Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Forumi Shqiptar: “Kryefamiljari i rregullt :” plus 3 more

loading...

Forumi Shqiptar: “Kryefamiljari i rregullt :” plus 3 more


Kryefamiljari i rregullt :

Posted: 10 Sep 2016 01:23 PM PDT

Emri: 11.jpg  Shikime: 26  Madhësia: 51.1 KB
përshndetje i rrespektueshmi lexues
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Serbia në shok: Nis lufta për Republikën e Vojvodinës!

Posted: 10 Sep 2016 12:37 PM PDTSerbia në shok: Nis lufta për Republikën e Vojvodinës!Saturday, September 10th, 2016 |
Unë nuk besoj se Vucic ishte besimi naiv se ata do të kenë qeverinë në Vojvodinë, vetëm atë që do të fitojë zgjedhjet,. Në fund të fundit, ne kemi parë se ne ish Jzosllacvi kane fitar me gjak e pa gjak edhe vende me t evogla se Vojvodoina, sikur Mali i Zi , Maqednia apoi Kosova, sot Aktuelno24, transmeton ahjemncia e lajemeve "Presheva Jonë"

Kjo është, megjithatë, se fitorja e tij ishte e nevojshme si burim i legjitimitetit që do të në përgjithësi kanë për të blerë një biletë për këtë betejë. Ka parëndësishëm fakti – në lidhje me rëndësinë e zgjedhjeve për kryerjen e qeverisë – është e nevojshme të theksohet vetëm për shkak se ju mundi anë, ne do të shohim, rezultati im i varfër i zgjedhjeve është në asnjë mënyrë nuk përjetohet si një humbje e legjitimitetit, dhe për këtë arsye jo si një arsye për të hequr dorë pushtetin.
Përgjigja në pyetjen se ku humbësit e zgjedhjeve rrjedhin legjitimitet për luftë të mëtejshme, si diamant hapet në ngjarjet rreth televizionin lokal, vendi se hapësira më të vogël të mundshme përmban të gjitha personazhet e Vojvodinës, të gjitha ndërlikimet, të gjithë polemika e dhe, natyrisht, të gjitha kurthet. Kjo është arsyeja pse lufta për RTV bërë asgjë më pak se një betejë për Vojvodinën – Nota Bene! – Mbase beteja më e rëndësishme politike e këtij brezi të serbëve, vendi ku Serbia ka një shans për të marrë dekada dy e gjysmë e prirje të keqe; por edhe një vend ku ju mund të zhytet, ndoshta përgjithmonë.
Jo vetëm që ishte televizioni RTV Pajtiç, siç thotë sot Vucic, e vërteta, nuk është i shtyrë nga nevoja për një diagnozë të duhur, por edhe për qëllimin politik të negociuar. Kjo ishte më shumë se kaq. Shumë më tepër se Partia Demokratike, e cila, së bashku me Çanak korruptuar, nga motori me largimin e Vojvodinës të Serbisë (mbi politikave adekuate ekonomike dhe kulturore të Statutit dhe) në një klient të thjeshtë dhe përfituesit zadriglog të këtij procesi. Ka ajo tashmë ishte një kohë të gjatë që efekti RTV në shkatërrimin e Serbisë fituar një gradë të lartë dhe DS lartë dhe nga maja e Lidhjes, në mënyrë që jastëk e saj për të ardhmen e Vojvodinës nuk është më pak e rëndësishme se Pajticevit
Por kjo nuk është fundi i shkatërrimit piramidale në udhëtimin në krye. Tani ish-redaktorët e RTV, sidomos ndërkohë tij rrahin zemrat e tyre profesionalizmin fshehtën, me shumë arsye dikush mund të pyesni nëse legjitimitetin e profesionalizmit që përmbahet në faktin se ndikimi më i madh në atë shtëpi, dhe redaktorët kishte një shoviniste pronosirani nivel mediokër Dinka Gruhonjiç.

Thjesht: Gruhonjiq – monkey errët trajnuar i cili nuk është memorizuar në ndonjë tekst të qartë apo përfundimin – kishte rolin e postierit në RTV dhe skautët dhe mbrojtësi e kuadrove të rinj, ndërsa ata postë të cilit është shpërndarë nga mënyra se si dhe rendi, janë cocooned në hije të thellë. Në të njëjtën kohë, Legjionarit për shtyp nga Beogradi, i cili udhëhoqi këtë shtëpi nga momenti që erdhi në pushtet, Boris Tadic kompjuter që rezistenca Serbia vdekur dhe se ajo duhet të jetë për të shpejtuar procesin, tregoi se separatizmi Vojvodinës nuk është komunist tij si dhe as në fazën e post-komuniste nuk ishte produkt lëvizja e brendshme e masave lokale, por është imponuar nga lart. Mos, pra, nga Novi Sadi në Beograd, dhe jo anasjelltas, ndërsa në Beograd ardhur nga qarqet katolike Qendrore.
Nuk është, pra, RTV ishte i rëndësishëm në atë që është shikuar në veçanti dhe me ndikim, por nga ajo që ishte një parashikim për të ardhmen e Vojvodinës vetëm – një tjetër version të anti-serbe në Ballkan. Ndryshe nga Mali i Zi i pavarur, si e tillë vazhdoi të jetë një pikë e presionit ndaj Serbisë, Vojvodinë, në këtë projekt, edhe pse goditjen përfundimtare, ajo duhet të jetë vetëm një pre, një pjesë e vogël e botës shumë e mirë për të qëndruar me Serbinë.

Si autonome Vojvodina nuk është një produkt i lëvizjes së brendshme – e cila, sigurisht, nuk do të thotë se pikat e kontrollit në provincë nuk janë krijuar se qëndrim – tregon se sa më e madhe të rezistencës ndaj ndryshimeve në transmetimin e dhënë në Beograd se sa në Novi Sad.
Në fund të fundit, ne kemi parë tashmë; Jo nëse legjitimitetin e viteve në hapësirën publike fituar duke qenë në favor të shkëputjes së Kosovës dhe ndarjen e Malit të Zi dhe të përhershme të humbasin përkushtimin e tyre ndaj një shtet të bashkuar të përbashkët të Serbisë dhe Malit të Zi. Beteja e Vojvodinës ka filluar, ndoshta në momentin e fundit kur Serbia ende mund të ketë iniciativën.

Thojën se kanga : është ilaçë .

Posted: 10 Sep 2016 07:11 AM PDT

Emri: 2.jpg  Shikime: 79  Madhësia: 54.3 KB
përshndetje i nderuemi lexues .
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Sot kan festë ditlindjet e datës : 10 - 09 - 2016 . E kalojëshi gezueshëm .

Posted: 10 Sep 2016 01:36 AM PDT

Emri: 2.jpg  Shikime: 94  Madhësia: 24.9 KB

picaso,
claudio ny,
xhimi,
zoro,
FIKSFARE (64),
Ademi (52),
florin (49),
Cjapi (46),
latifi (46),
alex01 (41),
BLACK_EAGLE_ (40),
Sorra (40),
time (39),
cima (38),
ILIRI78 (38),
astro77 (38),
vince (38),
Algena (37),
Panatha (37),
KUKSJANI (37),
Kalithea_Girl (37),
Propagand (36),
LINA (36),
rino (36),
lordi (36),
renoks (36),
AMICO (36),
permetarja (35),
ESIDA (34),
rexhina (34),
Mario-G (33),
Davius (33),
sabian (33),
Thief (32),
BiNA84 (32),
Curly (32),
Kuleli (31),
[-MBRETI-] (31),
benjamin (30),
-=LlaCiPaCi=- (30),
LlaCiPaCi (29),
MIG 09 (28),
TaulantTetova (27),
OLTA.DUKA (27)
Fotografitë e Bashkëngjitura
 

Related Posts :