Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Ruaje këtë postim

“Sekretet që i kanë mbajtur të fshehta DOKTORËT: Ja pse duhet të URINONI në DUSH” plus 1 more Telegrafi Te Tjera

loading...

“Sekretet që i kanë mbajtur të fshehta DOKTORËT: Ja pse duhet të URINONI në DUSH” plus 1 more Telegrafi Te Tjera


Sekretet që i kanë mbajtur të fshehta DOKTORËT: Ja pse duhet të URINONI në DUSH

Posted: 13 Jan 2017 08:30 AM PST

E shpëtoni planetin

Sipas Environmental Protection Agency të SHBA-së, urinimi gjatë dushit e ruan rreth 27 për qind të rrjedhës së ujit, pasi që nuk krijohet nevoja për ta lëshuar ujin në guaskën e tualetit, transmeton Telegrafi.

I dezinfekton plagët

Nëse keni gritha apo shenja tjera, urina e freskët do t'i dezinfektojë ato. Prandaj, plaga shërohet dhe dhimbja shmanget. Sidoqoftë, duhet të keni parasysh se nëse keni plagë serioze, patjetër duhet të konsultoheni me doktorin tuaj.

Urinimi është i mirë për lëkurën

Urinimi në dush është i mirë për njerëzit që kanë probleme me skuqjen apo ekzemën dhe kjo për shkak të uresë, përbërësit kryesor të shumë kremave dhe vajrave për kujdesin e lëkurës. Kësisoj, pH e lëkurës mbetet në balancë dhe kjo është veçanërisht e mirë për një lëkurë të ndjeshme dhe të thatë.

Kërpudhat…

Urina njihet për trajtimin e infeksionit të bezdisshëm dhe të shëmtuar në këmbë. Mënyra më e mirë për t'i trajtuar kërpudhat në këmbë është të aplikoni urinë direkt në zonën e prekur. Rezultat do të jenë të dukshme brenda pak ditëve. /Telegrafi/

The post Sekretet që i kanë mbajtur të fshehta DOKTORËT: Ja pse duhet të URINONI në DUSH appeared first on Telegrafi.

Çfarë duhet të bëni nëse ju ka mbetur diçka në fyt dhe jeni vetëm?

Posted: 13 Jan 2017 03:10 AM PST

Nëse sikurse Liz Lemon edhe ju jeni të frikësuar se mund t'ju mbetet diçka në fyt gjatë kohës kur jeni vetëm në shtëpi, atëherë kjo procedurë do të mundet t'ju sjell pak paqe në mend dhe ndoshta edhe t'ua shpëtojë jetën.

Studimi, i udhëhequr nga Artur Luczak dhe i publikuar në revistën Resuscitation, sugjeron dy mënyra se si graviditeti ndihmon në heqjen e ushqimit të mbetur në fyt që i bllokon kanalet e frymëmarrjes. Vizatimi i avancuar shkencor që shihet në fotografinë kryesore i tregon dy pozita të cilat mund t'i provoni nëse nuk e keni askënd afër për t'ju ndihmuar, transmeton Telegrafi.

Metoda e parë është e njëjtë me pozicion e jogas, përderisa e dyta është shumë më e mirë nëse keni karrige për balancë.

Pozicioni me kokë poshtë ndihmon në heqjen e pështymës dhe lëngjeve tjera të cilat mund ta bllokojnë në vazhdimësi qarkullimin e ajrit gjatë kohës kur iu ka ngecur diçka në fyt, e veçanërisht nëse objekti është gjysmë i fortë.

Posa të jeni me kokë poshtë, duhet t’i bëni presion barkut dhe shpinës, sikurse që kërkon ndihma e shpejtë.

Se si funksionon ndihma e shpejt në raste të tilla, por që kërkon ndihmën e tjetrit, mund të shihet këtu. /Telegrafi/

The post Çfarë duhet të bëni nëse ju ka mbetur diçka në fyt dhe jeni vetëm? appeared first on Telegrafi.

Related Posts :