Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Lajmet e fundit: “Editorial i Gazetës Express: Budallallëk presidencial” plus 44 more

loading...

Lajmet e fundit: “Editorial i Gazetës Express: Budallallëk presidencial” plus 44 more


Editorial i Gazetës Express: Budallallëk presidencial

Posted: 30 Dec 2016 05:22 AM PST

Në planin global, Presidenti Thaçi është një sharlatan që nuk kupton asgjë, nuk lexon asgjë. Për politikat globale Presidenti i Kosovës informohet prej portaleve dhe rrjeteve sociale, ose prej ndonjë raportimi të cekët të ndonjë diplomati të Kosovës, të harruar në ndonjë ambasadë. Vizita e tij e fundit për këtë vit, në Ankara, ishte në këtë frymë

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kapen 206 kg kanabis, në pranga dy grekë dhe një shqiptar

Posted: 30 Dec 2016 06:30 AM PST

Policia greke ka shkatërruar një tjetër bandë të trafikut të narkotikëve, duke zbuluar dhe sekuestruar rreth 206 kg lëndë narkotike marijuanë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Hoxhaj: Nëse Demarkacioni nuk ratifikohet në janar, të harrohen vizat edhe në vitin 2017

Posted: 30 Dec 2016 07:10 AM PST

Kosova ka në dispozicion vetëm edhe muajin  e parë të vitit të ri, janarin që të ratifikojë marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi, si kusht nga BE që Kosovës t'i hiqen vizat.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Këto janë ngjarjet që i dhanë vulën Maqedonisë gjatë 2016-ës (FOTO+VIDEO)

Posted: 30 Dec 2016 07:00 AM PST

Maqedonia gjatë vitit 2016 shkonte nga kriza në krizë, ndërsa më të mëdhatë ishin kriza ekonomike dhe ajo politike, shkruan Telegrafi, i cili transmeton një video të Radios Evropa e Lirë në gjuhën maqedonase.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

​Bartra flet për kalimin e Aubameyangut në Real

Posted: 30 Dec 2016 07:20 AM PST

Marc Bartra insiston se nuk e sheh Pierre-Emerick Aubameyangun në Real Madrid

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Partitë shqiptare të njëzëshme në kërkesat para mandatarit të Qeverisë së re të Maqedonisë

Posted: 30 Dec 2016 07:20 AM PST

Dokumenti që nënshkruan dje në Tiranë, në takimin te kryeministri Edi Rama, liderët e partive shqiptare të Maqedonisë - BDI, Besa, LR-PDSH dhe RDK, i sublimon nevojat e popullatës shqiptare në Maqedoni, deklaroi sot lideri i BDI-së Ali Ahmeti.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Delo: Fitorja e Trump është e mirë për Putin, jo për Serbinë

Posted: 30 Dec 2016 07:17 AM PST

Bashkimi Evropian duhet të jetë më i hapur për vendet e paqëndrueshme në Ballkan në mënyrë që të mos jenë nën ndikimin edhe më të madh të Rusisë, shkruan "Delo" e Lubjanës.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kërkohet ndalimi i importit të veturave të vjetra për shkaqe mjedisore

Posted: 30 Dec 2016 07:02 AM PST

Lejimi i importit të veturave të vjetra ka rritur dukshëm numrin e makinave të vjetra që qarkullojnë rrugëve të Kosovës, çka si pasojë vlerësohet se ka ndikuar dukshëm edhe në ndotjen e ajrit dhe ambientit, për shkak të lirimit të gazrave.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Azilkërkuesi kosovar tenton të dhunojë një grua në Gjermani

Posted: 30 Dec 2016 06:46 AM PST

​Një azilkërkues 22-vjeçar nga Kosova dyshohet se ka tentuar të përdhunojë një grua 22-vjeçare në Gjermani. Ngjarja ka ndodhur një natë para Krishtlindjeve, ka raportuar të enjten prokuroria dhe policia gjermane.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vdiq shpikësi i kinder-vezës

Posted: 30 Dec 2016 06:31 AM PST

William Salis, shpikësi i kinder-vezës, ka vdekur dje në moshën 83-vjeçare në qytetin Pavia në Itali, transmeton Koha.net.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Bizneset shqiptare: Qeveria maqedonase edhe në 2016 ka refuzuar lehtësimin e tregtisë me Kosovën

Posted: 30 Dec 2016 06:31 AM PST

Për vitin 2016, në Maqedoni ka ulje të investimeve të jashtme dhe atyre vendase. Kjo solli uljen e bruto-prodhimit vendor dhe mos hapjen e vendeve të reja të punës. Si rezultat i kësaj, e tërë ekonomia nuk u zhvillua sa pritej. Kjo u tha sot nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore (OEMVP) gjatë prezantimit të raportit të tyre për vlerësimin e vitit 2016, transmeton Portalb.mk.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Këto vende do të kenë ndërprerje të rrymës gjatë ditëve në vijim

Posted: 30 Dec 2016 06:22 AM PST

KEDS ka njoftuar për vendet që do të kenë ndërprerjë të energjisë elektrike gjatë ditëve në vijim.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Seanca konstitutive: Kritika VMRO-së pse s'lejoi kryesimin nga ana e shqiptarit

Posted: 30 Dec 2016 06:22 AM PST

Në fillim të seancës konstitutive të Kuvendit të ri të Maqedonisë, Oliver Spasovski, deputet i LSDM-së i uroi punë të suksesshme dhe demokratike përbërjes së re të shtëpisë ligjdhënëse. Ai vlerësoi se Trajko Veljanovski nuk duhet të udhëheqë me seancën, sepse ligji dhe rregullorja thonë se deputeti më i vjetër duhet të kryesojë seancën plenare kur thirret Kuvendi i ri.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Thaçi - biznesmenëve turq: Ejani në Kosovë

Posted: 30 Dec 2016 06:18 AM PST

Presidenti Hashim Thaçi ka ftuar biznesmenët turq që t'i rrisin investimet në Kosovë

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Filloi seanca konstituive e Kuvendit të ri të Maqedonisë

Posted: 30 Dec 2016 06:11 AM PST

Në Kuvendin e Maqedonisë sot pasdite filloi seanca konstituive e përbërjes së re kuvendore. Në seancën në të cilën kryeson kryetari i Kuvendit në largim Trajko Veljanoski, duhet të verifikohen mandatet e deputetëve të sapozgjejdhur.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Përkeqësohet moti në SHBA, bllokohen rrugët nga stuhitë e borës

Posted: 30 Dec 2016 06:07 AM PST

Një stuhi dimërore me erëra të fuqishme dhe reshje të dendura dëbore u përplas mbi rajonin e New England në Shtetet e Bashkuara, në disa zona të të cilit, trashësia e dëborës pritet të mbërrijë në 46 cm.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Policia e Kosovës lëshon një apel të rëndësishëm për qytetarët

Posted: 30 Dec 2016 06:06 AM PST

Me rastin e festës së Vitit të Ri, Policia e Kosovës ka bërë një apel për qytetarët e Kosovës.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

S’ka kuorum, s’ka as votim

Posted: 30 Dec 2016 05:49 AM PST

Seanca e Kuvendit në të cilën pritej të votohej Ligji për Veteranët e Luftës, është bllokuar në mungesë të deputetëve

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Hulumtim: Gjysma e qytetarëve të Maqedonisë e quajnë veten besimtar

Posted: 30 Dec 2016 05:37 AM PST

Pak më shumë se gjysma e popullsisë në Maqedoni, konkretisht 52,4 për qind, për vete vlerëson se është religjioze, 30,6 për qind se deri diku është religjioze, ndërsa 16,5 për qind kanë deklaruar se janë pak ose aspak religjioz, me çka vendi konsiderohet si shtet kryesisht religjioz, ndërsa ka të bëjë edhe për të krishterët edhe për pjesëtarët e religjionit islam.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

7 vjet burg për biznesmenin që u pagoi bileta terroristëve kosovarë që shkonin në Siri

Posted: 30 Dec 2016 05:33 AM PST

Gjykata Themelore në Ferizaj ka dënuar me 7 vjet burgim, biznesmenin nga Peja, Fatos Rizvanolli, që financoi terroristët kosovarë që niseshin për luftime në Siri e Irak, raporton Gazeta Express.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Pas takimit në Tiranë: Ç'thonë Ahmeti, Kasami dhe Sela për krijimin e qeverisë së re (VIDEO)

Posted: 30 Dec 2016 05:13 AM PST

Kryetarët e partive shqiptare në Maqedoni, Ali Ahmeti i Bashkimit Demokratiki për Integrim, Bilall Kasami i Lëvizjes Besa dhe Ziadin Sela i Lëvizjes për Reforma - PDSH, kanë folur për krijimin e qeverisë së re, në emisionin "Jeta në Kosovë".

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Rashiq: Rrëzimi i murit në Mitrovicë mund të shkaktojë konflikte serioze

Posted: 30 Dec 2016 05:11 AM PST

Deputeti i Listës Srpska në Kuvendin e Kosovës, kryetar i Partisë Demokratike Progresive dhe ish-ministër i MPMS-së, Nenad Rashiq, ka deklaruar se Rezoluta e Kuvendit të Kosovës për rrënimin e murit në Mitrovicën veriore është e rrezikshme dhe ajo mund të shkaktojë konflikte serioze me pasoja të paparashikueshme

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ngrihet aktakuzë për shpëlarje parash, ato i transferonte në Kinë e Zvicër

Posted: 30 Dec 2016 05:06 AM PST

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur sot aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prizren kundër të pandehurit V.F. nga Prizreni, për vepër penale "Shpëlarje parash", e paraparë në nenin 308 të Kodit Penal të Kosovës dhe nenin 32 të Ligjit mbi parandalimin e shpëlarjes së parave dhe financimin e terrorizmit.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Putin nuk e përfill rekomandimin e Lavrov-it: Ja pse nuk do t’i dëbojmë diplomatët amerikanë

Posted: 30 Dec 2016 05:05 AM PST

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin nuk e ka përfillur propozimin e Ministrisë së Jashtme të Rusisë e cila ka kërkuar që të dëbohen 35 diplomatë amerikanë si kundërpërgjigje ndaj SHBA-ve.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ja se sa çokollata dhe sa bukë ha një qytetar i Maqedonisë brenda një viti (FOTO)

Posted: 30 Dec 2016 04:57 AM PST

Buka është artikulli ushqimor më i pranishëm në tryezën e Maqedonisë. Sipas të dhënave të publikuara të Entit Shtetëror të Statistikave, qytetari i Maqedonisë mesatarisht gjatë vitit konsumon 72,8 kilogram bukë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ja çfarë shkroi për Ataturkun Thaçi në Turqi

Posted: 30 Dec 2016 04:53 AM PST

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, gjatë vizitës së tij në Turqi, ku u takua me kryeparlamentarin turk dhe kryeministrin turk, ai gjithashtu kishte shkruar një mesazh në Librin e Kujtimeve për Ataturkun. Ai, gjithashtu, ka vendosur kurorë lulesh në Mauzoleun e Ataturkut

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kurti ankohet në Kuvend se në Kosovë s’po punohen më triko me dorë

Posted: 30 Dec 2016 04:38 AM PST

Albin Kurti, fjalën e tij në Kuvend e mori për të treguar se në Kosovë nuk ka më triko të punuar me dorë, duke thënë se të gjithë po i blejnë ato në dyqanet "Gjithçka 1 euro"

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kurti: Janë krijuar biografi të rrejshme për t’u bërë veteranë

Posted: 30 Dec 2016 04:34 AM PST

Deputeti i LVV-së, Albin Kurti, ka folur për ndryshimet që i janë bërë Projektligjit për Veteranët e Luftës.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Rusia i përgjigjet SHBA-së: Dëbon 35 diplomatë amerikanë

Posted: 30 Dec 2016 04:23 AM PST

Rusia ka vendosur t'i përgjigjet SHBA-së, pasi presidenti Barack Obama mbrëmë kishte kërkuar dëbimin e 35 diplomatëve rusë nga Washingtoni, e kjo për shkak të ndërhyrjes së tyre në zgjedhjet presidenciale në SHBA

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Krasniqi: Nëse e kanë veç një provë kundër meje, le të më mbajnë përgjithmonë në burg

Posted: 30 Dec 2016 04:13 AM PST

Zëdhënësi dhe aktivisti i Lëvizjes "Vetëvendosje", Frashër Krasniqi, ka thënë se nëse ekziston ndonjë provë për ta dënuar atë, "le të më mbajnë gjithmonë në burg". Ai këtë e ka thënë pasi Prokuroria kishte ngritur aktakuzë kundër aktivistëve të LVV-së, të cilët dyshohen se kanë sulmuar Kuvendin me zollë. Ndër, ta ishte edhe Frashër Krasniqi

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Aida Dërguti përplaset ashpër në Kuvend me përfaqësuesit e veteranëve (Video)

Posted: 30 Dec 2016 03:48 AM PST

Deputetja e LVV-së, Aida Dërguti, ka akuzuar përfaqësuesit e veteranëve se ata vetë janë futur në kategorinë e parë të pensioneve që përfitojnë 250 euro në muaj, ndërsa nuk po u interesojnë të tjerët që mbesin me pensione shumë më të vogël.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Del jashtë funksionit radari që monitoron aeroplanët në Aeroportin e Prishtinës? (Dokument)

Posted: 30 Dec 2016 03:36 AM PST

Sistemi radar në Golesh, i cili monitoron aeroplanët në hapësirën ajrore të Kosovës, ka rënë nga funksioni, gjatë tre ditëve të fundit, thonë burime të KTV-së.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Familjarët e të pagjeturve protestojnë para Kuvendit

Posted: 30 Dec 2016 03:32 AM PST

Familjarët e personave të pagjetur kanë protestuar para objektit të Kuvendit të Kosovës, të indinjuar nga mosrespekti që kanë bërë zyrtarët shtetërorë ndaj këtyre familjeve.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Deralla për fjalimin vjetor të presidentit: Ivanov, ti je pjesë e krimit

Posted: 30 Dec 2016 03:21 AM PST

Drejtuesi i organizatës joqeveritare Civil - Qendra për Liri, Xhabi Deralla ka drejtuar akuza të ashpra në adresë të presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, me rastin e fjalimit të tij vjetor drejtuar qytetarëve.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

15 ngjarjet që ndryshuan skenarin ndërkombëtar gjatë vitit 2016

Posted: 30 Dec 2016 03:18 AM PST

Më poshtë kemi hartuar në një slideshow 15 ngjarjet më të rëndësishme që kanë karakterizuar skenarin gjeopolitik gjatë vitit 2016. Kopertina i është kushtuar dy personaliteteve që kanë ndikuar më shumë mbi evenimente të tilla: Presidenti i sapozgjedhur amerikan Donald Trump dhe Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Plagët e hapura të Lindjes së Afërt

Posted: 30 Dec 2016 03:13 AM PST

Viti 2016 tregoi për Sirinë se rruga për paqen në Siri kalon nga Moska. Siria dhe Jemeni mbeten plagët e hapura të rajonit të Lindjes së Afërt.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Buzmi - 6 janar, ditë jopune për qytetarët e besimit ortodoks në Maqedoni

Posted: 30 Dec 2016 03:04 AM PST

Buzmi - 6 janar 2017 (e premte) është ditë jopune për qytetarët e besimit ortodoks, kumtoi Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Haradinaj: Po futni thika mes pjesëtarëve të UÇK-së

Posted: 30 Dec 2016 03:04 AM PST

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, ka thënë se Ligji për Veteranët është shumë gabim.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Gjykata e Apelit zgjidhi 10 mijë e 534 lëndë gjatë vitit 2016

Posted: 30 Dec 2016 03:02 AM PST

Gjykata e Apelit e Kosovës gjatë vitit 2016, ka pasur në punë mbi 21 mijë lëndë, nga to rreth 10 mijë të trashëguara nga vitet paraprake dhe mbi 12 mijë, të ardhura gjatë vitit 2016.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vidhen 114 telefona në Gjilan

Posted: 30 Dec 2016 03:01 AM PST

Tre persona janë arrestuar në Gjilan nën dyshimin se kanë vjedhur 114 telefona në një shtëpi.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Veseli: Ligji për Veteranët, ligj i dinjitetit për ta

Posted: 30 Dec 2016 02:54 AM PST

Kryeparlamentari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka folur sot para deputetëve lidhur me Ligjin për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit ekzistues për Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ermira Mehmeti braktis BDI-në

Posted: 30 Dec 2016 02:50 AM PST

Me përfundimin e mandatit si Deputete në Parlamentin e Maqedonisë, Ermira Mehmeti ka bërë të ditur edhe publikisht se do të dorëhiqet nga të gjitha funksionet e saj politike në Bashkimin Demokratik për Integrim.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kryeministri: Nëse nuk miratohet sot Ligji i Veteranëve, Kosova del nga programi i FMN-së

Posted: 30 Dec 2016 02:46 AM PST

Ndryshimi i Ligjit për Veteranët e UÇK-së duhet të bëhet këtë vit. Në rast se legjislativi nuk e miraton ligjin, atëherë Kosova rrezikon të humbë mbi 100 milionë euro fondet nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN).

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

SHBA-të vranë civilë gjatë sulmit ajror kundër ISIS-it

Posted: 30 Dec 2016 02:41 AM PST

Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, që lufton kundër grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS), ndoshta në mënyrë të paqëllimsjhme i ka vrarë civilët në një sulm ajror afër një spitali në pjesën veriore të Irakut, gjatë ditës së djeshme, ka thënë Pentagoni.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Digjet një shtëpi në qendër të Shkupit (FOTO)

Posted: 30 Dec 2016 02:41 AM PST

Në qendër të Shkupit, në parkingun përballë hotelit "Holiday Inn" ka marrë flakë një shtëpi, transmeton Portalb.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Related Posts :