Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Zëri: “Zgjedhjet që po “shkundin” Europën” plus 29 more

loading...

Zëri: “Zgjedhjet që po “shkundin” Europën” plus 29 more


Zgjedhjet që po “shkundin” Europën

Posted: 07 Sep 2016 02:48 PM PDT

Forcat populiste që po vërshojnë nëpër të gjithë Europën tronditën Gjermaninë fundjavën e kaluar, teksa një humbje e paprecedentë për konservatorët e Angela Merkelit, tregoi që edhe shtylla e stabilitetit e kontinentit, nuk është imune ndaj “revoltës”. Për herë të parë në historinë e pasluftës, kristiandemokratët e Merkelit përfunduan prapa një sfidueseje populiste – një parti anti imigrantëve, vetëm 3-vjeçare. “Alternativa për......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Turqia: Ne bëmë tonën për emigrantët, tani radhën e ka BE'ja për vizat

Posted: 07 Sep 2016 02:35 PM PDT

Ministri turk për Çështjet e Bashkimit Evropian dhe kryenegociatori Omer Çelik, lidhur me marrëveshjen e arritur me BE-në dhe liberalizimin e vizave tha se ”Turqia e ka bërë atë që kishte marrë përsipër dhe tani është radha e Bashkimit Evropian që ta bëjë hapin e ardhshëm”. Në një konferencë shtypi, pas takimeve zyrtare dyditore në Lisbonë, Çelik u shpreh se ”Turqia ka bërë atë që nuk e ka bërë askush. Turqia, pa marrë asnjë ndihmë nga......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kjo është fituesja e Miss Universe Kosova (Foto)

Posted: 07 Sep 2016 02:26 PM PDT

Vajza që do të përfaqësojë Kosovën në Miss Universe është Camila Barraza, 23 vjeçe nga, Buenos Aires. Eventi që ajo do të pëfaqësojë Kosovën do të mbahet në muajin Janar të vitit 2017.   ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kjo është Miss Earth Kosova 2016 (Foto)

Posted: 07 Sep 2016 02:06 PM PDT

Vajza që do të përfaqësojë Kosovën në Miss Earth është Andina Pura, 18 vjeçe nga Gjakova.   ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Intervista me Nënë Terezën që nuk u transmetua kurrë (Foto)

Posted: 07 Sep 2016 01:57 PM PDT

Me një zë kumbues, të pangatërrueshëm, artikulim të qartë dhe çdo fjalie i jep peshën e duhur. Tefta Radi, zonja me flokë të bardha sot nuk është më spikerja kryesore e edicionit informativ në TVSh, por nuk është larguar nga ky institucion, ku vazhdon të punojë në fushën e dokumentarëve. Sot, 65-vjeçarja, e cila nuk e ka problem ta përmendë moshën, pasi për të është fisnikëri dhe çdo moshë ka bukurinë e vet, është një gjyshe e lumtur. E kujdesshme......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Studiuesit: Lajm shumë i mirë për ata që konsumojnë kafe

Posted: 07 Sep 2016 01:47 PM PDT

Kafja është cilësuar shpesh si një pije e rrezikshme sa i përket prishjes së dhëmbëve, lëkurës dhe një sërë problemeve të tjera shëndetësore. Por, dy studime të reja tashmë theksojnë përfitimet që mund të kemi nga konsumimi i kafes. Sipas studimeve, filxhani i kafesë ju ndihmon për të rritur kujtesën, largon stresin dhe madje ul rrezikun e kancerit. Kështu që ata që i janë frikësuar konsumimit të kafesë, tashmë mund të marrin në konsideratë benefitet......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Koalicioni do t’i ketë votat për ratifikimin e demarkacionit, thotë Mustafa

Posted: 07 Sep 2016 01:31 PM PDT

Isa Mustafa ka thënë se si kryeministër i vendit do t’i bëjë të gjitha përpjekjet institucionale, ligjore dhe politike që të krijojë mundësi që të gjithë faktorët politikë dhe shoqërorë ta japin kontributin e tyre, që demarkacionin me Malin e Zi ta adresojnë me interes nacional. Ai ka thënë se në këtë mënyrë do t’i hapin rrugë liberalizimit të vizave, transformimit të FSK’së, forcimit të subjektivitit ndërkombëtar dhe rikonfirmimit të partneritetit......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Pajaziti: PDK e gatshme për zgjedhje (Video)

Posted: 07 Sep 2016 01:30 PM PDT

Kryetari i grupit Parlamentar të PDK-së, Zenun Pajaziti, ka thënë se ende nuk e di nëse i kanë votat për ta votuar marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Por, për këtë çështje është optimist. Jemi duke punuar që ky projekt me kalu, sepse kështu hapen rrugët integruese”, ka thënë ai në Rrokum Rroll në TV Rrokum, duke shtuar se “nëse opozita nuk reflekton shpejtë, do ta votojnë ratifikimin”. Pajaziti u shpreh se anë në situatë të mirë me partnerin e koalicionit,......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kaos total në Greqi, 4 të vdekur nga moti i keq (FOTO)

Posted: 07 Sep 2016 01:26 PM PDT

Moti i keq ka shkaktuar një kaos total në Greqi, duke regjistruar të paktën 4 të vdekur nga përmbytje dhe dëme të shumta materiale. Viktimat janë të moshës 63 vjeç, 77 vjeç, 90 vjeç dhe 92 vjeç, ndërsa një person rezulton i zhdukur. Stuhia ka prekur kryesisht Greqinë Veriore, ndërsa situata problematike paraqitet në qytetin e Kallamatës. Autoritetet greke ndodhen në gjendje emergjente për t’i ardhur në ndihmë banorëve të bllokuar dhe që u janë përmbytur banesat nga......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dialogu Kosovë-Serbi, kërkohet njohja e targave RKS

Posted: 07 Sep 2016 01:07 PM PDT

Në Bruksel pak para orës 20:00 ka përfunduar dita e parë e bisedimeve në kuadër të raundit të ri të dialogut teknik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Tema kryesore e bisedimeve të sotme në nivel ekspertësh ka qenë implementimi i marrëveshjes për lëvizjen e lirë, respektivisht përdorimi i targave të Republikës së Kosovës në territorin e Serbisë, transmeton lajmi.net. Kosova kërkon që targat RKS, sikur për serbët nga Kosova ashtu edhe për të gjithë qytetarët e......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dhurata tregon gjoksin seksi (Foto)

Posted: 07 Sep 2016 01:02 PM PDT

Këngëtarja Dhurata Ahmetaj kohëve të fundit po i tregon edhe asetet e saj seksi Ajo ka treguar gjoksin e saj derisa është duke pushuar pas verës me një sërë angazhimesh të saj. E përfolur shumë edhe për lidhjen e saj, Dhurata si duket ka zgjedhur që të relaksohet, deri në foton e saj të fundit ka treguar edhe gjoksin e saj seksi.  ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Papa Françesku mund të vizitojë Kosovën

Posted: 07 Sep 2016 01:01 PM PDT

Përveç Beogradit, Papa Francesku mund të vizitojë edhe Prishtinën, në 12 muajt e ardhshëm. Sipas burimeve të mediumit serb, Danas, përcjell Telegrafi, ai është ftuar nga kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ftesë për të cilën edhe Papa kishte shprehur gatishmëri për ta realizuar. Siç shkruan më tej ky medium, edhe Kisha Ortodokse serbe nuk është kundër një ftese të tillë. Gjithashtu Danas, duke cituar mediat kosovare shkuran se edhe Hashim Thaçi të ketë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Tifozët e Dritës sulmojnë lojtarët e Llapit (Foto)

Posted: 07 Sep 2016 12:52 PM PDT

Llapi arriti të fitojë në udhëtim te Drita 0:1 me golin e realizuar nga Berat Hyseni. Mirëpo, futbollistët e Llapit morën edhe grushte nga tifozët vendas. Është sekretari i klubit llapjan, Muhamet Rexhepi, i cili ka njoftuar se përderisa po hypnin në autobus, disa tifozët vendas e kanë godur kapitenin, Benjamin Emini dhe portierin Ilir Avdyli. “Futbollistët që e pësuan ishin Emini dhe Avdyli. Kjo duhej të ndodhte më së paku. Përndryshe, Llapi falënderon kryesinë e Dritës për mikëpritje. Shembuj......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Bruno Akrapoviç, trajner i Shkëndijës – viziton FC Prishtinën

Posted: 07 Sep 2016 12:49 PM PDT

Strategu boshnjak pati takim me krerët e Prishtinës dhe pa ndeshjen kundër Hajvalisë  FC Prishtina dhe Shkëndija Tetovë botërisht dihet që kanë raporte më shumë se sa miqësore, vëllazërore. Por, kryetrajneri i saj, boshnjaku, Bruno Akrapoviç, sot për herë të parë ka vizituar kryeqendrën tonë dhe FC Prishtina. Akrapoviç kishte takim pune me drejtorin sportiv të FC Prishtina, Lutz Lindemann, Ndërsa prezent qenë edhe kryetari i FC Prishtina. Remzi Ejupi, ish-legjenda e klubit, babai i Lorik Canës,......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Trump me plan për shkatërrimin e ISIS

Posted: 07 Sep 2016 12:45 PM PDT

Donald Trump ka deklaruar që do të zgjeroj të gjitha fushat e ushtrisë amerikane në qoftë se fiton zgjedhjet presidenciale në nëntor, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova. Kandidati nga radhët e republikanëve ka thënë që dëshiron më shumë marinsa e ushtarë, si dhe më shumë aeroplanë dhe anije. Ndër të tjera Trump ka thënë që do të ofroj një plan për të shkatërruar ISIS-in në 20 ditët e para të punës së tij. Ndërsa sa i përket financimit të planit......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

AGK shpreh shqetësim për sigurinë e kryeredaktorit të RTK-së, Ridvan Berisha

Posted: 07 Sep 2016 12:27 PM PDT

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka reaguar duke thënë se ka pritur me shqetësim njoftimin e kolegut nga Radio Televizioni i Kosovës, Ridvan Berisha se ai është duke u ndier i pasigurt pasi siç thotë ai linçimeve të fundit që vijnë nga subjekti politik “Vetëvendosje”. AGK-ja është shprehur se mbështet kolegun Ridvan Berisha dhe dënon çdo linçim ndaj gazetarëve në Kosovë. “Njëherësh kërkojmë nga subjektet politike që t’i ndalin sulmet ndaj gazetarëve......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kosova “live” në prezantimin e iPhone 7 (Foto)

Posted: 07 Sep 2016 12:16 PM PDT

Apple ka prezantuar sonte dy celularë të rinj: iPhone 7 dhe 7 Plus. Celularët e rinj do të jenë në dispozicion në dizajn të argjendtë, të artë, rozë të artë dhe një ngjyrë të re të zezë. Ata vijnë në tri opsione të hapësirës; 32GB, 128GB dhe 256GB, duke filluar me një çmim prej 649 dollarë në SHBA, shkruan Gazeta Express. Dhe në mesin e vendeve që Apple përmendi se celularët e rinj do të jenë në dispozicion për t’u blerë ishte edhe......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

KB Peja transferon edhe një basketbollist (Foto)

Posted: 07 Sep 2016 12:14 PM PDT

Skuadra e KB Pejës ka njoftuar se ka arritur marrëveshje me qendrën sllovene, Salih Nuhanovic. Lajmi është konfirmuar nga faqja zyrtare e KB Pejës, e cila njofton se Nuhanovic është kampion aktual i Rumanisë. “Salih Nuhanovic nënshkruan me KB PEJA, vjen nga ekipi kampion e Rumanisë. Mirë se vjen Salih! FORCA PEJA! #ZemraRrehMeTy”, thuhet në njoftimin zyrtar të KB Pejës. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Bale dëshiron gjithçka, por ky është titulli i preferuar

Posted: 07 Sep 2016 12:13 PM PDT

Gareth Bale dëshiron të fitojë titullin e La Ligas Ylli i Real Madridit, Gareth Bale ka thënë se ai me skuadrën e tij këtë edicion dëshiron t’i fitojë të gjithë titujt. Por, sipas uellsianit prioritet është La Liga, pasi nuk e ka fituar ende. ”Është e rëndësishme të fitojmë La Ligan sepse nuk e kam fituar akoma, por ne do të tentojmë të bëjmë më të mirën tonë për të fituar gjithçka,” tha Bale gjatë një takimi me media. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ja sa e mban bateria e iPhone 7

Posted: 07 Sep 2016 12:11 PM PDT

iPhone 7 dhe 7 Plus kanë baterinë me jetëgjatësinë më të madhe se në çdo iPhone. Mesatarisht, bateria e celularit të ri zgjatë 2 orë më shumë në ditë se sa iPhone 6S, ndërsa një orë më shumë në Plus. Sipas kompanisë, kjo është jetëgjatësia më e madhe e baterisë që është krijuar ndonjëherë, shkruan Gazeta Express. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ky është çmimi i iPhone 7

Posted: 07 Sep 2016 12:04 PM PDT

Apple ka treguar çmimin e celularëve të lansuar pak minuta më parë. iPhone 7 fillon me një çmim prej 649 dollarë. Ai ka opsione të hapësirës prej 32GB deri në 256GB Kurse iPhone 7 Plus fillon me një çmim prej 769 dollarësh, me opsionet e hapësirës që fillojnë nga 32GB deri në 256GB, shkruan Gazeta Express. Ky është ndoshta lajmi më i mirë: hapësira e iPhone është dyfishuar.   ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Gecaj: Vetëvendosje të shpallet organizatë terroriste nëse vërtetohen akuzat për sulme

Posted: 07 Sep 2016 12:01 PM PDT

Zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, njëkohësisht këshilltar i kryeministrit Isa Mustafa, Bajram Gecaj, ka thënë se nëse vërtetohet se zyrtarët e lartë të Vetëvendosjes kanë kryer sulmin me granatë ndaj Kuvendit të Kosovës dhe kanë djegur veturën e bashkëshortes së tij, kjo organizatë duhet të shpallet terroriste. Këto komente Gecaj i ka bërë në RTV Dukagjini, duke thënë se këtë nuk e paragjykon, por pret vendimin e drejtësisë për arrestimin e......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Turqia është tempull i demokracisë, thotë Avokati turk i Popullit

Posted: 07 Sep 2016 11:57 AM PDT

Rreth 3 milionë refugjatë sirianë strehohen në Turqi, në kampet e ngritura në kufi me Sirinë dhe jashtë tyre. BE nënshkroi në muajin mars një marrëveshje me shtetin turk, e cila do të sillte përfitime të tjera për Turqinë, por ombudsmani turk thotë se me sa duket, Bashkimi Europian nuk ishte i sinqertë në ofertën e tij. “Kjo do të mundësonte që qytetarët turq të përfitonin lëvizjen e lirë në qershor të 2016 s, gjithashtu do të celeshin negociatat për......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Një lum në Rusi rrjedh “gjak” (FOTO)

Posted: 07 Sep 2016 11:40 AM PDT

Një lum pranë Rrethit Arktik duket të jetë duke rrjedhur gjak, pasi ai është kthyer tërësisht në ngjyrë të kuqe. Sipas autoriteteve lokale thuhet se shkas i kësaj është një plantacion i nikelit në këtë pjesë. Lumi Daldyan kalon pran qytetit Norilsk, transmeton Klan Kosova. Në këtë anë gjendet fabrika e përpunimit të nikelit, por kjo zonë njihet që është e pasur edhe me metale të tjera.   ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Veseli: Lista Srpska s’ka vënë kushte për demarkacionin

Posted: 07 Sep 2016 11:28 AM PDT

As ditën kur u tërhoq demarkacioni, e as një javë më pas, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli nuk është në dijeni të ndonjë kushti të vënë nga lista Serbe. Por, ajo që shefi i parlamentit po pretendon se e di mirë është që askush nuk mund të kushtëzojë për asgjë. Me gjithë turbulencat e krijuara ditëve të fundit, e që kanë të bëjnë me raportet e Listës Srpska me autoritetet e qeverisë dhe shtetit të Kosovës, lista po vlerësohet me kujdes nga......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

4 serbë e asnjë shqiptar do e bëjnë statutin e Asociacionit – Qeveria në mbikëqyrje

Posted: 07 Sep 2016 11:15 AM PDT

Katër serbë janë emëruar në krye të Grupit Menaxhues, që do të përpilojë Statutin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. E gjitha puna e  Vinka Radosavlejvic, Dejan Radojkovic, Svetislav Durlevic,e Igor Kalamar,do  bëhet nën mbikëqyrje të Qeverisë. Këtë e thotë  zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit lokal, Bajram Gecaj, i cili do të jetë koordinator mes gjitha institucioneve dhe grupit menaxhues në fjalë. Duke folur për periudhën kohore se kur mund të dilet......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Lansohet iPhone 7

Posted: 07 Sep 2016 11:09 AM PDT

Apple ka lansuar iPhone’in më të mirë që ka krijuar ndonjëherë. Ky që do ta shihni më poshtë është iPhone 7. Dhe celulari i ri ka dy kamera. Cook tha se celulari ka një dizajn të mahnitshëm dhe duket ngjashëm me fotografitë e publikuara gjatë muajve të fundit që spekulonin mbi celularin e ri. Këto janë pamjet e para të iPhone 7:   ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Sia, Rihanna dhe pas tyre… Era Istrefi, ja si e përshkruan artisten shqiptare MTV (Video)

Posted: 07 Sep 2016 10:59 AM PDT

Pas suksesit që i dha hiti “Bonbon”, Era Istrefi i ka kaluar të gjitha parashikimet. Këngëtarja shqiptare, që vijon të na ҫudisë ҫdo ditë e më tepër, pas shumë intervistave televizive e radiofonike, së fundi është bërë pjesë e një inserti të kanalit muzikor MTV, i cili e ka identifikuar zërin dhe stilin e Erës me Rihanna-n dhe Sia-n. Ky krahasim nuk ndodh për herë të parë për artisten shqiptare, megjithatë ndër më të vlerësuarit, kur bëhet fjalë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Një gjerman flet për përjetimet në luftën në Siri

Posted: 07 Sep 2016 10:55 AM PDT

Lufta në Siri zhvillohet gati pa praninë e opinionit publik të pavarur. Brutaliteti vrastar, fraksionet e ndryshme dhe milicët - thuajse askush nuk është në gjendje ta interpretojë si duhet situatën. Duar që janë pa pushim në lëvizje, flokë të prera shkurt, një figurë muskuloze e pjekur në diell - pamja e Max Leopoldit tregon që muajt e fundit ai nuk i ka kaluar duke punuar në tryezë. Ai ka qenë në Manbixh, kur milicët kurdë YPG e rimorën në një luftë të gjatë shtëpi më......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dorëhiqet ministri meksikan pas vizitës së Trump

Posted: 07 Sep 2016 10:49 AM PDT

Ministri i financave në Meksikë, Luis Videgaray, ka dhënë dorëheqje pas vizitës së Donald Trump javën a kaluar, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova. Videgaray është cilësuar si një nga organizatorët kryesore të takimit në mes të Trump dhe presidentit meksikan Enrique Pena Nieto. Vizita e tij është kritikuar shumë si në mediat nacionale njëkohësisht edhe ato sociale. Zyrtarë nga ministria kanë deklaruar që Videgaray nuk do të marrë ndonjë post publik tjetër. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Related Posts :