Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

A e dini për ç’shkak femrat kanë apetit të shtuar para ciklit të tyre? Telegrafi Shendetesi

loading...

A e dini për ç’shkak femrat kanë apetit të shtuar para ciklit të tyre? Telegrafi Shendetesi


A e dini për ç’shkak femrat kanë apetit të shtuar para ciklit të tyre?

Posted: 01 Nov 2016 11:10 AM PDT

A e dini që femrat kanë dëshirë të shtuar për çokollatë të ëmbël para ciklit? A e dini për se është kështu?

Hulumtimet kanë treguar se apetit shfaqet disa ditë para ciklit për shkak të hormonit të lumturisë – serotoninës, i cili ndikon në ndryshim të humorit, transmeton Telegrafi.

Hidrokarburet shtojnë nivelin e serotoninës dhe kështu mund ta bëjnë femrën në ato momente që të ndihet më mirë andaj edhe uria për ushqim është nevojë normale biologjike.

Femrat midis ditës së parë dhe të tretë të ciklit konsumojnë madje më shumë se 100 kalori në ditë, ndërkaq para ciklit ky numër shtohet për 500 kalori.

Femrat mund të shpenzojnë më shumë energji para ciklit që u ndihmon në pengimin e fitimit të kilogramëve të tepërt. /Telegrafi/

1943210794581705a3635cc411405186_v4-big

The post A e dini për ç'shkak femrat kanë apetit të shtuar para ciklit të tyre? appeared first on Telegrafi.

Related Posts :