Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Bota Sot: “Frika e luft?s: N? Ballkan zbarkon “V?llaz?ria Sllave”” plus 13 more

loading...

Bota Sot: “Frika e luft?s: N? Ballkan zbarkon “V?llaz?ria Sllave”” plus 13 more


Frika e luft?s: N? Ballkan zbarkon “V?llaz?ria Sllave”

Posted: 03 Nov 2016 11:57 AM PDT

Prej kohësh, tabloidët britanikë po i bëjnë jehonë ‘frikës së një lufte tjetër botërore’. Këtë herë, “The Sun” shkruan se në Ballkan ka mbërritur “Vëllazëria Sllave”. Bëhet fjalë për trupa paraushtarake ruse dhe bjelloruse, që kanë mbërritur në Serbi për një stërvitje tetëditore. “Kjo është stërvitja e dytë ushtarake ruse në dy muajt e fundit në territorin serb,” shkruan gazeta, duke theksuar se në......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Et?r e bij: Shikoni veturat e f?mij?ve t? diktator?ve n? Gjenev?

Posted: 03 Nov 2016 11:06 AM PDT

Bëmë baba të të ngjaj, është një shprehje mjaft e përhapur ndër shqiptarë që u shkon për shtati të gjithëve në veçanti fëmijëve të diktatorëve të korruptuar. 3 milion dollarë për Koenigsegg One, që në gjithë botën ka vetëm shtatë ekzemplarë, McLaren P1,  Aston Martin, Bugatti Veyron janë veturat me pronësi të Teodorin Obiang Nguema zv.presidentit të Afrikës Ekuatoriale të ndodhura në aeroportin e Gjenevës. Ai akuzohet për larje parash nga......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

K?rc?nohet me likuidim veprimtari i ??shtjes komb?tare Arb?r Gashi

Posted: 03 Nov 2016 10:43 AM PDT

Sekretari i përgjithshëm Ballit Kombëtar Demokrat dhe veprimtari i njohur shqiptar Arbër Gashi, që nga dita e djeshme thotë se ka marr kërcënime të vazhdueshme me likuidim, të cilat edhe i ka denoncuar në institucionet e sigurisë në Zvicër, ku edhe jeton. Këtë njoftim e ka dhënë vet Gashi nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook. “I falënderoj zyrtarisht institucionet e sigurisë së shtetit zviceran, për masat që kanë filluar të ndërmarrin kundër të gjithë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kjo ?sht? deklarata e pavar?sis? s? ?am?ris?, ja ?ka thuhet n? t?

Posted: 03 Nov 2016 09:16 AM PDT

Kuvendi e miratoi njëzëri deklaratën e Pavarësisë së Çamërisë. “Ne përfaqësuesit çam dhe arvanitas të trojeve të aneksuara nga Greqia, pas diskriminimit të gjatë nga Greqia, pas analizimit të gjatë të gjendjes të përndjekur mbi një shekull nga vendi ynë, shkeljes së të gjitha të drejtave vendosëm për formimin e Kuvendit, Qeverisë dhe organeve të tjera”. Menjëherë është pasuar me zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit Ahmet Gjanit, i cili u zotua për......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

K?t? vit 986 raste me kancer – QKU’s? i vijn? n? ndihm? edhe organizatat humanitare

Posted: 03 Nov 2016 08:52 AM PDT

Numri i qytetarëve të Kosovës të cilët po diagnostikohen me sëmundjen e kancerit po del të jetë i lartë. Për dhjetë muajt e parë të këtij viti në Institutin e Onkologjisë së Qendrës Klinike Universitare të Kosovës rreth 986 persona janë diagnostikuar me këtë sëmundje. Shifër kjo, dukshëm më e lartë se sa statistikat e vitit të kaluar, ku për gjithë vitin numri i qytetarëve të diagnostikuar me kancer ishte 808. Këto të dhëna i ka bërë të ditura......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Mali i Zi afat deri m? 15 n?ntor p?r formimin e qeveris?

Posted: 03 Nov 2016 08:35 AM PDT

Partia Demokratike e Socialistëve të Malit të Zi (PDS) dhe mandatari i konfirmuar Dushko Markoviq, e përfunduan raundin e parë të bisedimeve me partitë e pakicave dhe me Socialdemokratët për formimin e kabinetit të ri qeveritar. Duke iu referuar burimeve nga PDS, mediat malazeze lajmërojnë se Qeveria mund të formohet deri më 15 nëntor. Deri tani janë zhvilluar vetëm bisedime parimore për ndarjen e dikastereve, ndërsa marrëveshje më konkrete për ndarjen e roleve në pushtetin ekzekutiv do të publikohet pasi që......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Misteri i vdekjes s? Arkanit vazhdon, ja dyshimet e radh?s

Posted: 03 Nov 2016 07:37 AM PDT

Ka shumë vite që është njoftuar se krimineli serb i luftës, Zhelko Razhnatoviç, njohur me nofkën Arkan ka vdekur. Mirëpo, që atëherë një mister e ka mbuluar vdekjen e tij. Ka pasur shumë teori lidhur me vdekjen e Arkanit dhe sa duket ata vazhdojnë. E fundit është një fotografi, ku shfaqet udhëheqësi i “Tigrave”, duke qëndruar në varrin e tij., shkruajnë mediet serbe. Edhe pse janë të shumtë ata që ngrenë dyshime për faktin nëse fotoja është e vërtetë, vdekjen......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kosova an?tar?sohet n? ReSPA

Posted: 03 Nov 2016 06:46 AM PDT

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike Mahir Yagcilar ka pritur drejtoren e Shkollës Rajonale për Administratë Publike (ReSPA) Ratka Sekulovic, me bashkëpunëtorë nga Danilovgradi i Malit të Zi, njofton kumtesa. Ministri Yagcilar, gjatë takimit ka falënderuar delegacionin e ReSPA-s për angazhimin në ngritjen e kapaciteteve për administratën publike në Kosove, që prej themelimit të saj në vitin 2008, duke vlerësuar lartë punën e këtij institucioni të rëndësishëm për bashkëpunim në......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Zvicra premton p?rkrahje p?r arsimin n? Kosov?

Posted: 03 Nov 2016 06:32 AM PDT

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, po qëndron në Zurich, me ftesë të Qeverisë Zvicerane, ku po merr pjesë në disa takime për rolin dhe ndikimin e Teknologjisë Inovative në fushën e arsimit dhe ngritjen e cilësisë, njofton kumtesa ministrore. Bajrami, foli për reformat e arsimit në Kosovë, me theks të veçantë rreth orientimit të të rinjve drejt Arsimit dhe Aftësimit Profesional, i cili realisht ofron mundësi me më të mira për punësim të të rinjve e që......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Guardian n? vitin 2011: "Xhavit Haliti i lidhur me masakr?n e Ali Uk?s"

Posted: 03 Nov 2016 06:35 AM PDT

Dokumentet sekrete të NATO-s, që citohen nga gazeta ”The Guardian” e konsiderojnë Hashim  Thaçin si protagonist të botës së krimit në Kosovë dhe Xhavit Halitin si të lidhur me vrasjen e gazetarit të “Gazetës Shqiptare”, Ali Uka në 1997 në Tiranë. Duke cituar shërbimin sekret amerikan dhe atë të NATO­-s,  Xhavit Haliti përshkruhet si i lidhur me një masakër të frikshme.  "Ali Uka, një gazetar kosovar me qendër në Tiranë që e  mbështeste......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Apeli shfaj?son prokuroren Bakija

Posted: 03 Nov 2016 05:42 AM PDT

Gjykata e Apelit e Kosovës, e ka refuzuar ankesën e prokurorisë, kundër aktgjykimit të Gjykatës Themelore në Gjilan, dhe ka vendosur që i njëjti të vërtetohet. “Sipas këtij aktgjykimi e akuzuara Sh.B në munges137 të provave, është  liruar nga akuza, për shkak të veprave penale: zbulimi i fshehtësisë zyrtare,shpërdorimi i pozitës zyrtare ose i autorizimit dhe cenimi i fshehtësisë se korrespondencës dhe bazave i të të dhënave kompjuterike”, thuhet në një komunikatë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

11-vje?ari shqiptar n? Itali nd?rron jet? nga nj? s?mundje e r?nd?

Posted: 03 Nov 2016 03:32 AM PDT

Një 11 vjeçar shqiptar i cili jetonte në Itali është ndarë nga jeta të hënën e kaluar pasi vuante nga një sëmundje e rëndë që nga lindja. Bëhet fjalë për Denis Hoxhën i cili ndërroi jetë në spitalin "Magati Scandiano" në rajonin e Reggio Emilia. Siç raportojnë media italiane, 11 vjeçari shqiptar jetonte prej vitesh së bashku me prindërit në provincën e Scandiano. Vogëlushi shqiptar do të dërgohet sot për në banesën e fundit. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Prishtina nikoqire e Kongresit t? tret? p?r Reumatologjin?

Posted: 03 Nov 2016 02:31 AM PDT

(E plotësuar) - Është hapur Kongresi i tretë i Reumatologjisë i cili ka mbledh mjekë të fushave të ndryshme nga vendi dhe rajoni, të cilët do t’i shkëmbejnë përvojat e tyre në fushën e shëndetësisë e që këtë herë po mbahet në Prishtinë. Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, ka thënë në hapje të këtij kongresi se nuk do të ishte real nëse do të thoshte se sistemi shëndetësor ka krijuar kushte adekuate të punës për secilin......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Shqiptar?t n? vendin e tret? sa i p?rket numrit t? burgosurve n? BE, ja kush jan? sip?r tyre

Posted: 02 Nov 2016 12:12 PM PDT

Për shumë skeptikë të politikave evropiane, hapja e kufijve të Shengenit ka shërbyer për rritjen e kriminalitetit në hapësirat evropiane, shkruan botasot.info. Andaj janë rritur edhe burgjet me të dënuar veçanërisht nga Maroku. Sipas një analize të  The Black See, grup i gazetarëve investigativë nga Evropa Juglindore, në fund të 2015 kishte 11.706 marokenë të dënuar në burgjet e 25 shteteve evropiane (nuk përfshiheshin Kroacia, Qipro dhe Malta). Numrin e dytë më të madh e përbënin......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Related Posts :