“Top 100 lojtarët më të mirë të vitit 2016 (Foto/Video)” plus 9 more Telegrafi Futboll

loading...

Top 100 lojtarët më të mirë të vitit 2016 (Foto/Video)

Posted: 31 Dec 2016 02:35 PM PST

Viti 2016 ishte një vit i mirë për shumicën e lojtarëve të mëdhenj, posaçërisht për Cristiano Ronaldon.

Portugezi fitoi Ligën e Kampionëve me Real Madridin, Kampionatin Evropian me Portugalinë dhe në fund Topin e Artë.

Guardian ka përpiluar një listë me 100 lojtarët më të mirë të vitit 2016 dhe CR7 është në krye të saj, i ndjekur nga dyshja e Barcelonës, Lionel Messi dhe Luis Suarez, transmeton Telegrafi.

Lista është përpiluar nga 124 ekspert të futbollit nga 45 vende të botës, ndërsa më poshtë e keni të plotë:

7. Robert Lewandowski (Bayern Munich)

8. Pierre-Emerick Aubameyang (Borussia Dortmund)

19. Jamie Vardy (Leicester City)

20. Zlatan Ibrahimovic (Manchester United)

56. Philipp Lahm (Bayern Munich)

57. Henrikh Mkhitaryan (Manchester United)

58. Toby Alderweireld (Tottenham Hotspur)

73. Aaron Ramsey (Arsenal)

74. Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund)

99. Julian Weigl (Borussia Dortmund)

100. Ousmane Dembele (Borussia Dortmund).

/Telegrafi/

The post Top 100 lojtarët më të mirë të vitit 2016 (Foto/Video) appeared first on Telegrafi.

Posted: 31 Dec 2016 01:19 PM PST

Luis Suarez është futbollisti që ka asistuar më shumë gjatë gjithë vitit kalendarik 2016.

Mund t'iu duket si befasi, por është e vërtetë që sulmues uruguaian i Barcelonës ka lënë pas vete shumë fantasiztë sa i përket asistimeve këtë vit.

Suarez ka arritur të asistoj më shume se të gjithë në vitin 2016, duke prirë në listën në këtë listë me 17 asistime, shkruan Telegrafi.

Vendi i dytë dhe i tretë ndahet nga bashkëlojtari i tij Lionel Messi dhe mesfushori francez, Dimitri Payet, të cilët kanë arritur të ndihmojnë shokët e skuadrave të tyre me nga 15 asistime.

Ndërsa, vendi i katërt dhe pestë ndahet nga mesfushori i PSG-së, Angel Di Maria dhe ai i Atletico Madridit, spanjolli Koke, të cilët kanë asistuar nga 14 herë në vitin kalendarik 2016. /Telegrafi/

Luis Suarez              – 17 asistime

Lionel Messi           – 15 asistime

Dimitri Payet          – 15 asistime

Angel Di Maria       – 14 asistime

Koke                          – 14 asistime

The post Këta futbollistë kanë bërë më shumë asistime gjatë vitit 2016 në pesë ligat kryesore evropiane (Foto) appeared first on Telegrafi.

Viti 2016 ka sjell shumë befasi në kampionatin anglez të futbollit, ndër to edhe shumë gola që rrallë shihen.

Liga Premier ka qenë dëshmitar i shumë supergolave të shënuara nga 1 janari deri më 31 dhjetor të vitit 2016, përcjell Telegrafi.

Ky vit na ka dhuruar gola të bukur të shënuar nga largësia, nga goditjet e forta apo edhe nga akrobacionet, ku tifozët shpeshherë kanë mbetur të shtangur.

Megjithatë, tifozët anglez kanë zgjedhur të bëjnë një sondazh, ku goli më i mirë i vitit është zgjedhur ai i Jamie Vardyt ndaj Liverpoolit, ndërsa në 'Top 10' gjendet edhe dy gola të Dimitri Payet dhe perla e Henrikh Mkhitaryan që u shënua së fundmi. /Telegrafi/

1.Jamie Vardy, Leicester 2-0 Liverpool – 2 Shkurt

The post Viti i supergolave në Ligën Premier, këto janë 10-të më të mirat e vitit (Foto/Video) appeared first on Telegrafi.

Klopp: Nuk mund të imagjinoja një përfundim më të mirë të vitit

Posted: 31 Dec 2016 12:29 PM PST

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, ka folur pas fitores 1-0 ndaj Manchester Cityt.

Tekniku gjerman ka thënë se Reds duhet të vazhdojnë me fitore edhe në pjesën e dytë të sezonit, pasi vetëm kjo ka rëndësi.

"Nuk do mund të imagjinoja një mënyrë më të mirë për të përfunduar vitin".

"Ne duhet të vazhdojmë të fitojmë ndeshjet dhe të shikojmë çfarë do të ndodh në fund".

"Lëndi i Henderson? Duhet të presim dhe të shikojmë", ka thënë Klopp. /Telegrafi/

The post Klopp: Nuk mund të imagjinoja një përfundim më të mirë të vitit appeared first on Telegrafi.

Conte: Duhet të vazhdojmë kështu, tani të mendojmë për Tottenhamin

Posted: 31 Dec 2016 12:16 PM PST

Trajneri i Chelseat, Antonio Conte, ka folur pas fitores ndaj Stoke City.

Italiani ka kërkuar nga lojtarët e tij që edhe në pjesën e dytë të sezonit të vazhdojnë me paraqitje të mira.

"Ishte një lojë shumë konkurruese. Ishte një shembull se sa e vështirë është kjo ligë. Luajtëm kundër një skuadre të mirë".

"Ishte e rëndësishme të festonim natën e Vitit të Ri me një fitore dhe nesër të fillojmë të mendojmë me Tottenhamin"

"Kemi bërë mirë në pjesën e parë të sezonit dhe kjo duhet të jetë arsye të vazhdojmë me pinën e mirë", ka thënë Conte. /Telegrafi/

The post Conte: Duhet të vazhdojmë kështu, tani të mendojmë për Tottenhamin appeared first on Telegrafi.

Liverpool 1-0 Man City, vlerësimi i futbollistëve (Foto)

Posted: 31 Dec 2016 11:37 AM PST

Liverpooli ka fituar me rezultat 1-0 në derbin e javës në Ligën Premier ndaj Manchester City.

Djelmoshat e trajneri gjerman, Jurgen Klopp, kanë treguar forcën e tyre të vërtetë edhe në ndeshjen derbi naj Manchester Cityt, duke triumfuar në fund me rezultat 1-0.

Liverpool fiton derbin ndaj Cityt, i qëndron hije Chelseat lider (Video) Liverpool fiton derbin ndaj Cityt, i qëndron hije Chelseat lider (Video)

Goli i vetëm në këtë takim u shënua nga mesfushori holandez, Georginio Wijnaldum (8').

Ky gol ishte vendimtar në këtë takim dhe Wijnaldum në fund u notua si futbollisti më i vlerësuar me notën 8.2, ndërsa nota më e ulët e takimit i takoi Claudio Bravos, me notën 5.9. /Telegrafi/

Liverpool:

Paraqitje të mirë patën edhe Milner dhe Lallana

Man City:

Te City dështuan edhe Silva dhe Aguero

The post Liverpool 1-0 Man City, vlerësimi i futbollistëve (Foto) appeared first on Telegrafi.

Liverpool fiton derbin ndaj Cityt, i qëndron hije Chelseat lider (Video)

Posted: 31 Dec 2016 11:22 AM PST

Liverpool ka fituar ndaj Manchester Cityt me rezultat minimal 1-0.

Skuadra e Jurgen Klopp ka përfunduar vitin 2016 me fitore, duke e mposhtur Cityn e Pep Guardiolas dhe duke arritur fitoren e katërt radhazi në Ligën Premier.

Milner e mban ende inat Sterlingun!

Pjesa e parë e takimit i takoi për një nuancë vendasve nga Anfield Road, të cilët arritën të shënojnë edhe një gol në këtë pjesë.

Ishte mesfushori holandez, Georginio Wijnaldum, i cili shënoi një gol të bukur me kokë në minutën e tetë, pas asistimit të saktë nga Adam Lallana, dhe skuadrat shkuan në pushim me këtë rezultat.

Festa e Wijnaldum pas golit të shënuar

Në pjesën e dytë, futbollistët mysafirë ngritën nivelin e tyre dhe treguan lojë më të mirë, duke rrezikuar më shpesh golin e Liverpoolit.

Megjithatë, të gjitha rastet u neutralizuan nga futbollistët dhe portieri i 'Reds' duke bërë që e gjithë ndeshja të përfundoi me golin e pjesës së parë dhe Liverpooli të marrë një fitore të madhe ndaj një rivali direkt për pozitat e para.

Duel në mes të Firminos dhe Toures

Pas kësaj fitore, Liverpooli gjendet në vendin e dytë me 43 pikë, ndërsa City në vendin e tretë me tri pikë me pak, teksa në javën e ardhshme ‘Reds’ udhtojnë te Sunderland dhe ‘Qytetarët’ e presin në shtëpi Burnleyn. /Telegrafi/

The post Liverpool fiton derbin ndaj Cityt, i qëndron hije Chelseat lider (Video) appeared first on Telegrafi.

Posted: 31 Dec 2016 10:15 AM PST

Liverpooli e ka mbyllur pjesën e parë me rezultat 1-0 ndaj Manchester Cityt.

Golin e vetëm në 45 minutat e parë e shënoi Georginio Wijnaldum në minutën e tetë pas një harkimi në zonë nga Adam Lallana.

Por, në minutën e dytë anësori i Reds, Roberto Firmino, i gëzoi tifozët e Liverpoolit edhe një herë, por tashmë jo duke shënuar gol.

Braziliani e dribloi bukur Raheem Sterlingun gjatë minutës së 22-të.

Vlen të theksohet se Sterling është një nga lojtarët më të urryer nga tifozët e skuadrës së drejtuar nga Jurgen Klopp, pasi kalimi i tij te City kishte kaluar ne mes shumë polemikash. /Telegrafi/

The post Fansat e Liverpoolit në festë pas driblimit fantastik të Firminos ndaj Sterlingut (Video) appeared first on Telegrafi.

Wijnaldum kalon Liverpoolin në epërsi ndaj Cityt (Video)

Posted: 31 Dec 2016 09:43 AM PST

Liverpool ka kaluar në epërsi ndaj Manchester Cityt.

Skuadra e Jurgen Klopp ka gjetur shpejt golin e parë të ndeshjes, duke kaluar në epërsi 1-0 ndaj skuadrës së Pep Guardiolas.

Ishte mesfushori holandez, Georgino Wijnaldum, i cili shënoi me kokë për 1-0.

Goli i holandezit erdhi në minutën e tetë pas harkimit të saktë nga Adam Lallana. /Telegrafi/

The post Wijnaldum kalon Liverpoolin në epërsi ndaj Cityt (Video) appeared first on Telegrafi.

United 2-1 Middlesbrough, notat e lojtarëve (Foto)

Posted: 31 Dec 2016 09:40 AM PST

Manchester Unitedi ka përfunduar vitin 2016 me fitoren 2-1 ndaj Middlesbroughtit.

Në këtë takim për Djajtë e Kuq shënuan Anthony Martial dhe Paul Pogba, kurse për mysafirët Grant Leadbitter.

Më i miri në takim ishte Martial, kurse më poshtë keni notat e lojtarëve për të dy skuadrat. /Telegrafi/

Notat e lojtarëve të Man Utd:

Notat e lojtarëve të Middlesbrough:

The post United 2-1 Middlesbrough, notat e lojtarëve (Foto) appeared first on Telegrafi.