Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

“Qysh me rikthy shkëlqimin e hekurit?” plus 5 more Qysh me

loading...

“Qysh me rikthy shkëlqimin e hekurit?” plus 5 more Qysh me


Qysh me rikthy shkëlqimin e hekurit?

Posted: 22 Sep 2016 04:16 PM PDT

Në fillim, hiqni pëlhurat e ngjitura nga fundi i hekuirt.

Nëse nuk mund ta bëni me dorë, atëherë provoni me një pincetë ose shkop druri.

Pasi ta keni pastruar mirë, apikojeni këtë teknikë të thjeshtë:

Hidhni disa lugë kripë në një pecetë pambuku, të cilën e keni vendosur në tavolinën për hekurosje apo ndonjë sipërfaqe tjetër të sheshtë.

Lëshojeni hekurin në temperaturë të lartë dhe pasi të fillojë të ngrohet, filloni ta hekurosni pecetën  e cila është e mbuluar me kripë.

Hekurosni për pak kohë e më pas fikni hekurin.

Kur plotësisht të ftohet, pastrojeni apo fshini fundin me një leckë të lagur.

hekurosje

The post Qysh me rikthy shkëlqimin e hekurit? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me hidratu lëkurën?

Posted: 22 Sep 2016 04:08 PM PDT

Janë disa maska hidratuese për fytyrën, të cilat mund të përdoren shpesh.

Një maskë e tillë është:
-½ kastravec i grirë
-1 lugë çaji mjaltë
-1 lugë gjelle lëng limoni.
Mjafton të miksoni të gjithë përbërësit dhe aplikojeni në fytyrë të pastër për 15 minuta dhe pastaj shpërlani.

hidratuese

The post Qysh me hidratu lëkurën? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me përmirësu qarkullimin e gjakut?

Posted: 22 Sep 2016 03:44 PM PDT

1.Piperi i kuq siguron qarkullim të mjaftueshëm  të gjakut dhe mban zemrën e shëndetshme.

Gjithashtu ndihmon në tretjen e ushqimit.

qarkullimi-gjakut

2.Kakao është burim i shkëlqyeshëm i magnezit, i cili zvogëlon efektet e stresit në trup.

Parandalon edhe sëmundjet kardiovaskulare.

qarkullimi-gjakut-2

3.Hudhra mban nën kontroll kolesterolin, si dhe parandalon infeksionet e ndryshme.

Nga konsumimi i hudhrës parandalohet grumbullimi i trombociteve.

qarkullimi-gjakut-3

The post Qysh me përmirësu qarkullimin e gjakut? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me largu yndyrën e tepërt të flokëve?

Posted: 22 Sep 2016 03:32 PM PDT

Përbërësit:

1 lugë mjaltë

1 lugë ujë

1 e verdhë veze

Lëngu nga gjysma e limonit.

Udhëzim:

1. Përzieni të gjithë përbërësit së bashku.

2. Aplikoni maskën në rrënjë dhe në gjatësinë e flokut.

3.Pastroni flokët pas gjysmë ore.

 

maskkk

The post Qysh me largu yndyrën e tepërt të flokëve? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me i pastru mushkëritë?

Posted: 22 Sep 2016 01:41 PM PDT

1.Hapi i parë drejtë pastrimit të mushërive për 3 ditë është largimi i produkteve qumështore nga dieta juaj ditore.

Në ditën e parë të pastrimit, pini një caj bimor para se të flini.

mushkeri-3

2.Të nesërmen në mëngjes lëngun e dy limonave e shtoni në 250 ml ujë.

Konsumoni edhe 250 ml lëng kokosi apo grejfruti.

3.Mes mëngjesit dhe drekës duhet të pini 300 ml  lëng karrote, pasi që ky lëng ndihmon në alkalinizimin e gjakut.

mushkeri-2

4.Në drekë pini 300 ml lëng të pasur me kalium.

5.Para se të flini pini edhe një gotë lëng boronice.

Ky regjim ditor të përsëritet për 3 ditë.

mushkeri-1

The post Qysh me i pastru mushkëritë? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me përgaditë akullore me banane?

Posted: 22 Sep 2016 01:07 PM PDT

Përbërësit:

  • 3 banane
  • 4 luleshtrydhe
  • Mjaltë
  • 2 lugë kokos.

akullore-me-banane

1.Vendosni bananet e copëtuara dhe të ngrira në mikser, si dhe luleshtrydhet e ngrira.

akullore-me-banane-1

2.Shtoni mjaltin dhe përzieni derisa të arrini një masë kremoze.

akullore-me-banane-2

3.Vendoseni në një enë me kapak për ngrirje, shtoni mbi kokos dhe vendoseni në friz për disa orë para servimit.

akullore-me-banane-3

The post Qysh me përgaditë akullore me banane? appeared first on Kërko Qysh me.

Related Posts :