Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Zëri: “Ky është profesori nga Mitrovica që ligjëron në Harward” plus 29 more

loading...

Zëri: “Ky është profesori nga Mitrovica që ligjëron në Harward” plus 29 more


Ky është profesori nga Mitrovica që ligjëron në Harward

Posted: 14 Sep 2016 02:42 PM PDT

Jerry X. Mitrovica është pjesë e Universitetit të Harwardit që nga viti 2009 si profesor i Gjeofizikës. Puna e tij fokusohet kryesisht në përgjigjen e Tokës ndaj forcave të jashtme dhe të brendshme në distancë kohore nga disa sekonda deri në miliarda vjet Mitrovica ka shkruar gjerësisht mbi tema që lidhen me stabilitetin rrotullues të Tokës dhe planeteve të tjera, gjeodinamikës ndërsa me theks të veçantë ka shkruar lidhur me ndryshimet klimatike dhe ndryshimin e nivelit të detit, transmeton Klan Kosova. Jerry X......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Hillary Clinton është 'e shëndetshme dhe e aftë' për presidente

Posted: 14 Sep 2016 02:38 PM PDT

Hillary Clinton është "e shëndetshme dhe e aftë" për të shërbyer si presidente e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka thënë mjekia e saj, teksa ekipi i fushatës së saj ka publikuar raportin e saj më të ri mjekësor. Kandidatja demokrate për presidente "po vazhdon të përmirësohet", pas diagnostikimit me pneumoni, ka bërë të ditur ekipi i fushatës së saj nëpërmjet një komunikate, raporton BBC. Ekipi i fushatës po ashtu ka thënë se......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kujdes, këto zakone ju dëmtojnë veshkat

Posted: 14 Sep 2016 02:15 PM PDT

Veshkat janë ndër organet vitale të trupit, pasi funksioni i tyre është eliminimi i mbeturinave dhe toksinave nga trupi. Kështu, ato rregullojnë nivelet e mineraleve, të tilla si kalcium dhe fosfat. Përveç kësaj, veshkat rregullojnë presionin e gjakut duke prodhuar hormonet themelore që janë të nevojshme për këtë funksion. Ato i shërbejnë trupit si një filtër natyror i gjakut. Disa zakone, në dukje të padëmshme, mund t’i dëmtojnë shumë veshkat duke shkaktuar probleme serioze në......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Rashiq: Nuk kemi qëndrim zyrtar për demarkacionin

Posted: 14 Sep 2016 02:04 PM PDT

Derisa të mos ketë bisedime me zyrtarët e Kosovës rreth marrëveshjes së Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, pozita e serbëve në institucionet e Kosovës mbetet e pandryshuar, ka thënë deputeti sern në Kuvendine Kosovës, Nenad Rashiq. Rashiq rikujton se deputetët serbë ende nuk janë ftuar në ndonjë takim në lidhje me demarkacionin me Malin e Zi, raportojnë mediat serbe të Kosovës, transmeton lajmi.net. “Tani, në këtë moment, nuk ka asnjë qëndrim zyrtar për demarkacionin”,......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Imet Rrahmani e rehaton një bashkëpartiak në ministri (Dokument)

Posted: 14 Sep 2016 01:58 PM PDT

Bajrush Hoti, në zgjedhjet e fundit për deputet në Kuvendin e Kosovës nuk mundi të sigurojë një ulëse në Parlament, si i deleguar i Malishevës. Por, para pak ditësh, ky zyrtar i LDK-së është rehatuar për pak muaj në Ministrinë e Shëndetësisë e cila udhëhiqet nga bashkëpartiaku i tij, Imet Rrahmani Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, para pak ditësh tha se sikurse në çdo sektor në Kosovë, edhe në shëndetësi është e përzier politika. Deklarata e ministrit......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

iOS 10 ndryshon mënyrën e hapjes së iPhone (Foto)

Posted: 14 Sep 2016 01:56 PM PDT

iOS 10, që Apple e ka lëshuar të martën, i ka sjellë fundin njërit prej funksioneve më karakteristike të iPhone, që është bërë pjesë e jetës tonë. Tani nuk do të përdorim më "Slide to unlock" për të zhbllokuar pajisjen tonë, por do të përdorim butonin Home: "Press home to open". Një ndryshim që ka ardhur edhe si pasojë e përdorimit gjithmonë e më të madh të Touch ID.  Gjesti i rrëshqitjes mbi ekran, do të përdoret tani për t'u......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Leicester e nisë si kampion aventurën në “Champions” (VIDEO)

Posted: 14 Sep 2016 01:49 PM PDT

Kampioni i Anglisë, Leicester City, ka debutuar me fitore në Ligën e Kampionëve, duke mposhtur Club Bruggen me rezultat 3 me 0. Golashënues për Leicesterin në këtë takim ishin Marc Albrighton dhe Riyad Mahrez (2). 0-1 Marc Albrighton Goal HD Club Brugge 0-1... by 1SportS Riyad Mahrez Amazing Goal - Club Brugge 0 - 2... by allsportusa Club Brugge KV 0-3 Leicester Goal (Penalty... by All_sport...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Juventusi barazon me Sevillan (VIDEO)

Posted: 14 Sep 2016 01:45 PM PDT

Juventusi ka barazuar me Sevillan në ndeshjen e parë të këtij sezoni në Ligën e Kampionëve. Skuadra italiane Juventus nuk e ka nisur shumë mirë edicionin e ri në Ligën e Kampionëve, pasi ka barazuar pa gola me Sevillan. Highlighted in First Half Juventus FC 0-0... by timefootball...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

“Mbretërit” me fitore fillojnë mbrojtjen e titullit (VIDEO)

Posted: 14 Sep 2016 01:42 PM PDT

Real Madrid ka fituar me shumë vështirësi 2:1 në Santiagoe Bernabeu kundër Sportingut. Golin për Sportingun e shënoi Bruno Cesar në fillim të pjesës së dytë, ndërsa rezultatin e barazoi Cristiano Ronaldo nga gjuajtja e lirë në minutën e 89. Kur pritej që ndeshja të përfundonte baras, në skenë doli Alvaro Morata që shënoi golin e dytë dhe të fitores.  wowa by enjoylivehdi Bruno Cesar Goal - Real Madrid vs Sporting CP 0-1 by viralvideos7...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Fiton City, het trik nga Aguero (Video)

Posted: 14 Sep 2016 01:36 PM PDT

Manchester City ka shënuar fitore  4:0 kundër Borussia Monchengladbach Sergio Aguero shënoi het trik kundër skuadrës gjermane, ndërsa golin tjetër e shënoi Ihenacho. Pas kësaj fitoreje, City ndanë pozitën e parë me Barcelonën në Grupin C, pasi spanjollët mbrëmë deklasuan Celticun 7:0.  S. Aguero third goal HD Manchester City 3-0... by gooooooooooal ,./,./,5 by hqfootball2016 Sergio Kun Aguero Goal - Manchester City vs... by usman-nasir4...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Horror në trenin italian, shqiptarët rrahin dhe kafshojnë gruan shtatzënë

Posted: 14 Sep 2016 01:34 PM PDT

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur në një tren të Italisë, ku protagonistë janë dy shqiptarë. Bëhet me dije se dy 23-vjeçarët kanë dhunuar një grua shtatzënë 8-muajshe e gjysmë. Bëhet fjalë për 28-vjeçaren nigeriane, e cila ka qenë duke udhëtuar me trenin e linjës Milano-Venecia dhe po fliste në telefoon, kur është sulmuar nga dy persona, që më pas u identifikuan si dy shqiptarë 23-vjeç. Ata tentuan t’i merrnin celularin nga duart të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Nju-Jorku nis hetime ndaj Fondacionit Trump

Posted: 14 Sep 2016 01:17 PM PDT

​Shteti i Nju Jorkut ka filluar një hetim për fondacionin e familjes së kandidatit republikan për president, Donald Trump, pasi sipas disa artikujve në media, ai nuk kishte dhuruar asnjë shumë për bamirësi që nga viti 2008 dhe në një rast kishte përdorur paratë e fondacionit për të paguar për një portret të vetin me përmasa reale. "Ne kemi pasur shqetësime se fondacioni Trump ishte angazhuar në veprimtari të papërshtatshme”, tha Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut, Eric Schneiderman, njofton......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Real Madrid befasohet nga Sporting (VIDEO)

Posted: 14 Sep 2016 01:05 PM PDT

Sporting ka kaluar në epërsi kundër Real Madridit Sporting Lisbona ka shënuar golin e parë kundër kampionëve të Evropës, me anë të anësorit Bruno Cesar. Bruno Cesar Goal HD - Real Madrid 0-1 Sporting... by Zkrisz...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

BE mirëpret marrëveshjen e tabelave, kërkon negociata për telekomin dhe energjinë

Posted: 14 Sep 2016 01:03 PM PDT

Bashkimi Europian ka mirëpritur arritjen e marrëveshjes për tabelat mes Kosovës dhe Serbisë, derisa ka bërë thirrje për nisjen e bisedimeve për telekomin, asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe energjinë. “Bashkimi Evropian mirëpret të arriturat e bisedimeve të sotme dhe këshillon palët që të vazhdojnë progresin në gjitha punët e mbetura, veçanërisht për Telecomin, Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe në energji”, thuhet në njoftimin e Maja Kocijançiç,......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Morena tregon a është fejuar apo jo

Posted: 14 Sep 2016 12:55 PM PDT

Morena Taraku është pa dyshim emri më i lakuar i medias rozë. Bukuroshja me tipare të rralla, edhe këtë verë e ka shijuar në maksimum U fol e përfol se modelja dhe këngëtarja është fejuar, thashethemet e u nxiten nga publikimi i një foto ku Morena shihet me rreth në gisht. Cila është e vërteta? "Unë kur të fejohem, do ta publikoj dhëndrin e jo unazën. Dhe, ekskluzivitetin do t'ja jap "Kosovares", e cila me korrektësi e përcjell çdo hap timin", thotë Morena. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Abrashi: Mija veteranë lanë punën, për të marrë pensionin

Posted: 14 Sep 2016 12:46 PM PDT

Ministri i punës dhe Mirëqenies sociale Arban Abrashi, ka deklaruar se ligji për veteranët e luftës që u siguron atyre pensionin prej 170 eurove në muaj, ka bërë që shumë prej tyre të lëshojnë vendet e tyre të punës me qëllim që të përfitojnë këtë pension. Ai në emisionin “Republika” me Dardan Gashin në Tribuna Channel, ka deklaruar se ligji në fakt në vend se të ndihmonte këtë kategori, ka dëmtuar edhe buxhetin e Kosovës e edhe vet veteranët që kanë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Këto janë 9 pikat e marrëveshjes për reciprocitet në tabela

Posted: 14 Sep 2016 12:23 PM PDT

Është përmbyllur marrëveshja për reciprocitet në tabelat e automjeteve ndërmjet Kosovës e Serbisë. Me këtë marrëveshje, palët janë pajtuar që tabelave t’u vendoset letërngjitëse e bardhë në pjesët relevante, ndërkaq tabelave KS i është zgjatur validiteti edhe për pesë vite. Pas 11 orësh bisedime, sipas një njoftimi nga Dren Zeka, këshilltar i ministres për Dialog, Edita Tahiri, është përmbyllur marrëveshja për reciprocitet në tabelat e automjeteve ndërmjet......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ismaili: Veseli ka sjell energji të re

Posted: 14 Sep 2016 11:59 AM PDT

Nënkryetari më i ri i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili që është edhe shef i stafit të kryeparlamentarit Kadri Veseli vlerëson se Partia Demokratike e Kosovës dhe lideri i ri i saj po fuqizohen dhe po sjellin energji të reja. Ismaili i cili ka marrë detyrën e nënkryetarit të Partisë pas kthimit nga studimet post diplomime në Harvard, tha se diplomat apo shkollimi duhet të dëshmohet në terren. “Ajo çfarë dua të them është se secili që ka kryer Harvard duhet të vlerësohet......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Gecaj: Shtetshkatërruesi Dardan Sejdiu

Posted: 14 Sep 2016 11:43 AM PDT

Zëvendësministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, e ka quajtur Dardan Sejdiun shtetshkatërrues. Ai në një postim në llogarinë e tij facebook i ka sugjeruar Sejdiut që të merret më Prishtinën pasi, siç thotë ai, me shtetin merren shtetformuesit, transmeton “Zeri.info”. Ky është postimi i plotë i Gecajt: Ky Kapiteni i Brigadave të Kuqe, Dardan Sejdiu, edhe pse arriti të bashkonte vetëm një kompani protestuesish me 1 shtator, sonte paska marrë guximin të na flas madje......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

AAK akuzon LDK- në për keqqeverisje në Pejë

Posted: 14 Sep 2016 11:32 AM PDT

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka akuzuar përsëri Lidhjen Demokratike të Kosovës për keqqeverisje në qytetin e Pejës, nëpërmjet një komunikate të lëshuar të mërkurën. Sipas partisë opozitare, vlerësimin e saj për keqqeverisjen e LDK'së në Pejë e ka mbështetur një raport i publikuar nga Auditori të Përgjithshëm, i titulluar "Performanca financiare dhe shërbimet e ofruara në komuna në vitin 2015". Ky raport ka krahasuar të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Era mban koncertin e saj të parë në ketë shtet (FOTO)

Posted: 14 Sep 2016 11:24 AM PDT

Këngëtarja e njohur Era Istrefi pas sukesit të dëshmuar me super hitin e saj “Bonbon”, tashmë ka filluar të mbajë koncerte anë e mbanë botës. Nëpërmes një fotografie të publikuar në llogarinë e saj zyrtare në Instagran, Era ka treguar se me datën 18 shtator pret që të mbajë koncertin e saj të parë në Bullgari. Këngëtarja do të performojë në një nga diskotekat më të mëdha në Sofie, gjersa pritet që shumë shpejt të nis turin e saj me koncerte......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Togeri i FSK'së lirohet nga akuzat për abuzim seksual të një të miture në SHBA

Posted: 14 Sep 2016 11:18 AM PDT

Pjesëtari i Forcës së Sigurisë së Kosovës, togeri Ismail Sekiraqa, i cili në qershorin e këtij viti ishte arrestuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nën dyshimin për abuzim seksual me të një të mitur, është shpallur i pafajshëm nga një gjykatë amerikane dhe është liruar nga të gjitha akuzat ndaj tij. Lajmin e ka bërë të ditur për Gazetën Express babai i togerit, Ilmi Sekiraqa, i cili ka thënë se i biri i tij pritet të kthehet në Kosovë gjatë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vaksinat e sëmundjes gungore s’kanë ardhur ende (Video)

Posted: 14 Sep 2016 11:07 AM PDT

Numri i gjedheve të prekura nga sëmundja gungore po shënon rritje, për sa kohë që në Kosovë ende nuk kanë arritur vaksinat shëruese për këtë sëmundje. Furnizimi me këto vaksiona, në fakt, ishte paralajmëruar kohë më parë. Mustafë Krasniqi nga fshati Makovc i cili ka 16 krerë gjedhë, thotë se ndihet i frikësuar për shkak të mosvaksinimit për parandalimin e kësaj sëmundje transmeton Tribuna Channel. Krasniqi, ndihet i frikësuar se edhe gjedhet e tij do të mundë ta......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Formacionet zyrtare: Real Madrid – Sporting

Posted: 14 Sep 2016 11:06 AM PDT

Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes Real Madrid – Sporting Real Madrid dhe Sporting kanë publikuar formacionet zyrtare para ndeshjes së tyre në kuadër të Ligës së Kampionëve. Real: Casilla; Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo; Casemiro, Modric, Kroos; Bale, Benzema y Cristiano Sporting: Rui Patrício, Joao Pereira, Coates, Semedo, Marvin, William, Adrien, Gelson, Bruno Cesar, Bryan Ruiz, Bas Dost ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Formacionet zyrtare: Manchester City – Monchengladbach

Posted: 14 Sep 2016 10:56 AM PDT

Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes Manchester City – Monchengladbach Manchester City – Monchengladbach kanë publikuar formacionet zyrtare para ndeshjes së tyre në kuadër të Ligës së Kampionëve. City:Bravo, Zabaleta, Otamendi, Stones, Kolarov, Fernandinho, De Bruyne, Gundogan, Sterling, Navas, Aguero Monchengladbach: Sommer, Christensen, Strobl, Kramer, Dahoud, Raffael, Stindl, Wendt, Johnson, Hahn, Elvedi ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Formacionet zyrtare: Juventus – Sevilla

Posted: 14 Sep 2016 10:55 AM PDT

Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes Juventus – Sevilla Juventus dhe Sevilla kanë publikuar formacionet zyrtare para ndeshjes së tyre në kuadër të Ligës së Kampionëve. Juventus: Buffon; Barzagli, Bonucci, Chiellini; Dani Alves, Khedira, Lemina, Asamoah, Evra; Dybala, Higuaín Sevilla: Rico, Mercado, Rami, Pareja, Escudero, Kranevitter, N'Zonzi, Iborra, Vitolo, Sarabia, Vazquez ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Edhe Çiljeta me photoshop, ja çfarë ka bërë (FOTO)

Posted: 14 Sep 2016 10:31 AM PDT

Ajo është nga ata persona që i pranon defektet e saj pa komplekse. Kështu, gjoksi i madh e bezdiste shumë Çiljetën dhe ajo e kishte pohuar para shumë kohësh se do ta zvogëlonte atë. Megjithatë, si shumë këngëtare, duket se as Çiljeta nuk i ka rezistuar tundimit për të përdorur Photoshop në një nga fotot e publikuara në Instagram. Mashtrimi i këngëtares është zbuluar nga disa foto të publikuara ditën e djeshme nga Rudina Magjistari, të bëra në studion e saj televizive, ku bie......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Turpërohet Kosova

Posted: 14 Sep 2016 10:32 AM PDT

Kosova është turpëruar nga Ukraina, nga e cila ka pësuar humbje me rezultat 100:61, në ndeshjen e vlefshme për xhiron e pestë të kualifikimeve për Eurobasket 2017, shkruan Zëri. Ukrainasit kanë dominuar që nga çereku i parë, të cilin e mbyllën 30:11, ku Kosova nuk e pati asnjë kërcim nën koshin e saj, duke regjistruar rekord negativ botëror. Epërsia e ukrainasve ka shkuar në mbi 40 pikë. Periudha e dytë ka përfunduar 25:17 për ukrainasit, në ndeshjen e zhvilluar në teren neutral, respektivisht......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

“Çmendet” Turqia, “Der Spiegel” e paraqet Erdogani diktator (Foto)

Posted: 14 Sep 2016 10:26 AM PDT

Turqia ka kritikuar ashpër revistën gjermane “Der Spiegel”, për shkak se kryeministrin turk, Rexhep Tajip Erdogan e ka paraqitur si diktator. Gazeta gjermane i kishte kushtuar një artikull Turqisë, të cilën e quajti “Vendi që e humbi lirinë e tij”, ndërsa Erdoganin e paraqiti si diktator, transmeton lajmi.net. Ministria e Jashtme turke tha në një deklaratë se artikulli ishte krejtësisht i pasaktë dhe e bënë vështirë të dallohen “gjendja e mendjes së çoroditur dhe paragjykimeve”. Në......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ja ku gjendet Noizy momentalisht (Foto)

Posted: 14 Sep 2016 10:23 AM PDT

E sot reperi ka vazhduar jetën normale duke mos u marrë me rastin e djeshëm, shkruan lajmi.net. Kështu ai së fundmi ka publikuar pamje ku shihet te berberi dhe gjithçka duket në rregull. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Related Posts :