Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Zëri: “Mitrovica temë diskutimi nesër në Bruksel” plus 29 more

loading...

Zëri: “Mitrovica temë diskutimi nesër në Bruksel” plus 29 more


Mitrovica temë diskutimi nesër në Bruksel

Posted: 08 Sep 2016 02:54 PM PDT

Nesër përfundon raundi tre-ditore i dialogut Kosovë- Serbi me ndërmjetësim të BE-së. Temë diskutimi për ditën e nesërmen në dialogu teknik mes Kosovës dhe Serbisë është Mitrovica. Gjatë takimit palët do të diskutojnë për pjesën veriore dhe jugore të Mitrovicës, shkruan lajmi.net Në këtë takim të enjten temë kyçe e dialogut ishte diskutimi i targave të automjeteve, ku sipas palës kosovare është arritur marrëveshje, ndërsa pala serbe la të kuptohet se......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Sëmundja misterioze në Birmani, merr jetën e 34 personave

Posted: 08 Sep 2016 02:44 PM PDT

Birmania është duke u ballafaquar me një sëmundje për momentin të panjohur, nga e cila 34 persona kanë gjetur vdekjen – shumica prej tyre fëmijë. Sipas hetimeve paraprake nga ana e autoriteteve, sëmundja ka burimin në fshatin Htan Khaw Ranma në Lahe Township. Kjo sëmundje ngjitëse ka shtuar frikën se mund të përhapet në vende të tjera. Për herë të parë ajo u shfaq në qershor. Kush preket nga kjo sëmundje, i skuqet lëkura, ka dhimbje të forta në sy dhe vjellje gjaku, raporton “Il......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Sali Berisha fyen rëndë Edi Ramën

Posted: 08 Sep 2016 02:34 PM PDT

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në Bruksel ku është takuar me Përfaqësuesen e Jashtme të BE për Politikën dhe Sigurinë, Federica Mogherini. Një foto e shpërndarë nëpër internet gjatë takimit të Ramës me Mogherinin është cilësuar nëpër rrjetet sociale si flirtim i Kryeministrit Rama me zyrtaren e lartë të Bashkimit Europian. Kjo foto është komentuar edhe nga ish-Kryeministri Sali Berisha, i cili ka reaguar ashpër ndaj Edi Ramës duke thënë: Ky në Europë quhet pusht dhe jo......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Për 25 vjet pavarësi, 400 mijë persona braktisën Maqedoninë

Posted: 08 Sep 2016 02:31 PM PDT

Sot ka qenë dita e pavarësisë për Maqedoninë. Të gjithë mund të jenë të gëzuar por ka një të vërtetë që dhemb! Informacionet dhe faktet nga Banka Botërore kanë ngjallur frikë dhe dëshpërim në Maqedoni pasi që nga viti 1990 janë shpërngulur 400.000 njerëz, për të kërkuar një jetë më të mirë dhe shpresë dikund tjetër, përcjell Telegrafi Maqedoni. Telegrafi Maqedoni përcjell shifrat dëshpëruese ku shihet që në periudhën......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Bulliqi: Pse Komisioni Shtetëror i fsheh këto harta? (Video)

Posted: 08 Sep 2016 02:22 PM PDT

Kundërshtari i Marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi, në emisionin Rrokum Roll  duke komentuar ftesën e kryeministrit Isa Mustafa për një takim përkitazi me demarkacionin, thotë se çdo iniciativë që ka për qëllim zgjidhjen e problemeve është e mirëseardhur, por uron që ftesa të jetë serioze. “Jemi dëshmitarë të faktit se në pjesën kufitare me Malin e Zi ka pakënaqësi nga njerëzit që jetojnë aty, sepse janë prekur nga......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Clinton e Trump hahen për forcat e armatosura

Posted: 08 Sep 2016 02:03 PM PDT

Kandidatja demokrate për presidente, Hillary Clinton bëri thirrje që Shtetet e Bashkuara ta kthejnë në përparësi kryesore “kapjen e kreut të Shtetit Islamik Abu Bakr al-Baghdadi, ashtu si vranë themeluesin e al-Kaidës Osama bin Ladenin në vitin 2011 në Pakistan.” "Kapja e al-Baghdadit do të kërkojë një përpjekje të përqendruar në nivelet më të larta", tha zonja Clinton të enjten para gazetarëve në Nju Jork. "Por, - tha ajo, - unë besoj se kjo do të dërgojë mesazhin e......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Martesa e hershme, shkelje e të drejtave të njeriut (Video)

Posted: 08 Sep 2016 01:58 PM PDT

Egzona Miftari, pjesëtare e komunitetit rom, ishte vetëm 13 vjeçe kur familja e martoi në Fushë Kosovë, një qytezë disa kilometra larg Prishtinës. E lindur në një familje të varfër, ajo vazhdon jetën në varfëri, në bashkësi familjare me tre fëmijë. “Ma mirë me u martu, gjithkush jetën e vet se n‘shkollë. Çka me ba në shkollë? Shkon, nuk e kalon mire, nuk ki sen”, thotë Egzona, e cila nuk ka qenë në shkollë asnjëherë. Luan Rexhepi, i cili është......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Theret me thikë një polic në Francë

Posted: 08 Sep 2016 01:46 PM PDT

Një polic është therur me thikë në Francë gjatë një operacioni mbi arrestimin e tre grave në lidhje me gjetjen e një veture ku brenda kishte bombola gazi. Njëra nga gratë është plagosur kur një polic tjetër shtiu me armëzjarri pasi kolegu i tij u plagos me thikë, tranmseton Klan Kosova. Sipas Ministrit të Brendshëm francez, Bernard Cazenueve, polici dhe gruaja e plagosur janë dërguar në spital. Vetura Peugeot 607, është gjetur të mërkurën me dritat ndezur dhe pa targa. Një nga bombolat......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ismail Kadare, i pesti ndër pretendentët për çmimin Nobel

Posted: 08 Sep 2016 01:36 PM PDT

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare, edhe këtë vit renditet ndër pretendentët e çmimit për Nobel në Letërsi. Në faqen britanike “Nicer Odds” ai renditet i pesti mes emrave kryesorë, që pretendojnë këtë çmim në letërsi. Vendin e parë e kryeson shkrimtari japonez Haruki Murakami, i konsideruar prej vitesh si një nga kandidatët kryesorë për Nobel në Letërsi. Novelisti amerikan Philip Roth renditet i dyti. Ndërsa, i treti në radhë është shkrimtari afrikan Ngugi wa Thiong’o,......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Audi më të bukur nuk keni parë (Foto)

Posted: 08 Sep 2016 01:28 PM PDT

Falë një ngjyre të mahnitshme, Audi RS7 është ajo çfarë ne quajmë madhështore. PP-Performance modifikoi Audi RS7, që ka 735 kuaj-fuqi dhe e bëri atë një “bishë” të vërtetë. Me motorin e fuqishëm dhe një sistem të avancuar të vozitjes, vetura arrin që për pak sekonda të kapë 100kmh, transmeton Gazeta Express. Por, ajo çfarë të bie në sy më së shumti është ngjyra mahnitëse dhe trupi tërheqës i veturës. Se si duket vetura shihni fotot......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Grupet e ndihmës në Siri pezullojnë bashkëpunimin me OKB-në

Posted: 08 Sep 2016 01:18 PM PDT

Dhjetëra grupe siriane të ndihmës kanë pezulluar punën me Kombet e Bashkuara, duke thënë se disa agjenci dhe partnerë të OKB-së janë manipuluar nga regjimi sirian. Tridhjeteshtatë grupe i kanë dërguar letër Zyrës së OKB-së për Koordinim të Çështjeve Humanitare, duke i kërkuar të hetojë punën e agjencive të saj në Siri. Nënshkruesit e letrës përfshijnë Shoqatën Siriano-Amerikane të Mjekësisë dhe Mbrojtjen Civile të Sirisë, të cilat janë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Gjuriq demanton Tahirin: Ende s’ka marrëveshje për targat

Posted: 08 Sep 2016 01:00 PM PDT

Pas deklaratave nga Ministrja për Dialog, Edita Tahir se është arritur marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve, një gjë të tillë është mohuar nga Marko Gjuriq.Ai ka thënë se nuk është arritur ende marrëveshja e targave, por sipas tij janë në rrugën e duhur për të bërë një gjë e tillë. Drejtori i Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq ka thënë se delegacioni i Beogradit gjatë bisedimeve të djeshme në kuadër të dialogut teknik me......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Çfarë ndodh nëse nuk pini ujë mjaftueshëm?

Posted: 08 Sep 2016 12:48 PM PDT

Të gjithë e dimë se uji është i rëndësishëm, i shëndetshëm dhe esencial. Më shumë se një herë, na është thënë të pimë më tepër ujë. Të gjithë biem dakord me këtë dhe duam të jemi njerëz që konsumojnë ujë në mënyrë të rregullt. Mirëpo, prapë se prapë, ka nga ata njerëz që pinë ujë vetëm kur u thahet goja e lëkura. Më poshtë lexoni shenjat çfarë ndodh nëse nuk pini mjaftueshëm......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ahmeti: Nëse Vetëvendosje vendosë për dhunë, unë largohem (Video)

Posted: 08 Sep 2016 12:34 PM PDT

Nëse Lëvizja Vetëvendosje përcaktohet për dhunë, unë nuk do të jem pjesë e këtij subjekti politik. Kështu është shprehur Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, në emisionin “Infobox” të RTV Dukagjinit. Ai ka mohuar se hedhja e gurëve dhe koktejeve me molotov në drejtim të Qeverisë dhe Kuvendit të jetë bërë nga aktivistë të Vetëvendosjes. Ndërsa, ka thënë se këto janë akte të qytetarëve të mllefosur karshi institucioneve. Në......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Facebook ndryshon butonin Like dhe të tjerët (Foto)

Posted: 08 Sep 2016 12:32 PM PDT

Facebook ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për të festuar 50-vjetorin e Star Trek: duke ndryshuar serinë e butonave Like. Sipas Lindsey Shepar, kryetare marketingu e Facebook Messenger, kompania po mendonte mënyra të reja për festimin e ekskluzivitetit fantastiko-shkencor. Ajo tha se në fillim u mendua të ndërtohej një imazh i dedikuar Star Trek, i cili do t’i ofrohej të gjithë përdoruesve për ta vënë si foto profili, por më vonë u vendos të ofrohej një cilësi tjetër: të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Qesharake, Xhaka duke mësuar të flas si londinez (Video)

Posted: 08 Sep 2016 12:16 PM PDT

Granit Xhaka është duke e shijuar kohën e tij në Arsenal Mesfushori i Arsenalit, Granit Xhaka ka provuar të mësojë të flas slengun londinez me disa bashkëlojtarë anglez. Ai fillimisht nuk e ka ditur për çka po bëhet fjalë, ndërsa më vonë ka qenë shumë i mirë në tentimet e tij për të folur si një londinez. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Musmurati e pranon se Lista Serbe vuri kushte për Demarkacionin

Posted: 08 Sep 2016 12:06 PM PDT

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike të Kosovës, Basri Musmurati, ka thënë se Lista Srpska ka vënë kushte për ta votuar demarkacionin. Për dështimin e votimit të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, ai thotë se “Lista Serbe ka bërë kërkesa tjera që s’i ka pasur përpara për të marrë pjesë në seancë”. “Por, ne nuk mund ta shkelim Kushtetutën”, ka thënë ai për RTK. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dafina tradhtohet nga shoqja e ngushtë, i zbuloi lidhjen e dashurisë (FOTO)

Posted: 08 Sep 2016 11:51 AM PDT

Dafina Zeqiri, në profilet e saj sociale, ndan me miqtë virtualë shumë foto e video jo vetëm nga aktivitetet muzikore, por edhe nga jeta private. Pasi u zbulua lidhja e dashurisë me Jose Rodrigues nga Republika Domenikane, pak ditë më parë, mediat shkruan edhe se Dafina ishte fejuar. Por ndonëse asnjë konfirmim nuk ka ardhur nga këngëtarja dhe partneri i saj, gjatë këtyre ditëve, Dafina i ka mbyllur pushimet e verës dhe i është kthyer ritmit dhe studios për punën dhe regjistrimet për këngët e reja. Megjithatë,......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kështu do të mbulohen targat RKS-së gjatë kalimit nëpër Serbi (Foto)

Posted: 08 Sep 2016 11:36 AM PDT

Sot në Bruksel është arritur marrëveshje për reciprocitet të plotë për targat e veturave në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë, dhe heqjen nga përdorimi të tabelave ‘prova” të cilat njëanshëm zbatoheshin nga pala serbe që nga viti 2011. Zbatimi i kësaj marrëveshje do të fillojë menjëherë sapo të dy shtetet të bëjnë përgatitjet teknike që lidhen me këtë çështje, ndërsa modeli që do të aplikohet bazohet në modelin e aplikuar......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Partneri ose partnerja juaj është duke ju tradhëtuar në çdo moment

Posted: 08 Sep 2016 11:30 AM PDT

Çdo ditë është gjithmonë e njejta gjë, marrim telefonat dhe lëvizim nepër rrjetet sociale duke ndjekur të rejat dhe kërkojmë të njihemi me botën. Edhe pse ne jemi të lumtur shpesh me jetën tonë, përsëri rrjetet sociale disi kanë krijuar vartësi dhe në çdo moment jemi duke postuar, pëlqyer ose shpërndarë diçka brenda tyre. Smartfonët dhe mjetet e tjera elektronike janë arsya kryesore pse njerëzit janë ndarë nga realiteti sot dhe shpesh ndodh që të komunikoni edhe me......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Rita Ora në protesta për Kosovën?! (Foto)

Posted: 08 Sep 2016 11:28 AM PDT

Vendin e origjinës Kosovën, si pikë reference, Rita Ora nuk e ka heq nga goja pothuajse në asnjë prej intervistave të saj ku flet me dashuri për vendin e prindërve të saj. Kontributin e ka dhënë që prej fillimeve të karrierës së saj e më pas edhe si Ambasadore Nderi e Republikës por duket se përpjekjet e vajzave Ora për Kosovën datojnë shumë më herët. Në një prej fotove që po qarkullon në rrjete sociale, shihet motra e saj Elena në prapavijë në shoqërinë e një......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Arrihet marrëveshja për targat RKS-së

Posted: 08 Sep 2016 11:04 AM PDT

Sot në Bruksel pas rreth 9 orë bisedimesh intensive me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian është arritur marrëveshje për reciprocitet të plotë për targat e veturave në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë, dhe heqjen nga përdorimi të tabelave ‘prova” të cilat njëanshëm zbatoheshin nga pala serbe që nga viti 2011. Me këtë rast Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka deklaruar se arritja e marrëveshjes për reciprocitet në tabelat e veturave në mes të dyja shteteve,......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Serbia edhe sot e tronditur me vizitën e Papës në Kosovë

Posted: 08 Sep 2016 11:01 AM PDT

Mediat serbe kanë vazhduar debatin për paralajmërimin e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, se Papa Françesku do ta vizitojë Kosovën. Një pjesë e madhe e të përditshmeve serbe kanë cituar personalitete të ndryshme që thonë se një vizitë e tillë asnjëherë nuk do të ndodh. Por, e përditshmja e moderuar “Danas” shkruan se Papa do të vizitoi Serbinë, por edhe Kosovën. Siç ka publikuar gazeta një ditë më parë, Papa Françesku do duhej ta vizitojë Beogradin......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vojvoda zyrtarizon largimin nga Kombëtarja U-21, gati për Kosovën (FOTO)

Posted: 08 Sep 2016 10:44 AM PDT

 Mërgim Vojvoda do të largohet nga Kombëtarja e Shqipëris, për t'ju bashkuar  Përfaqësueses së Kosovës, transmeton "Zëri.info". Ketë e bëri të ditur vetë futbollisti përmes një postimi në llogarinë e tij facebook, ku njoftoi Përfaqësuesen e Kosovës që mund të llogarisë në të, si dhe falenderoi Kombetarën e Shqipërisë për gjithçka që i dha. Mërgim Vojvoda luajti për ekipin U-21 të Shqipërisë.  ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Skenat e reja të serialit të ri “Kafeneja Jonë” (Foto)

Posted: 08 Sep 2016 10:42 AM PDT

Seriali “Kafeneja Jonë” do të fillojë së transmetuari së shpejti. Kështu të paktën mund të vërehet nga fundi i përgatitjeve në faqen zyrtare të serialit në Instagram. Janë publikuar imazhe ku shihet “Naim Schatzi” dhe “Koka” teksa përfundohen skenat komike të tyre. Seriali “Kafeneja Jonë” do të transmetohet online në Gjirafa.com. /Telegrafi/ ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Facebook mund t’ju bëjë të lumtur po aq shumë sa martesa apo fëmija

Posted: 08 Sep 2016 10:33 AM PDT

A jeni duke u ndjerë i/e mërzitur pasi që keni parë në Facebook njoftimin se ndonjëri nga miqtë është martuar apo ka bërë fëmijë? Mos u stresoni. Nuk keni nevojë për atë që kanë ata! Ju keni Facebook! Një studim i ri i kryer nga Universiteti Carnegie Mellon dhe Facebook sugjeron se shoqërimi me njerëzit në Facebook mund t’ju bëj po aq të lumtur sa martesa apo lindja e fëmijës, transmeton Telegrafi. Hulumtuesit kanë gjurmuar aktivitetet e 1,910 përdoruesve të Facebook-ut për tre......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Një mundësi e dytë për aplikuesit e lotarisë amerikane

Posted: 08 Sep 2016 10:34 AM PDT

Ambasada Amerikane në Tiranë njoftoi të gjithë të interesuarit dhe aplikuesit për Lotarinë DV-217 se janë shtuar të përzgjedhur të rinj. Përmes faqes së saj zyrtare në Facebook, Ambasada fton të gjithë aplikuesit që nuk kanë rezultuar fitues në fazën e parë të përzgjedhjes, që nisi më 3 maj, që të rikontrollojnë statusin e tyre përmes kodit që kanë marrë elektronikisht në momentin e aplikimit online. Sa u takon të përzgjedhurve, ambasada thotë se ata duhet......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Mos mbathni këpucë me take, ja pse

Posted: 08 Sep 2016 10:32 AM PDT

Këpucët me take të larta ishin pajisje të krijuara për njerëzit që i jepnin kalit, në mënyrë që të shmangnin rrëshqitjen më mirë. Më vonë këpucët me take u adaptuan nga gratë dhe ato u bënë shpejt trend. Mbathja e tyre i bën gratë të duken më me stil dhe më të gjata. Por, pavarësisht se i japin stil një gruaje, ato njihen se shkaktojnë probleme shëndetësore. Të mbathësh këpucë me take të larta për një periudhë të gjatë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kosova për Kartonin e Gjelbër nën “ombrellën” e huaj

Posted: 08 Sep 2016 02:02 PM PDT

Mos anëtarësimi i Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara është pengesa kryesore për anëtarësimin e saj në Këshillin e Byrove Evropiane, që siguron Kartonin e Gjelbër, si polisë ndërkombëtare e sigurimeve kufitare për shtetet e Evropës. Për këtë, autoritetet kompetente kërkojnë nga ekzekutivi që të lobojnë tek ndonjë shtet anëtar i këtij Këshilli, që të marrë nën ombrellë Kartonin e Gjelbër të Kosovës. Kjo, sipas tyre, është......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Isa Mustafa, një vit pas marrëveshjes për demarkacion, takon banorët e Rugovës

Posted: 08 Sep 2016 10:28 AM PDT

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, njëherësh kryeministër i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mbajti një takim në Pejë me dhjetëra aktivistë nga rajoni i Rugovës, lidhur me shënimin e vijës kufitare ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. Gjatë takimit, është zhvilluar një bisedë shumë konstruktive dhe përmbajtjesore, ku janë shtjelluar argumente të ndryshme lidhur me procesin e shënjimit të kufirit, thuhet në njoftim e LDK-së. Mustafa ka dëgjuar......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Related Posts :