Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

Dy efekte TË MIRA anësore të MASTURBIMIT Telegrafi Te Tjera

loading...

Dy efekte TË MIRA anësore të MASTURBIMIT Telegrafi Te Tjera


Dy efekte TË MIRA anësore të MASTURBIMIT

Posted: 10 Jan 2017 07:52 AM PST

Masturbimi është aktivitet për të cilin shumë pak flitet, por që shumica e praktikojnë. Pavarësisht tabuve në shumë pjesë të botës, historia na mëson se masturbimi ka ekzistuar qysh prej krijimit të njerëzimit dhe nuk ka në mend të largohet.

Të gjithë e dinë se efekt anësor i masturbimit është ndjesia e mirë, por shumë pak e dinë se masturbimi ka edhe efekte tjera anësore, transmeton Telegrafi.

Liron stresin dhe dhimbjen

Si çdo aktivitet tjetër anësor, edhe masturbimi liron endorfine – kimikale që gjenden në trupin tonë dhe e promovojnë një ndjesi të lumturisë, si dhe e lirojnë stresin.

Veç kësaj, efektet qetësuese të masturbimit mund t'ju ndihmojnë edhe të bni gjumë më të mirë, e gjithashtu i zvogëlojnë dhimbjet të cilat ndërlidhen me menstruacionet.

Masturbimi parandalon sëmundjet

Sipas shumë ekspertëve shëndetësorë, masturbimi mund të ndihmojnë parandalimin e kancerit të prostatës, duke i lejuar meshkujt që në mënyrë të sigurt t'i largojnë toksina të cilat në mënyrë natyrale ndërtohen në traktin urogjenital.

Ndërsa te gratë, masturbimi ndihmon në luftimin e infeksioneve të traktit urinar. /Telegrafi/

The post Dy efekte TË MIRA anësore të MASTURBIMIT appeared first on Telegrafi.

Related Posts :