Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

“Qysh me përgaditë gjalpë bajamesh?” plus 4 more Qysh me

loading...

“Qysh me përgaditë gjalpë bajamesh?” plus 4 more Qysh me


Qysh me përgaditë gjalpë bajamesh?

Posted: 21 Sep 2016 01:35 PM PDT

Përbërësit:

  • 2 gota bajame
  • 1 lugë caji vaj
  • 1 lugë mjaltë (opcionale)
  • gjalpe-1

1.Lëshoni furrën në 180 gradë dhe lyjeni me vaj.

gjalpe-2

2.Vendosni letër për pjekje në tepsi dhe shtoni bajamet.

Pas 7-8 minutash largoni tepsinë nga furra.

gjalpe-3

3.Në mikser vendosni bajamet e pjekura, pak kripë, dhe mjaltën nëse dëshironi.

gjalpe-4

4.Aktivizoni mikserin dhe pas disa minutash largoni bajamet që ngjiten në skaje, që të përzihen në mënyrë të barabartë.

gjalpe-5

5.Vazhdoni të përzieni derisa bajamet të kthehen në formë gjalpi, dhe vendosni në një kavanoz.

gjalpe-6

The post Qysh me përgaditë gjalpë bajamesh? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me rikthy historinë e fshirë të kërkimit?

Posted: 21 Sep 2016 01:04 PM PDT

Nga përzgjedhjet për ushqimet te pyetjet e çuditshme për shëndetin apo ndonjëherë edhe për dëshirat tuaja më sekrete, Google i ka parë të gjitha dhe i ka ruajtur ato të gjitha.

Prandaj të fshish historinë nga browseri të bën të ndihesh mirë, por nëse mendoni se keni fshirë çdo gjurmë, mendojeni edhe njëherë.

Google ruan një kopje të gjithçkaje që ju keni kërkuar, edhe ato që ju mendoni se i keni fshirë.

Nëse ju jeni gati që të përballeni me të vërtetën hapni history.google.com/history nga browseri që ju përdorni.

historia-kerkimit

The post Qysh me rikthy historinë e fshirë të kërkimit? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me ulë temperaturën e fëmijës?

Posted: 21 Sep 2016 12:58 PM PDT

1.Patate në çorapet e fëmijës

 

Lani një patate, qërojeni në feta dhe futeni brenda në çorapet e fëmijës dhe më pas vishjani.

Fever, measuring temperature for little baby child

 

2.Raki

 

Holloni një filxhan të vogël raki me një sasi të barabartë të ujit.

 

Lagni një napë në këtë përzierje dhe e vendosni atë në këmbët e fëmijës për 5 minuta.

 

Një napë tjetër me lëng limoni mund t'ia vendosni fëmijës dhe në ball.

 

Bëni një dush të ngrohtë fëmijës suaj.

 

Jepini shumë lëngje fëmijës

 

Nëse fëmija juaj është më i vogël se 3 muaj dhe ka ethe, ju duhet të telefononi mjekun menjëherë.

temperatura-bebes-3

The post Qysh me ulë temperaturën e fëmijës? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me shëru reumën?

Posted: 21 Sep 2016 12:11 PM PDT

Për të shëruar reumën luani 30-40 gr xhenxhefil të thatë ose 100 gr xhenxhefil të freskët, e futni në qese.

 

Qesen e vendosni në enë me ujë dhe e lini të vlojë për 5 minuta.

 

Leckën apo thesin prej pambuku e futni në ujë, shtrydheni ujin tepricë dhe e futni në vendin ku ndjeni dhimbje.

 

Lyerjen e bëni çdo pesë minuta dhe këtë e bëni për së paku tri herë.

 

Kjo lyerje ju ndihmon kur keni problem me artritin, reumatizmin, dhimbjet në shpinë, dhimbjet gjatë ciklit menstrual, dhimbjet e dhëmbit, dhimbjet si pasojë e gurëve në veshka, ngërçet në qafë dhe astma.

reuma

The post Qysh me shëru reumën? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me përgaditë maskë për shtim të flokëve?

Posted: 21 Sep 2016 11:15 AM PDT

Përbërësit:

  •  Dy lugë gjelle vaj ricini
  •  Një të verdhë të vezës
  •  Një lugë gjelle mjaltë

 

Të gjithë përbërësit i përzieni bashkë, dhe produktin e fituar e aplikoni në flokë.

 

Flokët i mbuloni me një qese ose mbulojë të flokëve, dhe i lini ashtu për dy deri katër orë.

 

Pas dy ose katër orëve, flokët i pastroni me shampon dhe zbutës të flokëve.

 

Këtë proces e përsëritni një deri dy herë në javë për dy muaj.

maske-per-shtim-te-flokeve

The post Qysh me përgaditë maskë për shtim të flokëve? appeared first on Kërko Qysh me.

Related Posts :