Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Bota Sot: “Serb?t e privilegjuar t? Brezovic?s - nuk i paguajn? tatim shtetit” plus 11 more

loading...

Bota Sot: “Serb?t e privilegjuar t? Brezovic?s - nuk i paguajn? tatim shtetit” plus 11 more


Serb?t e privilegjuar t? Brezovic?s - nuk i paguajn? tatim shtetit

Posted: 02 Jan 2017 11:42 AM PST

Për të shfrytëzuar teleferikun në Brezovicë, pagesa bëhet për çdo xhiro. Megjithatë, për pagesat që kanë bërë, turistëve nuk u është dhënë kuponi fiskal. Këtë nuk e mohojnë as punëtorët e kompanisë serbe që shfrytëzojnë këtë qendër skijimi, përdesira kupon fiskal klientët nuk marrin as në shumë restorante që janë të mbushura me turistë. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Re tymi mbulon Rrafshin e Kosov?s dhe Prishtin?n

Posted: 02 Jan 2017 11:24 AM PST

Sot në Kosovë ishte një mot i qëndrueshëm dhe me diell, por nuk ishte kështu në gjithë vendin, re tymi kishte mbuluar Rrafshin e Kosovës dhe Prishtinën. Banorët e Prishtinës, Fushë Kosovë dhe Obiliqit ketë gjendje janë mësuar tani më ta  përjetojnë çdo natë, por sot kjo gjendje shihej dhe gjatë ditës. Deri sa gjendje jo e mirë e ajrit shfaqet edhe në shtete tjera, për shkak të kohës pa reshje, por në ato vende janë kanë ndërmarr masa emergjente për ta......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

”500 deri n? 1000 euro p?r m?sitni t? vajzave nga Shqip?ria q? t? martohen p?r maqedonas”

Posted: 02 Jan 2017 10:55 AM PST

Dalibori na bëri konak për të na treguar historinë e jetës së tij.  Ky i ri nga fshati i boshatisur Stracin i Kratovës katër vjet më parë është martuar me Artën, nuse, që e ka marrë nga Shqipëria, dhe me të cilin kanë tre fëmijë. Ai na tregon se me ndihmën e një ndërmjetësuesi, kanë arritur të bien dakord që të martohen e të lidhin kurorë. Dalibori na tregon se ka edhe tarifa për ata që kërkojnë nuse shqiptare. Ai përmend një person nga Prilepi, i cili,......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Sesioni pranveror i Kuvendit fillon m? 15 janar

Posted: 02 Jan 2017 10:42 AM PST

Kuvendi i Kosovës pritet t’i kthehet punës në pjesën e dytë të muajit janar. Seanca e fundit e mbajtur më 30 dhjetor ku u miratuen ndryshimet në Ligjin për Veteranët shënoi edhe fundit e sesionit vjeshtor. Kësisoj, sesioni pranveror pritet të fillojë pas dy javë. Monitoruesit e punës se Kuvendit kanë kritkuar punën e legjislativit. Madje, thuhet se agjenda legjislative për këtë vit është plotësuar në mase të vogël. Kjo legjislaturë për shkak të zhvillimeve në Kuvend dhe......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Selimi: Gjat? 2016-?s shqiptar?ve nga Kosova iu dhan? mbi 16 mij? leje t? pun?s n? Gjermani

Posted: 02 Jan 2017 10:33 AM PST

Ish-ministri i Jashtëm e Kosovës, Petrit Selimi ka shkruar sot në rrjetin social “Twitter” se gjatë vitit 2016 në Gjermani u janë dhënë lejet e punës 16.400 shqiptarëve nga Kosova. Selimi ka shkruar se gjatë vitit që lamë pas, në Gjermani u dhanë lejet e punës për shqiptarë, boshnjakë dhe serbë. Shumica e këtyre lejeve janë dhënë në ndërtimtari, por gjithashtu edhe në infermieri dhe mjekësi. ...

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Priti Vitin e Ri n? Tiran? me shqiptar?t, serbi "t?rbon" Beogradin me deklarat?n e tij

Posted: 02 Jan 2017 09:02 AM PST

Mes shumë qytetarëve shqiptarë që pritën Vitin e Ri në sheshin “Nënë Tereza”, ishte edhe një djalë i ri serb i cili duket se ka zgjedhur pikërisht Tiranën për të pritur ndërrimin e viteve. I riu në fjalë, identiteti i të cilit nuk dihet ende, këtë e ka treguar vetë përmes videove që ka postuar në kanalin e tij në YouTube.  “Unë jam një djalë serb. Kjo është hera e dytë që vij në Shqipëri. Kam qenë edhe më parë dhe kam udhëtuar......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

“Shkat?rrimi i Tok?s vjen n? 2017-?n, ja si do shp?toj? elita bot?rore”

Posted: 02 Jan 2017 08:24 AM PST

Bashkë me Vitin e Ri vijnë dhe teoritë konspirative. Më e fundit është publikuar ditën e parë të vitit që sapo kemi nisur nga Daily Star dhe thotë që liderët botërorë planifikojnë të ndërtojnë bunkerë, ku të mund të fshihen më pas, me qëllim që t’i shpëtojnë apokalipsit që do të pësojë Toka gjatë këtij viti.  Sipas këtij plani sekret, thuhet se gjatë këtij viti do të ndërtohen komplekse të mëdha nëntokësore që lidhen......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Zvic?r, n? mesin e 8,000 azilk?rkuesve te zhdukur n? vitin 2016 edhe mbi 200 shqiptar?

Posted: 02 Jan 2017 06:11 AM PST

Nga janari deri në  nëntor të vitit të kaluar 8.166 azilkërkues janë larguar vullnetarisht  nga mbikëqyrja e Sekretariatit Shtetëror për Migrantë (SEM), shifër kjo rekorde, njofton Agjencia telegrafike Shqiptare (ATSH) nga burimet zyrtare të Zyrës Federale për Migracion në Bern. Shumica e këtyre largimeve të pakontrolluara bëhen nga kërkuesit afrikanë të azilit, në veçanti nga Eritreja (801), Gambia (792), Nigeria (716), Guinea (508), Algjeria (504) dhe Somalia (494). Është mësuar se në......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Da?i? shfryn inatin me Maqedonin? dhe Malin e Zi…

Posted: 02 Jan 2017 05:10 AM PST

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, në një intervistë për agjencinë serbe të lajmeve “Beta”, ka folur gjerë e gjatë për raportet e Serbisë me shtetet e rajonit. Duke folur për Maqedoninë, Daçiç ka thënë se Serbia ka gabuar që e ka njohur atë me emrin e saj kushtetues, pasi që e njëjta e ka njohur Kosovën. “Serbia ka bërë një gabim shumë të madh për këtë. E tërë Evropa dhe bota përdorë emërtimin Ish-Republika Jugosllave e......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

15 personat q? k?rkohen nga Policia e Kosov?s

Posted: 01 Jan 2017 11:43 PM PST

Policia e Kosovës vazhdon të kërkojë 15 persona, të cilët kanë kryer vepra të ndryshme penale, duke filluar nga vrasjet, deri te pengimi i komunitet të lezbikeve, homoseksualëve, biseksualëve dhe transeksualëve në Kosovë. Policia nuk ka dhënë detaje për çka kërkohen serbët Radomir (Uros) Kasaloviç, Dusan (Dragoljub) Jovanoviç, Ratomir (Radun) Bozovic, Branislav Rakic, si dhe shqiptari Petri (Salih) Salihu. Kurse, për Korab (Mehush) Zogjani, i lindur më 08.07.1987 nga fshati Halilaq komuna e Fushë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Gjermania edhe n? vitin 2017 jep viza pune, ja si t’i merrni ato

Posted: 01 Jan 2017 11:39 PM PST

Ardhja e shumë shqiptarëve në Gjermani ka filluar në fillim të viteve 90-të. Ndërsa gjatë luftës së Kosovës është shtuar dukshëm numri i shqiptarëve të strehuar në Gjermani – në radhë të parë të atyre me origjinë nga Kosova. Në fund të viteve 90-të numri i shqiptarëve nga Kosova në Gjermani kishte arritur shifrën prej rreth 400.000. Deri në vitin 2008, gati 100.000 janë kthyer vullnetarisht. Por më pas sërish është shtuar numri i shqiptarëve në......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Mali i Zi, ?mimi i energjis? m? i ul?t p?r 4.7 p?rqind

Posted: 01 Jan 2017 11:06 PM PST

Çmimi i energjisë elektrike në Mal të Zi prej sot arrin 7.97 cent për kilovat orë, që është 4.74 përqind më pak në krahasim me çmimin e llogaritur deri më 31 dhjetor vitin e kaluar. Elektroekonomia e Malit të Zi (EPCG) njoftoi se çmimi për amvisëritë me matjen njëtarifore është ulur për 7.61 përqind. "Për konsumatorët e tjerë të shpërndarjes, në varësi të nivelit të tensionit, të përcaktuar nga çmimi përfundimtar, për konsumatorët......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Related Posts :