhe kjo do të ishte vetëm si fazë kalimtare drejt bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, e pastaj edhe i pjesëve tjera shqiptare), atëherë fillimisht na detyruan të krijojmë një identitet artificial për shtetin dhe “kombin” e Kosovës (e filluar që nga vitet 90-a të shekullit të kaluar).

Me rastin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës na detyruan himn, flamur e simbole tjera artificiale shtetërore që nuk na lidhin asgjë me identitetin tonë kombëtar.

Ky identitet dhe këto simbole artificiale nuk u pranuan nga masat, prandaj ndërruan strategji. Duke qenë të vetëdijshëm që shqiptarët marrin në mbrojtje dhe përbrendësojnë gjithçka që ju sulmohet e ju rrezikohet, sllavo-ortodoksët filluan të na i sulmojnë pikërisht këtë identitet e këto simbole artificiale, në mënyrë që tërthorazi të na detyrojnë neve që t’i marrim në mbrojtje këto dhe t’i bëjmë pjesë të identitetit tonë, duke hequr dorë kështu nga identiteti ynë.
Dhe ne, për fat të keq, po shihet që kemi rënë në grackën e tyre.
Ne duam shumë shtete, shumë flamuj, shumë himne, shumë kombëtare, etj., në vend të një shteti të fuqishëm shqiptar, një flamuri e himni historik shqiptar, një kombëtareje të fuqishme shqiptare, etj..

Iphone7 do dale ne shitje ne 16 shtator 2016

Posted: 08 Sep 2016 08:09 AM PDT

Iphone 7 dhe Iphone7 plus
pritet te dalin ne shitje ne dyqan
ne 16 shtator
Versioni i ri i iphonit jo vetem ka
pamje te bukur dhe eshte super
elegant dhe i lemuar
por shenon edhe nje avancim te dukshem
teknologjik
Iphoni eshte i pajisur me chip procesorik
me te shpejte dhe fuqishem krahasuar
me iphonat e meparshem
Iphone plus ka dy kamera dhe mund
te beje zoom deri 10 here .
Bateria e iphonit 7 zgjat deri 14 ore
Iphoni i ri vjen me kufje pa tel
muziken mund ta degjosh pa tel
via blu tuth
Iphoni siguron mbrojtje nga uji
Uroj ta bleni dhe gezoni

Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)?!

Posted: 08 Sep 2016 07:24 AM PDT

Kjo teme eshte e hapur per myslimanet dhe ateistet te cilet nuk e besojne Biblen dhe besojne se ky Liber nxit ne terrorizim, krime makabre e ne gjenocid te popujve. Ateistet dhe myslimanet e ketij forumi mendojne se ky forum eshte anti shqiptar sepse nxit ne urrejtje dhe diskriminim te besimtareve myslimane dhe ateiste. Te krishteret te mos postojne ne kete teme por ketu inkurajohen myslimanet dhe ateistet qe te bijne fakte e argumente te cilat do te tregonin se Bibla nuk eshte e vertete dhe qe besimi ne Zot eshte formuar vetem qe te kontrollohen njerezit, fiset dhe kombet e ndryshme. Me kete teme nuk nxitet dhe nuk mbrohet diskriminimi dhe urrejtja ndaj te krishtereve por pretendohet qe te tregohet nje e vertete qe sipas ateisteve dhe myslimaneve te krishteret e kane mbajtur te fshehte nga ta dhe nga njerezit e tjere. Po e hap une (gjithmone me duhet te bej gjerat me te veshtira :@dd u shkru me hek :) Asnje shqiptar apo shqiptare e asnje njeri apo grua tjeter ne bote nuk duhet te urreje apo te urrehet per shkak te besimit te tij apo te saj.

And Samuel said to Saul, “The Lord sent me to anoint you king over his people Israel; now therefore listen to the words of the Lord. Thus says the Lord of hosts, ‘I have noted what Amalek did to Israel in opposing them on the way when they came up out of Egypt. Now go and strike Amalek and devote to destruction all that they have. Do not spare them, but kill both man and woman, child and infant, ox and sheep, camel and donkey.’” (1 Sam 15:1‑3)

1 Samuelit Kapitulli 15
1 Pastaj Samueli i tha Saulit: "Zoti më ka dërguar që të të vajos mbret mbi popullin tënd, mbi Izraelin; tani dëgjo fjalët e Zotit.
2 Kështu thotë Zoti i ushtrive: Unë do ta dënoj Amalekun për atë që i bëri Izraelit kur i preu rrugën, ndërsa po dilte nga Egjipti.
3 Tani shko, godit Amalekun dhe cakto shfarosjen e të gjitha gjërave që ai ka pa pasur fare mëshirë për të, por vrit burra dhe gra, fëmijë dhe foshnja gjiri, lopë e dhen, deve dhe gomarë".

A ka gzime ku ska paqë...?

Posted: 08 Sep 2016 05:36 AM PDT

Emri: PAQ.jpg  Shikime: 49  Madhësia: 33.4 KB
përshndetje i nderuemi lexues .
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Sot datë 08 - 09 - 2016 festa e ditlindjeve te antarve t'forumit shqiptar.gzime .

Posted: 08 Sep 2016 01:30 AM PDT

mr t (49),
markos (46), Emri: 7.jpg  Shikime: 65  Madhësia: 20.3 KB
Leonard Skynard (46),
Bega (43),
Naimi74,
Sirio00 (40),
Arenaa (38),
VERVO FR (38),
adi44 (38),
Korab (38),
gejsi (37),
vlonjatja001 (36),
Nexhat Q (34),
kloard (32),
shezai (31),
selua (31),
taekwon-do (28),
KilleR (28)
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

AlbaSoul CHAT. dhe IRC.AlbaSoul.com ???

Posted: 07 Sep 2016 08:18 PM PDT

Përshendetje

unë jam nga kosova, thuaj se nje user i chatit albasoul qysh tek webmasteri kur ka kann Shqiperia. deri ne vitin 2006 edhe mo skam pasë kohë të hy ne Internet, kur sot u futa në Chat edhe dhe pashë vetëm 4 persona online, ku osht problemi a din dikush mem informu.
mendoja të bashkohemi të gjithë kta usera edhe zbashku me Albo, edhe forumin edhe njerzit qe kann kann në kohat e mira edhe të vështira të i bashkohen chatit edhe të bejmë një Chat tamam si ka qen Shum kohë më parë, me pasë një Chat që ka rregull që ka një moto të një shpirti shqiptarë, pamarrë parasysh nga vjen nga cili rajon, Albasoul është një histori Shum e madhe në ket Forum jam regjistru ne vitin 2004 por në Chat albasoul që ka pasë në webmaster mos gabovsha hala ma i vjetër, mendojë që osht koha për nje organizim të madh edhe të kemi nje vend ku takohen shqiptarët e gjitha vendve Shqiperi,kosove,maqedoni,cameri,kosovlindore, etj.. edhe ne gurbetqaret qe kemi marr rrugt pa kthim..edhe një pershendetje për të gjth shqiptaret kudo që jan, pa dalliime feje partie etj..
ne duhemi të mbështetim njër tjetrin, sepse ne jemi ato qe i kemi tregu botës qe kush o SHQIPTARI..


Rrespekte Safet Berisha.

Si mund te hiqet expulsi nga Zvicra?

Posted: 07 Sep 2016 08:37 AM PDT

Pershendetje miq.

Kam nje problem , kam patur ekspuls ne shtetin e Zvicres per 2vjet kete e kam marre ne 2014 shkurt dhe ma ka mbaruar ne 2016 shkurt.
Gjoben qe mora nga autoritetet zviceriane e kam paguar por ende nuk mund te udhetoj perseri ne ate vend pasi nuk me lejohet.
Me kan then qe duhet te kontaktoj me nje avokat i cili mund te heqi ekspulsin pasi afati i tij ka mbaruar tashme.

Jam duke gjetur disa numra telefoni ne internet zyra ligjore por nuk po marr ende nje pergjigje , pasi shume nuk merreshin me kete ceshtje.
Neqoftese keni ndonje avokat shqiptar qe jeton ne zvicer , ose ndonje avokat zvicerian qe mund te me ndihmoj ne kete ceshtje do i lutesha te me jepnit ndonje numer telefoni ose keshille si hiqet ne kete rast.

Ju faleminderit.

Related Posts :