Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

“Hani GJASHTË HUDHRA TË PJEKURA dhe shikoni çfarë i ndodhë trupit BRENDA 24 ORËVE” plus 2 more Telegrafi Mjekësi alternative

loading...

“Hani GJASHTË HUDHRA TË PJEKURA dhe shikoni çfarë i ndodhë trupit BRENDA 24 ORËVE” plus 2 more Telegrafi Mjekësi alternative


Hani GJASHTË HUDHRA TË PJEKURA dhe shikoni çfarë i ndodhë trupit BRENDA 24 ORËVE

Posted: 03 Nov 2016 08:44 AM PDT

Hudhra konsiderohet si ndër ushqimet më të shëndetshme në planet sepse e trajton shtypjen e lartë të gjakut, shtypjen e ulët të gjakut, sulmet në zemër, sëmundjet koronare të zemrës, kolesterolin e lartë të trashëguar, arterosklerozën dhe shumë probleme tjera shëndetësore.

Veç kësaj, hudhra është e aftë të parandalojë krijimin e angiotensinit II dhe ju ndihmon t'i relaksoni enët e gjakut, transmeton Telegrafi.

Njerëzit e përdorin hudhrën më së shumti në kuzhinë sepse është perime e fuqishme dhe, sipas ekspertëve, konsumimi i gjashtë karafilave të pjekur të hudhrës do t'ju sjell rezultate të pabesueshme. Në këtë artikull do t'ju tregojmë për përfitimet shëndetësore të hudhrës.

Ja çfarë do t'i ndodhë trupit pasi t'i keni ngrënë gjashtë karafila të pjekur të hudhrës:

Orën e parë: Gjatë orës së parë hudhra tretet në stomak dhe rikthehet në ushqim për trupin

2 – 4 orë: Pas dy deri në katër orë, hudhra i ndihmon trupit t'i luftojë rrezatimet e lehta dhe qelizat ekzistuese kanceroze në trup.

4 -6 orë: Gjatë këtyre orëve përfitimet e hudhrës njihen nga metabolizmi i cili e aktivizon procesin e heqjes së lëngjeve të tepërta dhe e djegë dhjamin e trupit.

6 – 7 orë: Pasi të kenë udhëtuar në qarkullim të gjakut, vetitë antibakteriale të hudhrës fillojnë të kryejnë procesin e tyre kundër baktereve në trup.

7 – 10 orë: Gjatë kësaj periudhe, hudhra e mbron trupin kundër oksidimit pasi që vlerat ushqyese veçse kanë luajtur rol të mahnitshëm në nivelin qelizor.

10 – 24 orë: Pas tretjes (në orën e parë), hudhra fillon procesin e pastrimit të thellë, i cili i përfshinë këto procese pasuese:

– Hudhra e rritë nivelin e mbrojtjes natyrale të trupit dhe e forcon sistemin e imunitetit

– Hudhra ndihmon në parandalimin e hyrjes së metaleve të rënda në trup

– Hudhra ndihmon në përmirësimin e forcës së eshtrave

– E përmirëson performancën atletike

– Ju ndihmon ta përmirësoni jetëgjatësinë e qelizave

– Ndihmon në rregullimin e niveleve të kolesterolit etj. /Telegrafi/

The post Hani GJASHTË HUDHRA TË PJEKURA dhe shikoni çfarë i ndodhë trupit BRENDA 24 ORËVE appeared first on Telegrafi.

Thoni lamtumirë DIABETIT pa ndonjë ILAÇ!

Posted: 03 Nov 2016 03:08 AM PDT

Grupi i sëmundjeve metabolike kur nivelet e sheqerit në gjak janë të larta për një periudhë të gjatë kohore njihet si diabet.

Diabeti shfaqet kur pankreasi nuk është i aftë të prodhojë mjaftueshëm insulinë dhe, si rezultat i kësaj, gjendet shumë glukozë në gjak. Prandaj, trupi nuk mund të prodhojë mjaftueshëm insulinë për t'i mirëmbajtur nivelet normale të glukozës në gjak, transmeton Telegrafi.

Por, fatmirësisht ekzistojnë disa mënyra për ta kontrolluar këtë sëmundje dhe për të pasur një jetë normale.

Simptomat e diabetit:

– Humbja e peshës

– Etje e tepërt

– Uri

– lodhje

– Probleme me lëkurë

Më poshtë e keni një ilaç natyral i cili i largon lëngjet e tepërta dhe i normalizon nivelet e sheqerit në gjak.

Përbërësit:

– Një pras me rrënjë

– Dy litra ujë mineral

Pastrojeni mirë prasin dhe vendoseni atë në një shishe të mbushur me 60 ml ujë. Lëreni ashtu për 24 orë.

Këtë pije konsumoni ditën e nesërme në vend të ujit dhe metodën përsëriteni derisa t'i vëreni rezultatet. /Telegrafi/

The post Thoni lamtumirë DIABETIT pa ndonjë ILAÇ! appeared first on Telegrafi.

Duar dhe këmbë të ftohta? Ja si ta zgjidhni këtë problem

Posted: 02 Nov 2016 01:30 PM PDT

Qarkullimi i dobët i gjakut njihet edhe si "vrasës i heshtur" dhe mund të shfaqet si pasojë e faktorëve të ndryshëm, përfshirë edhe aktivitetin e dobët fizik, hipertensionin, diabetin, pirjen e duhanit, abuzimin me drogat etj.

Simptomat me kohën zhvillohen dhe është mirë t'i njihni ato me kohë. Nëse keni probleme vetëm me qarkullimin e dobët të gjakut, atëherë ilaçet natyrale janë më të përsosurat për ta ndrequr këtë problem.

Konsumoni më shumë ujë
Është e domosdoshme të pini të paktën tetë gota ujë në ditë, pasi uji e përmirëson qarkullimin e gjakut, dhe në këtë mënyrë oksigjeni dhe vlerat tjera ushqyese barten në indet dhe organet tuaja. Veç kësaj, uji e përmirëson tretjen dhe qelizat.

Hudhra
Studime të fundit tregojnë se hudhra është thelbësore për shëndetin kardiovaskular.
Kjo pasi hudhrat e zvogëlojnë rrezikun e arterosklerozës, për shkak se e parandalojnë ndërtimin e stemave në arterie dhe e zvogëlojnë shtypjen e gjakut.

Vaji i peshkut
Acidët omega-3 që gjenden në vaj të peshkut ndihmojnë në heqjen e yndyrave në arterie dhe shkaktojnë qarkullim më të mirë të gjakut.

Xhenxhefili
Nëse konsumoni xhenxhefil rregullisht, ju do të parandaloni shumë sëmundje kardiovaskulare, pasi përbërësit e vet promovojnë qarkullimin adekuat të gjakut. /Telegrafi/

shapeimage_10

The post Duar dhe këmbë të ftohta? Ja si ta zgjidhni këtë problem appeared first on Telegrafi.

Related Posts :