Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Koha.net: “Për zgjedhjet në Rusi votuan edhe shqiptarët që komunizmi ua la nënshtetësinë” plus 19 more

loading...

Koha.net: “Për zgjedhjet në Rusi votuan edhe shqiptarët që komunizmi ua la nënshtetësinë” plus 19 more


Për zgjedhjet në Rusi votuan edhe shqiptarët që komunizmi ua la nënshtetësinë

Posted:

Për fatin e Kremlinit është votuar edhe në Tiranë nga shtetas rusë që jetojnë në Shqipëri, por edhe shqiptarë që gëzojnë shtetin e dyfishtë, trashëgim që nga koha e miqësisë së madhe shqiptaro-sovjetike.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Qeveria ende s’e ka gati ligjin për Trepçën, merr akuzë nga opozita [video]

Posted:

Ligji dhe strategjia për kombinatin "Trepça" ende nuk janë bërë gati nga qeveria.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Mustafa: Kisha te UP-ja mos të rrënohet, të mbetet dëshmi e aparteidit

Posted:

Deputeti i LDK-së në Kuvendin e Kosovës, Muhamet Mustafa, ka shprehur qëndrimin se kisha ortodokse në kampusin universitar të UP-së nuk duhet rrënuar. Sipas tij, ajo duhet trajtuar si dëshmi e një kohe e regjimi të aparteidit.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Sipas Agjencisë së Akreditimit asnjë kolegj privat s’i plotëson kriteret për të qenë Universitet [video]

Posted:

Ndonëse kanë shumë studentë, staf akademik, objekte moderne e programe të akredituara, asnjë kolegj privat në Kosovë nuk quhet universitet.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kisha, në shpërputhje me karakterin laik të universitetit [video]

Posted:

Aksioni i studentëve të UP-së para godinës së papërfunduar fetare serbe në oborrin e Universitetit të Prishtinës, e ka sjellë edhe më në qendër debatin për këtë objekt.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Për Lutfi e Alban Dërvishin lëshohet urdhërarrest ndërkombëtar [video]

Posted:

Që nga korriku i këtij viti, babë e bir, Lutfi e Arban Dervishi, janë duke u kërkuar ndërkombëtarisht.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Produktet greke në vendin e parë për import në Shqipëri

Posted:

Produktet greke zënë vendin e parë të importeve në Shqipëri. Lajmi është transmetuar nga agjencia shtetërore greke, e cila i referohet raportit të zyrës së çështjeve financiare dhe tregtare të Ambasadës greke në Tiranë, e në orët në vazhdim ritransmetohet nga shumë portale e media vendase.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Java në vijim do të jetë e ftohtë dhe me shi

Posted:

Mot me vranësira dhe intervale me diell do ta përcjellin vendin gjatë kësaj jave.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Basha: Rama ka zgjedhur trafikantët e banditët, ne qytetarët

Posted:

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, komentoi sot vizitën e kryeministrit në veri të vendit, ndërsa deklaroi se "asnjë investim publik, asnjë metër rrugë, asnjë shkollë e re dhe asnjë vend pune nuk ka pasur në 3 vjet".

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Maqedonia ende pa vullnet për të respektuar gjuhën shqipe në gjithë vendin

Posted:

Implementimi i gjuhës shqipe në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë është e drejtë kushtetuese pavarësisht se cila parti politike e ngrenë si iniciativë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Haxhi Selim Muça - shembull për t’u kujtuar

Posted:

Presidenti Bujar Nishani shprehu sot ngushëllimet për ndarjen nga jeta të ish-kreut të Komunitetit Mysliman Shqiptar, Haxhi Selim Muça.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Gjuha shqipe, mollë sherri mes LSDM-së dhe VMRO-së

Posted:

Partia opozitare LSDM vlerëson se çështja e përdorimit të plotë të dygjuhësisë është një detyrim kushtetues që pret implementimin. Sekretari i përgjithshëm i këtij subjekti, Oliver Spasovski potencoi se çështja e dygjuhësisë ekziston në programin e LSDM-së qysh nga viti i kaluar.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ramiz Kelmendi futet përsëri në llogaritje, mund të marrë postin e zv.kryeministrit

Posted:

Lëshimi i postit të zëvendëskryeministrit nga Kujtim Shala (LDK), duket që ka riaktualizuar dëshirën e biznesmenit Ramiz Kelmendi që të marrë postin për të cilin kishte dhënë dorëheqje pas 15 vjet qëndrimi në AAK, dhe aderimit në Partinë Demokratike të Kosovës, nga e cila doli pas dy viteve si rezultat i mos realizimit të premtimit të këtij posti nga ish-kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Mustafa në New York, lobime për njohjen e Kosovës nga shtetet anëtare të OKB-së

Posted:

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka udhëtuar për në New York, ku do të zhvillojë takime me liderë të shteteve të cilët janë pjesë e aktiviteteve në kuadër të zhvillimit të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Priten të realizohen shumë projekte të arsimit shqip në Mal të Zi

Posted:

Drejtori i Drejtorisë për Arsimin Shqip në Ministrinë e Arsimit të Malit të Zi, Marash Dukaj, ka thënë se drejtorati që ai udhëheq i ka planet dhe qëllimet të cilat synon t'i arrijë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Instituti i PDK-së me doktrinë Xhefersoniane për qeveri të vogël, të thjeshtë dhe strategji antikorrupsion

Posted:

Instituti i sapo themeluar për Studime Politike (ISP) në kuadër të Partisë Demokratike të Kosovës, sipas një komunikate për medie, ka realizuar sot konsultimet e para me ekspertë të pavarur të fushave të ndryshme për të identifikuar prioritetet strategjike të punës së Institutit.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dërguti: Qeveria “Pronto” për Serbinë fsheh Republikën me letër ngjitëse

Posted:

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, mbajti një konferencë për media ku parashtroi shqetësimet lidhur me Marrëveshjen e 14 shtatorit 2016 me Serbinë. Ajo nënvizoi faktin se nën emërtesën liria e lëvizjes po mohohet çdo herë e më shumë shtetësia e Kosovës përballë Serbisë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Jashari optimist për kthimin e borxhit nga Serbia për mbi 60 mijë pensionistë

Posted:

Borxhi i shtetit të Serbisë mbi një miliard euro, ndaj 60 mijë pensionistë të shtetit të Kosovës, të cilëve që nga paslufta iu kishte refuzuar pensioni, në një kohë shumë të shpejtë do të mund të iu kthehet.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Remi i befasuar me protesta dhe kërkon që kisha pranë UP-së të mos preket

Posted:

Ish-komandanti i Zonës Operative të Llapit, Rrustem Mustafa – Remi, nëpërmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook është shprehur i befasuar me protestën studentore te kisha në kampusin e UP-së.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Në vënien e gurthemelit të kishës pa leje në hapësirën e UP-së ishte edhe Arkani [video]

Posted:

Kishës ortodokse serbe në kampusin e Universitetit të Prishtinës, e ashtuquajtur Kisha e Krishtit Shpëtimtar, gurthemeli iu vu më 5 dhjetor 1992. Atëherë në Kosovë funksiononte vetëm pushteti okupues serb, ndërsa shqiptarët, me përjashtim të atyre që i shërbenin atij regjimi, ishin dëbuar nga puna dhe nuk kishin kurrfarë force ndikimi. I okupuar nga regjimi i Millosheviqit ishte edhe Universiteti i Prishtinës.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Related Posts :