Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

“Qysh me përgaditë kos?” plus 4 more Qysh me

loading...

“Qysh me përgaditë kos?” plus 4 more Qysh me


Qysh me përgaditë kos?

Posted: 12 Jan 2017 04:13 PM PST

Përbërësit:

  • 1 litër qumësht
  • 150 gram kos.

Hapi i parë është vendosja e kosit nga frigoriferi disa orë më parë, që të arrijë temperaturën e dhomës, për shkak se fermentet janë shumë delikate në luhatjet e temperaturës.

Vini qumështin në zjarr.

Ndërkohë që qumështi arrin procesin e vlimit, hiqeni nga zjarri dhe e lini të ftohet deri në temperaturën 45 gradë.

Në një termus hidhni dy lugë gjellë kos dhe hapeni mirë në sipërfaqe.

Pasi qumështi te këtë temperaturën e kërkuar hidheni atë pjesë pjesë në termus duke trazuar vazhdimisht.

Mbylleni kapakun dhe vendoseni në një vend ku nuk ka lëvizje.

Lëreni rreth 7-8 orë derisa të arrijë trashësinë e duhur.

The post Qysh me përgaditë kos? appeared first on Qysh Me.

Qysh me parandalu dhimbjen nga këpucët e reja?

Posted: 12 Jan 2017 04:06 PM PST

Zakonisht, kur vishni këpucët e sapo blera këmbët janë në dhimbje, derisa të krijohet forma e këmbës suaj në këpucë e të ndiheni komod.

Për ti bërë këto dhimbje minimale aplikoni deodorant në këmbë.

Altërantivë tjetër pos deodorantit është pudra pluhur e bebeve.

The post Qysh me parandalu dhimbjen nga këpucët e reja? appeared first on Qysh Me.

Qysh me kriju zbutës rrobash ripërdorues?

Posted: 12 Jan 2017 03:41 PM PST

Zbutësit e robave bëjnë që rrobat tuaja të kanë erë të këndshme dhe të ndjeni butësinë e tyre.

Gjithsesi, zbutësit janë mjaft të shtrenjtë dhe aroma shpeshherë nuk zgjatë shumë, por është shumë e thjeshtë dhe e lirë të bëni vet zbutës të ripërdorueshëm.

Përbërësit:

  • 1 gotë ujë të distiluar
  • ½ gotë zbutës rrobash
  • 10 pika vaj esencial livandoje.

1.Në një enë plastike me kapak vendosni 5-6 sfungjerë të papërdorur dhe shtoni ujin mbi to.

2.Shtoni vajin esencial si dhe zbutësin në enë.

3.Vendoseni kapakun dhe tundeni mirë para përdorimit.

4.Në lavatriqe të mbushur me rroba merrni një sfungjer dhe lajeni së bashku me rroba.

Pasi të jenë larë rrobat merreni sfungjerin dhe vendoseni përsëri në plastikën me zbutës që të mund ta ripërdorni.

The post Qysh me kriju zbutës rrobash ripërdorues? appeared first on Qysh Me.

Qysh me u kujdesë për dhëmbë pas mbushjes së tyre?

Posted: 12 Jan 2017 03:00 PM PST

1.Janë disa lloje të ndryshme të mbushjeve dentale, e secila merr kohë të ndryshme derisa të vendosen.

Duke ditur kohën që nevojitet për vendosje, do të jeni të informuar se për sa kohë duhet të jeni kujdesshëm që të mos e dëmtoni atë.

2.Goja do të ndihet e mpirë për disa orë pas mbushjes.

Shmangni pirjen dhe ngrënien për aq kohë sa mundeni.

3.Shmangni konsumimin e ushqimeve dhe pijeve shumë të nxehta apo shumë të ftohta, disa ditë pas mbushjes.

The post Qysh me u kujdesë për dhëmbë pas mbushjes së tyre? appeared first on Qysh Me.

Qysh me kriju freskues ajri?

Posted: 12 Jan 2017 02:48 PM PST

Freskuesit e ajrit janë të mbushur plot me kemikale dhe përbërës të cilët nuk janë të njohur për ne.

Këto mund të jenë edhe mjaft të kushtueshme.

Është shumë e thjeshtë të krijoni një freskues vet me erë të këndshme.

Përbërësit:

  • 1 gotë sodë bikarboni
  • 10 pika vaj esencial të preferencës suaj.

1.Shtoni një gotë sodë bikarbone në një kavanoz të vogël.

2.Shtoni vajin esencial të zgjedhjes suaj, preferohet vajin limoni, livandos apo mentes.

3.Përzieni përbërësit derisë të jetë inkorporuar vaji në gjithë sasinë e sodës.

4.Bëni disa vrima në kapak dhe vendoseni në dhomë për ajër të freskët.

The post Qysh me kriju freskues ajri? appeared first on Qysh Me.

Related Posts :