Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

“Qysh me u kujdes për materiale të lëkurës?” plus 5 more Qysh me

loading...

“Qysh me u kujdes për materiale të lëkurës?” plus 5 more Qysh me


Qysh me u kujdes për materiale të lëkurës?

Posted: 26 Sep 2016 03:35 PM PDT

1.Mbani rrobat me materiale të lëkurës të pastra.

Mundoni të largoni papastërtitë me një leckë të lagur të paktën një herë në javë.

materiali-lekures-1

2.Nëse ka njolla fërkoni me furcë së pari, pastaj me leckë të lagur.

materiali-lekures-2

3.Shmangni përdorimin e deterxhentëve, pasi që këto kemikale mund të largojnë vajërat natyral në lëkurë duke shkaktuar dëmtimin e lëkurës.

materiali-lekures-3

4.Largoni lagështinë e tepërt nga materiali me anë të një lecke të thatë.

materiali-lekures-4

The post Qysh me u kujdes për materiale të lëkurës? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me shtu jetëgjatësinë e baterisë në laptop?

Posted: 26 Sep 2016 03:22 PM PDT

1.Reduktoni nivelin e ndriqimit të ekranit.

laptop-1

2.Klikoni në pullën e miut në anën e djathtë dhe klikoni në Screen Resolution, dhe ulni atë në madhësi më të vogla.

laptopi-2

3.Ulni zërin, ose nëse nuk ju nevojitet ndaleni atë.

laptopi-3

4.Mënjanoni përdorimin e CD apo DVD nëse nuk ju nevojiten patjetër.

laptopi-4

The post Qysh me shtu jetëgjatësinë e baterisë në laptop? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me fillu jetë të re?

Posted: 26 Sep 2016 02:06 PM PDT

1.Vendosni se përse dëshironi të ndryshoni gjërat në jetën tuaj duke filluar një jetë të re.

Shkaqet mund të jenë tragjedi personale të cilat kanë shkatërruar lidhje, familje apo ndonjë punë.

Hapi i parë drejt një fillimit të ri është të dini se qfarë dëshironi nga jeta.

jete-te-re-2

2.Nëse dëshironi të bëni ndryshime të mëdha, duhet të kaloni kohë duke menduar për pasojat e veprimeve që po bëni, sepse ndryshimet e mëdha është e vështirë të c'bëhen.

jete-te-re-1

3.Konsideroni se qfarë do të ju duhet që të arrini qëllimet tuaja dhe të filloni jetën e re, dhe se si do të arrini.

 

Happy woman welcomes the morning with a smile on a beach

Happy woman welcomes the morning with a smile on a beach

The post Qysh me fillu jetë të re? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me përgaditë biftek me salcë këpurdhash?

Posted: 26 Sep 2016 01:06 PM PDT

Përbërësit:

 • 500 gram biftek
 • 250 gram këpurdha
 • 1 qepë
 • 1 lugë miell
 • 1 gotë ajkë
 • 1 copë djath
 • Vaj
 • Piper
 • Kripë.

Së pari bifteku pritet në file dhe pjeket në skarë.

Ndërkohë në vaj fërgohet qepa e grirë hollë.

Shtohen këpurdhat e prera hollë dhe pak ujë.

Ena mbulohet me kapak dhe pasi të zbuten këpurdhat, hidhet 1 lugë miell i përzier me ½ gote ujë.

Zihet 10 minuta dhe shtohet mbi biftekun e pjekur.

salce-kepurdhash

The post Qysh me përgaditë biftek me salcë këpurdhash? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me largu ngjitësin nga lëkura?

Posted: 26 Sep 2016 12:32 PM PDT

1.Vendosni një sasi të vogël vaj ulliri në një leckë dhe fërkoni mbi lëkurën në të cilën është mbetur ngjitës për disa minuta.

ngjitss-1

2.Losionët e ndryshëm për lëkurë mund të jenë efektivë në largimin e ngjitësit.

Aplikoni një sasi në lëkurë, lejoni të qëndroj për disa minuta dhe pastaj mundohuni ta largoni shtresën e ngjitësit.

ngjitss-2

3.Me anë të acetonit mund të largohet ngjitësi, mirëpo mos e provoni këtë mënyrë nëse keni lëkurë të ndishme, pasi që kemikalet në aceton mund të irritojnë lëkurën.

ngjitss-3

The post Qysh me largu ngjitësin nga lëkura? appeared first on Kërko Qysh me.

Qysh me i zbutë duart për 1 minutë?

Posted: 26 Sep 2016 10:50 AM PDT

Me këtë skrab  të thjeshtë, duart tuaja do të jenë 10 herë më të buta në vetëm 1 minutë.

Përbërësit:

 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë sheqer.

Vaji i ullirit zbutë dhe hidraton qelizat e lëkurës.

Sheqeri largon qelizat e vdekura të lëkurës.

1-minut-2

1.Vendosni sheqerin në shuplakë të dorës dhe shtoni vajin mbi sheqer.

2.Përzieni  dhe masazhoni duart dhe gishtërinjtë për 30 sekonda.

3.Lejoni  skrabin të qëndroj në duar për 30 sekonda të tjerë dhe pastroni duart.

 

1-minut

The post Qysh me i zbutë duart për 1 minutë? appeared first on Kërko Qysh me.

Related Posts :