Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

“Në raste të caktuara, STRESI mund edhe të jetë I MIRË” plus 1 more Telegrafi Te Tjera

loading...

“Në raste të caktuara, STRESI mund edhe të jetë I MIRË” plus 1 more Telegrafi Te Tjera


Në raste të caktuara, STRESI mund edhe të jetë I MIRË

Posted: 29 Dec 2016 08:07 AM PST

Rrahje të shpejta të zemrës, duart e mbushura me djersë dhe probleme me frymëmarrje – ky është stresi, dhe është i keq për shëndetin apo jo?

Për shumicën e njerëzve, stresi është i dëmshëm. Tregoni një personi se ndjeheni të stresuar dhe mundësitë janë të mëdha që personi do t'ju përgjigjet me brengosje dhe mëshirë, transmeton Telegrafi.

Pra, shumica e njerëzve besojnë se në përgjithësi stresi është i dëmshëm. Por, a është kjo e vërtet?

Hulumtime të shumta kanë treguar se në raste të rralla, stresi edhe mund të jetë i mirë.

Një rast i tillë mund të jetë fakti se stresi na bën të reagojmë më shpejt.

P.sh. kur diçka kërcënuese ndodh, është stresi i cili na ndihmon të reagojmë sa më shpejt. Pastaj, falë stresit ne mësojmë si të ballafaqohemi me të dhe mësojmë nga ajo.

Nëse një kafshë ballafaqohet me ndonjë grabitqar, kafsha menjëherë fillon të ikë dhe kjo është kryesisht për shkak të stresit. /Telegrafi/

The post Në raste të caktuara, STRESI mund edhe të jetë I MIRË appeared first on Telegrafi.

Zbuloni nëse keni PROBLEM ME ZEMËR vetëm duke i PREKUR GISHTAT!

Posted: 29 Dec 2016 04:59 AM PST

Nëse ndonjëherë jeni brengosur për shëndetin e zemrës suaj, atëherë ekziston një metodë e lehta e cila do t'ju ndihmojë në këtë aspekt.

Vlen të ceket se është tejet e rëndësishme të dini nëse e keni zemrën e shëndetshme apo jo, sepse vetëm kësisoj do të keni mundësi të parandaloni ndonjë sulm në zemër, transmeton Telegrafi.

Sipas disa studimeve të fundit, njerëzit të cilët janë fleksibil dhe mund të përkulen mjaftueshëm për t'i kapur gishtat e tyre, kanë zemër të shëndetshme.

Për ta provuar këtë metodë, duhet së pari të uleni në dysheme dhe t'i shtrini këmbët. Pastaj, provoni që me duar t'i prekni majat e gishtave. Nëse jeni aq fleksibil sa t'i prekni ato, kjo do të thotë se edhe zemrën e keni fleksibile dhe të shëndetshme. /Telegrafi/

The post Zbuloni nëse keni PROBLEM ME ZEMËR vetëm duke i PREKUR GISHTAT! appeared first on Telegrafi.

Related Posts :