Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Lajmet e fundit: “Drejtuesit e Gjykatës Speciale zbarkojnë në Prishtinë - kërkojnë bashkëpunim me institucionet” plus 44 more

loading...

Lajmet e fundit: “Drejtuesit e Gjykatës Speciale zbarkojnë në Prishtinë - kërkojnë bashkëpunim me institucionet” plus 44 more


Drejtuesit e Gjykatës Speciale zbarkojnë në Prishtinë - kërkojnë bashkëpunim me institucionet

Posted: 27 Sep 2016 06:48 AM PDT

Ministrja e Drejtësisë Dhurata Hoxha, priti në takim informues Udhëheqësen e Zyrës Administrative të Dhomave të Specializuara, Fidelma Donlon, e shoqëruar nga udhëheqësi për Mbrojtje Juridike, David Hein, njofton zyra e saj për informim.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

“Eduart Ndocaj u dhunua në Prizren”, deputeti: Lajm i rremë, sulm politik ndaj figurës sime

Posted: 27 Sep 2016 07:09 AM PDT

"Kaubojsi" i parlamentit të Shqipërisë, siç njihet ndryshe deputeti i Lezhës, Eduart Ndocaj, 4 ditë më parë ka zhvilluar një vizitë në Kosovë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Gjenerali amerikan: FSK është gati, vendimin për ta bërë ushtri e merr Kuvendi (Foto)

Posted: 27 Sep 2016 06:39 AM PDT

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Rrahman Rama ka pritur sot në takim zyrtar komandantin e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Evropë, gjenerallejtënant Ben Hodges. Në këtë takim gjenerali amerikan ka shprehur mbështetje për FSK'në, duke shtuar se vendimin për t'u bërë ushtri e merr Kuvendi i Kosovës

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

"Arka" - rasti i radhës që hap nesër Specialja e Maqedonisë

Posted: 27 Sep 2016 06:50 AM PDT

Prokuroria Speciale e Maqedonisë në krye me prokuroren Katica Janeva, nesër, e mërkurë, në konferencë për shtyp pritet të zbulojë detajet për rastin e ri të cilin kjo prokurori e heton.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

​Ja kur do të dalin në shitje biletat për ndeshjen Kosovë – Kroaci

Posted: 27 Sep 2016 08:00 AM PDT

Nesër do të dalin në shitje biletat për ndeshjen ndërmjet Kosovës dhe Kroacisë

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Lajmi i fundit: Lind fëmija i parë në botë i krijuar nga tre persona

Posted: 27 Sep 2016 08:11 AM PDT

BBC raporton se ka lindur fëmija i parë në botë për të cilin është përdorur një teknikë e re e fekondimit nga tre persona, transmeton Gazeta Express.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Trafikuesi i lodrave i Alepos: Njeriu që u sjell dhurata fëmijëve sirian në zona lufte

Posted: 27 Sep 2016 08:10 AM PDT

Pas plot pesë viteve të luftës civile, fëmijët sirianë që jetojnë në zona lufte nuk kanë shumë për të shpresuar. Por, një burrë është duke tentuar t'u sjellë dhurata fëmijëve sirianë, bashkë me ushqim dhe ilaçe themelore.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Më shumë lagje dhe fshatra të Shkupit nesër pa rrymë

Posted: 27 Sep 2016 08:09 AM PDT

Disa lagje dhe fshatra të Shkupit në periudha të ndryshme të ditës nesër do të mbeten pa rrymë elektrike.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Këto janë vendet që do të kenë ndërprerje të rrymës gjatë ditëve në vijim

Posted: 27 Sep 2016 07:50 AM PDT

KEDS nëpërmjet një komunikate për media ka njoftuar se cilat vende gjatë ditëve në vijim do të kenë ndërprerje të energjisë elektrike, transmeton Gazeta Express.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Miliona euro për “Shkupin 2014” do të derdhen edhe në 2017-ën

Posted: 27 Sep 2016 07:50 AM PDT

Projekti "Shkupi 2014" vazhdon edhe në vitin 2017. Me propozim-buxhetin e ri për vitin e ardhshëm janë paraparë 2,1 milionë euro për rindërtimin dhe mbindërtimin e ndërtesës së Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve. Mbi 3,4 milionë euro do të shpenzohen për sheshin "Skënderbeu". Afatet për këto dy objekte që do të jenë në kuadër të projektit "Shkupi 2014", tanimë janë tejkaluar. Sheshi "Skënderbeu" sipas paralajmërimeve të para, duhej të ishte gati para 2 viteve...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ilaçi i parë i tuberkulozit i dedikuar për fëmijë lansohet në Keni

Posted: 27 Sep 2016 07:47 AM PDT

Ilaçi i parë i botës i dedikuar veçanërisht për trajtimin e tuberkulozit tek fëmijët është lansuar në Keni.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Absurdet maqedonase: Qeveria akuzon opozitën për dështimet ekonomike të shtetit

Posted: 27 Sep 2016 07:25 AM PDT

Shqetësimi i Bankës Botërore për shpejtësinë e huamarrjeve në Maqedoni dhe lartësinë e borxhit publik, është konfirmim i paralajmërimeve tona, thotë Kire Naumov nga LSDM. Të dhënat e Bankës Botërore janë shqetësuese dhe konfirmon se borxhi publik këtë vit do të arrijë 50% ndërsa vitin e ardhshëm do të tejkaloj shifrën prej 52%.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ish-shefi i ART'së për Kodin telefonik: Serbia po merr infrastrukturën telekomunikuese në veri të Kosovës

Posted: 27 Sep 2016 07:15 AM PDT

Ish-shefi i Autoritetit Rregullator të Telekomunikacionit, Anton Berisha ka ngritur dyshime bisedimet dhe marrëveshja e Kosovës me Serbinë për kodin telefonik do të përfundojë me dhënien e infrastrukturës telekomunikuese në veri të vendit në shfrytëzim të Beogradit zyrtar në mënyrë që Prishtina ta marrë kodin ITU përmes Serbisë.  

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Projektligji për ndalimin e shamisë në Zvicër dërgohen në Parlament

Posted: 27 Sep 2016 07:12 AM PDT

Dhoma e ulët e Parlamentit të Zvicrës ka votuar sot ngushtë për të përkrahur ndalimin e shamisë në këtë vend, duke i bërë jehonë lëvizjeve të vendeve fqinje si Franca dhe shteteve tjera evropiane për të rritur kontrollin pas sulmeve militante islamike.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Shpërthen laboratori i drogës në New York: Digjet shefi i zjarrfikësve (Foto)

Posted: 27 Sep 2016 07:02 AM PDT

Pas një shpërthimi të fuqishëm që ndodhi në lagjen Bronks të New Yorkut, New York Post raporton se është vrarë shefi i zjarrfikësve të asaj zonë, transmeton Express.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Zonat e përmbytura, shteti maqedonas shpejt harron premtimet

Posted: 27 Sep 2016 06:36 AM PDT

Banorët e fshatrave të Shkupit që pësuan nga përmbytjet e 6 gushtit ende nuk kanë marrë mjetet për kompensimin e dëmeve. Disa zona madje ende nuk janë pastruar tërësisht. Banorët e fshatit Straçincë thonë se kanë probleme me infrastrukturën rrugore për çka vështirësohet qarkullimi i tyre.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Rritet në 177 numri i emigrantëve të mbytur në Mesdhe në tragjedinë e 21 shtatorit

Posted: 27 Sep 2016 06:19 AM PDT

Edhe tetë trupa të tjerë të emigrantëve janë nxjerrë sot nga anija e përmbytur në Detin Mesdhe të mërkurën e kaluar, duke e çuar kështu numrin e përgjithshëm të emigrantëve të mbytur në këtë tragjedi në 177.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Tahiri: Do të marrim kod shtetëror, vetëm Shqipëria mund të aplikojë për ne

Posted: 27 Sep 2016 06:18 AM PDT

Ministrja Edita Tahiri i ka reaguar Marko Gjuriqit, shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, i cili ka thënë se Kosova do ta marrë kodin vetëm për përdorim në kuadër të zonës territoriale të Serbisë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Banka Botërore: Pasiguria politike ngadalëson rritjen ekonomike të Maqedonisë

Posted: 27 Sep 2016 06:15 AM PDT

Rritja ekonomike në Maqedoni pritet të ngadalësohet dhe të arrijë në nivelin prej 2 për qind, për shkak të pasigurisë politike, tha Banka Botërore gjatë prezantimit  edicionit të 10-të nga seria e raporteve për gjendjen e ekonomive në Evropën Juglindore (Shqipëri, Kosovë, Bosnje e Hercegovinë, Maqedoni, Mal i Zi dhe Serbi) me titull "Rritje e qëndrueshme në kushte në rreziqe gjithnjë e më të mëdha".

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Rrihen pesë persona në Prizren, policia konfiskon armë

Posted: 27 Sep 2016 06:04 AM PDT

Pesë persona janë përfshirë në një përleshje fizike në mes vete në fshatin "Dedaj" të Prizrenit.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Sulmohet nga dy pitbulla, e shpëton oficeri i policisë (Video)

Posted: 27 Sep 2016 06:00 AM PDT

Një oficer i policisë e ka shpëtuar një person nga dy pitbulla të tërbuar duke e hipur në përmbi makinën e vet patrulluese.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

VV kërkon konferencë ndërkombëtare për demarkacionin

Posted: 27 Sep 2016 05:58 AM PDT

​​​Lëvizja Vetëvendosje ka dalë me 5 propozime për qeverinë e Kosovës sa i përket demarkacionit me Malin e zi.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Fluidi me lojë shpërblyese: emërto produktin e ri dhe fito

Posted: 27 Sep 2016 05:57 AM PDT

Për tre propozimet më të mira do të ketë edhe shpërblime prej 1,000, 600, dhe 400 euro.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vetura zyrtare shkel Ligjin e komunikacionit, parkohet në trotuar (Foto)

Posted: 27 Sep 2016 05:55 AM PDT

Sot në Prishtinë përkatësisht në rrugën "Lidhja e Prizrenit" apo siq njihet ndryshe lokacioni i Tegut të Gjelbër, një veturë zyrtare i ka shkelur rregullat e komunikacionit.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Konfiskohen 35 kilogramë substancë narkotike, arrestohet i dyshuari (Foto)

Posted: 27 Sep 2016 05:53 AM PDT

Policia e Kosovës njofton se ka konfiskuar 35 kilogramë substancë të dyshuar narkotike dhe ka arrestuar personin e dyshuar

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Shërbimi Spitalor gjobitet me 25 mijë euro pas ankesës së kompanive

Posted: 27 Sep 2016 05:49 AM PDT

Gjendja jo e mirë në spitalet e Kosovës, mungesa e barnave, aparaturave, mungesa e buxhetit janë vetëm disa nga mangësitë e spitaleve në Kosovë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Shpërthim i fuqishëm në New York (Foto/Video)

Posted: 27 Sep 2016 05:44 AM PDT

Një shpërthim i fuqishëm sapo ka ndodhur në lagjen Bronks të New Yorkut, i cili ka djegur pesë shtëpi

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kinë: Shpërthim në minierën e thëngjillit, 9 të vdekur, 11 të bllokuar

Posted: 27 Sep 2016 05:34 AM PDT

Nëntë persona janë vrarë dhe 11 të tjerë kanë mbetur të ngujuar nëntokë në një shpërthim gazi në një minierë thëngjilli në veriperëndim të Kinës.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Graçanicë: Gjendet trupi i foshnjës dymuajsh në pus

Posted: 27 Sep 2016 05:32 AM PDT

Trupi i një foshnje dymuajshe është gjetur mëngjesin e sotëm në pusin që ndodhet në shtëpinë e prindërve të fëmijës, të cilët e kishin raportuar zhdukjen.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

12 ushtarë afganë vriten derisa flinin

Posted: 27 Sep 2016 05:23 AM PDT

Së paku 12 ushtarë afganë janë vrarë derisa flinin, në një sulm që ka dyshime se është lehtësuar nga kolegët ushtarë, me lidhje të mundshme me talibanët.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Bagdadi goditet nga 3 sulme vetëm sot: 17 të vrarë, 50 të lënduar (Foto)

Posted: 27 Sep 2016 05:21 AM PDT

Të paktën 17 persona janë vrarë dhe më shumë se 50 të tjerë janë lënduar në tri sulme në rrethinat e dominuara nga myslimanët shiit në Bagdad, njofton policia.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Parisi e aprovon propozimin për park nudist

Posted: 27 Sep 2016 05:09 AM PDT

Parisi mund të ndërtojë një park për nudistët hiç më larg se verën e ardhshme, që më shumë mundësi do të jetë i pari i këtij lloji në një kryeqytet, në vendin që është top destinacion botëror për ata që duan të kalojnë kohën e lirë të zhveshur.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

SHBA i jep Kosovës 27 milionë dollarë - do të përdoren kundër korrupsionit

Posted: 27 Sep 2016 05:01 AM PDT

Marrëveshja 27 milionë dollarëshe për grant nga SHBA'ja për Kosovën, e nënshkruar nga Presidenti Hashim Thaçi dhe Drejtori i USAID'it James Hope, në prani të ambasadorit amerikan në Prishtinë Greg Delawie, ka tri objektivave zhvillimore. Përmirësimi i sundimit të ligjit dhe qeverisja që i plotëson nevojat e qytetarëve, shtimi i investimeve dhe krijimi i punësimit në sektorin privat dhe zhvillimi i kapitalit njerëzor janë përfitimet e marrëveshjes.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Konferenca për Islamin, 10 vjet suksese dhe probleme

Posted: 27 Sep 2016 04:45 AM PDT

Konferenca për Islamin e themeluar më 27.09.2006 synonte të ishte një platformë dialogu shtetëror me myslimanët në Gjermani. Në 10-vjetorin e saj ajo feston suksese, por ka edhe probleme.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vodhi vota për partinë, dënohet me burg kryesuesi i Kuvendit Komunal

Posted: 27 Sep 2016 04:39 AM PDT

Gjykata Themelore në Gjilan e ka dënuar kryesuesin e Kuvendit Komunal të Vitisë, Naim Pira, më 6 muaj burgim me kushte. Ai është shpallur fajtor për manipulim me vota në zgjedhjet parlamentare të vitit 2010.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Policia shpërthen në mënyrë të kontrolluar bombën tek objekti i Qeverisë

Posted: 27 Sep 2016 04:20 AM PDT

Pjesëtarët e Policisë së Kosovës kanë arritur që ta largojnë mjetin e dyshuar shpërthyes nga zyra Administratës Pensionale të Kosovës te ndërtesa e ish-Rilindjes në Prishtinë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Shtyhet seanca e Komisionit kuvendor për raportin e Prokurorisë Speciale

Posted: 27 Sep 2016 04:03 AM PDT

Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, në të cilin është dashur të vazhdojë debati rreth Raportit për punën e Prokurorisë Speciale Publike sot është anuluar.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Presidenti i Filipineve: Ta rifusim në fuqi dënimin me vdekje, nëse Zoti nuk ekziston

Posted: 27 Sep 2016 04:03 AM PDT

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka bërë thirrje që dënimi me vdekje në vend të rifutet në fuqi, duke pohuar se ateizmi në rritje dhe agnosticizimi donë të thonë se njerëzit nuk iu frikohen dhe s'e respektojnë ligjin.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Shpendi u blen qumësht nxënësve

Posted: 27 Sep 2016 03:56 AM PDT

Pas kifleve, nxënësit e Komunës së Prishtinës do të mund të shoqërohen edhe me nga një gotë qumësht.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Anulohet seanca gjyqësore kundër gazetarit Bozhinovski

Posted: 27 Sep 2016 03:50 AM PDT

Për herë të dytë është shtyrë fillimi i procesit gjyqësor kundër gazetarit Zoran Bozhinovski. Për shkak të mungesës së gjyqtares që merret me lëndën, gjykimi u shty për më 19 tetor, ndërsa Bozhinovski sot nuk u soll në gjykatë. Gjykata ka vendosur të mos e sjellë, pasi seanca do të shtyhej dhe me mosardhjen e tij do të zvogëlohen shpenzimet.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vajza e viktimës në SHBA: Prindërit tanë po vriten

Posted: 27 Sep 2016 03:42 AM PDT

Një vajzë e vogël, e cila është viktimë e sulmeve me armë që ndodhën në qytetin Charlotte në SHBA, ka emocionuar tej mase pjesëtarët e gjykatës së vendit, kur ka treguar për përjetimin e saj

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Nënshkruhet marrëveshja historike, i jep fund konfliktit të armatosur 52-vjeçar në Kolumbi

Posted: 27 Sep 2016 03:41 AM PDT

Qeveria e Kolumbisë dhe rebelët e grupit majtist, Farc, kanë nënshkruar një marrëveshje historike që edhe zyrtarisht i jep fund konfliktit të armatosur 52-vjeçar.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ish-kryeministri Buçkovski do të gjykohet nga e para

Posted: 27 Sep 2016 03:37 AM PDT

Gjykata Supreme e Maqedonisë i anuloi vendimet e Gjykatës Themelore Shkupi 1 nga 1 qershori i vitit 2013 dhe Gjykatës së Apelit të Shkupit nga 30 korriku i vitit 2014 dhe ka urdhëruar që procedura gjyqësore të nisë nga fillimi.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Sulmet në Aleppo: 26 të vdekur, përfshirë edhe gjashtë fëmijë

Posted: 27 Sep 2016 03:27 AM PDT

​Sipas Observatorit për të Drejtat e Njeriut, nga bombardimet në Aleppo të Sirisë, kanë mbetur të vdekur 26 persona, duke përfshirë edhe gjashtë fëmijë, shkruan CNN, transmeton Express.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

OBSh: 92% e njerëzve në mbarë botën janë të prekur nga ndotja e ajrit

Posted: 27 Sep 2016 03:27 AM PDT

Më shumë se nëntë nga 10 njerëz në gjithë botën jetojnë në zona me ndotje të tejkaluar të ajrit, e cila kontribuon në sulme, sëmundje të zemrës, kancer të mushkërisë dhe probleme të tjera.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Related Posts :