Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

“MREKULLIA E NATYRËS KUNDËR PLAKJES! Shkencëtarët kanë DËSHMUAR që SPERMA është shumë efikase” plus 1 more Telegrafi Shendetesi

loading...

“MREKULLIA E NATYRËS KUNDËR PLAKJES! Shkencëtarët kanë DËSHMUAR që SPERMA është shumë efikase” plus 1 more Telegrafi Shendetesi


MREKULLIA E NATYRËS KUNDËR PLAKJES! Shkencëtarët kanë DËSHMUAR që SPERMA është shumë efikase

Posted: 02 Nov 2016 11:30 AM PDT

Frank Madeo dhe Tobias Aisenberg, hulumtues të Universitetit Karl-Franzens në Graz, kanë zbuluar që ekziston mrekullia shumë efikase kundër plakjes. Dhe ajo mrekulli quhet spermë.

Rezultatet e hulumtimit në gjashtë shtete janë krahasuar dhe ato kanë qenë befasuese!

Shkaku përse seksi na mban të rinj është materia e njohur si spermidinë, transmeton Telegrafi.

Në farat e lëngjeve të mashkullit ka spermidinë në sasi të mëdha. Spermidina ka aftësi të mrekullueshme që të përtërijë qelizat e dëmtuara dhe të ngadalësojë procesin e plakjes.

Deri tani e kemi ditur që ejakulati është i pasur me vitamina dhe proteina. Dëshmia e ekzistimit të spermidinës është sensacion i vërtetë!

s

Me ndihmën e spermidinës mund të shërohen madje edhe sëmundjet e Alchajmerit dhe e Parkinsonit.

Studime tjera, poashtu tregojnë se lëngu i spermës përmban kimikate që ngrejnë humorin, rritin dashurinë, shkaktojnë gjumë dhe gjithashtu përmban të paktën tre kimikatë antidepresivë.

Ajzenberg është i sigurt dhe konstaton: "Kjo do të thotë sikur të kishim gjetur Gralin e shenjtë. Arritje kolosale për njerëzimin!"

Kush gërditet të përdorë diçka të këtillë, mund të provojë edhe grejpfrutin, sojën apo drithërat, të cilat kanë efekt të pabesueshëm kundër plakjes. /Telegrafi/

maxresdefault

 

The post MREKULLIA E NATYRËS KUNDËR PLAKJES! Shkencëtarët kanë DËSHMUAR që SPERMA është shumë efikase appeared first on Telegrafi.

Kanceri do t’i vret 5.5 milionë gra deri në vitin 2030

Posted: 02 Nov 2016 06:04 AM PDT

Kanceri do t'i vret 5.5 milionë gra deri në vitin 2030, paralajmëron një raport i ri. Kjo do të shënojë 60 për qind rritje të vdekjeve në më pak se dy dekada.

Përderisa popullsia rritet dhe vjetrohet, më të prekurit nga kjo rritje e vdekjeve do të jenë gratë që jetojnë në shtete të varfra dhe me kushte mesatare, sipas studimit të kryer nga American Cancer Society, transmeton Telegrafi.

Raporti tregon se shumica e vdekjeve do të rrjedhin nga llojet e kancerit që janë preventive.

Kanceri veçse është duke i vrarë një në shtatë gra anë e mbanë botë – gjë e cila e bën këtë sëmundje shkaktarin e dytë më të madh të vdekjeve, pas sëmundjeve kardiovaskulare.

Të katër llojet e kancereve më vdekjeprurëse – siç është kanceri në gji, kanceri kolorektal, kanceri i mushkërive dhe kanceri i qafës – janë preventivë ose mund të detektohen shumë herët, kur trajtimi është shumë më i suksesshëm.

Në shtetet më të varfra, një proporcion shumë më i vogël i rasteve të kancerit diagnostikohen dhe trajtohen sesa në shtetet më të pasura, përderisa një grup shumë më i madh vdes.

Raporti i titulluar The Global Burden of Cancer in Women tregon se mungesa e aktivitetit fizik, ushqimi i pashëndetshëm, mbipesha dhe faktorët riprodhues janë ndër shkaktarët e kancerit. /Telegrafi/

The post Kanceri do t'i vret 5.5 milionë gra deri në vitin 2030 appeared first on Telegrafi.

Related Posts :